Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Srpen 1968 očima Zdeňka Streubela

Srpen 1968 očima Zdeňka Streubela

RENÉ HERZÁN

Středa, 8. srpna 2018

Srpen 1968 očima Zdeňka Streubela

Jak vzpomíná na okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy tehdejší ředitel základní školy Zdeněk Streubel? Co v tu dobu dělal a jaké následky to pro něj mělo? I to mimo jiné zaznamenali dospělí i dětští dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum pro projekty Příběhy 20. století a Příběhy našich sousedů.

"Osmičková výročí mají v české moderní historii nezastupitelnou úlohu. Byly to právě přelomové "osmičky", které navzdory vnitřním a vnějším okolnostem politicky aktivizovaly generace a na dlouhou dobu ovlivnily společnost. Rok 1968 je přelomové období, které ovlivnilo generaci Václava Havla a poznamenalo společnost do současnosti. Je to doba velké naděje a následného zklamání, ale i naivity, že se totalitní režim dokáže demokratizovat z vnitřních zdrojů," vysvětlil ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller, proč je důležité si události nejen roku 1968 připomínat.

"Události roku 1968 ovlivnily celou společnost, ale také odhalily charaktery lidí. O to více je smutné, že i přes velké množství pamětníků, které máme a kterým nenasloucháme, se do současného politického popředí vrací a zakořeňují lidé, kteří se aktivně podíleli na totalitním režimu. Jak vidno, část českého národa trpí ztrátou paměti, a proto je jediným řešením obnova mezigeneračního dialogu a oživování příběhů pamětníků, kterým totalitní režim prostřednictvím i těch lidí, kteří se nyní opět chápou příležitostí, ničil či zničil život," dodal Heller s tím, že sdílení mezigeneračních zkušeností je nejlepší ochranou demokracie.

Učitelská rebelie v Broumově

Jak srpnové události roku 1968 prožíval na Broumovsku dlouholetý pedagog Zdeněk Streubel, zdokumentovali v loňském školním roce v rámci projektu Příběhy našich sousedů žáci Základní školy Hradební v Broumově. Díky tomuto projektu měli žáci možnost zaznamenat příběh pamětníka, uchovat ho pro budoucnost a zároveň se obohatili o cenné zkušenosti, dovednosti a nezapomenutelné osobní setkání s pamětníkem.

"Přišel rok 1968, teď jsme se sešli, když byl vstup vojsk, tak akorát měla začínat škola. A teď jsme si říkali, tak co my uděláme, co podniknem," vyprávěl žákům Zdeněk Streubel, který v původně ZŠ Komenského pracoval jako ředitel. Společně s kolegy se rozhodli na protest proti vstupu okupačních vojsk přejmenovat školu na Masarykovu.

Škola byla totiž po svém postavení v roce 1930 pojmenována Masarykova základní škola na počest tehdejšího prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Po komunistickém převratu v únoru 1948 ale musely být ze škol tyto a jim podobné názvy odstraněny. "Tak my jsme na protest proti vstupu vojsk dali znovu ceduli Masarykova škola. No a to se nám teda nevyplatilo, protože hned na to tam byly nějaký sankce, tak mě například odvolali z funkce ředitele a přeložili mě do Police," dodal Streubel s tím, že on dopadl velice dobře, ostatní jeho kolegové dostali horší tresty. Kolegyně byla přeložena do malé školy v Martínkovicích a další tři učitelé nesměli vykonávat své povolání úplně – byla jim přidělena pracovní místa ve státním statku, v tiskárně a na stavbách.

Zajímá Vás celý životní příběh Zdeňka Streubela? Najdete ho společně s dobovými fotografiemi v archivu Paměti národa na www.pametnaroda.cz nebo v podobě videoreportáže na webových stránkách projektu Příběhy našich sousedů na www.pribehynasichsousedu.cz.

Přijdou Vám svědectví pamětníků událostí 20. století důležitá? Chcete pomoci s jejich natáčením? Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa! https://www.postbellum.cz/klub/. Přihlášku do klubu naleznete na http://klub.pametnaroda.cz/.

Víte ve svém okolí o člověku, jehož životní příběh by stálo za to zaznamenat?
Kontaktujte prosím východočeskou pobočku Paměti národa na tel. 723 113 280 nebo emailem na tomas.heller@postbellum.cz. Děkujeme!

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)