„Broumov musí bojovat o své místo a nabízet atraktivní místo pro život,“ tvrdí Jaroslav Bitnar
Zástupce ředitele broumovské ZUŠky, výtvarník a historik architektury Petr Staněk první otázkou předal pomyslný kolík rubriky nazvané Páteční štafeta starostovi Broumova Jaroslavu Bitnarovi.
Pokud byste měl možnost, co byste udělal (čistě rámcově) pro to, aby se do budoucna omezil odliv obyvatel města, případně aby se sem mladí měli důvod vracet?
Cokoliv. Opravdu cokoliv. Je to těžká otázka, na kterou hledá odpověď naprostá většina měst a obcí tohoto státu a celé Evropy. Lidé se „centralizují“ do příměstských oblastí velkých center a tak paradoxně počet obyvatel stagnuje či klesá i v samotném Hradci.
Celý problém je třeba rozebrat z mnoha úhlů pohledu. A tak, jak se celý tento stát řídí z Prahy, si Praha na sebe stahuje (skoro) všechny atraktivity. Výše výdělku, dostupnost lékařské péče, šíře nabídky v kultuře či sportu.
Broumov musí bojovat o své místo a nabízet atraktivní místo pro život. Kvalitní bydlení, kvalitní nabídku volnočasových aktivit. A přitom bojovat o zachování standardu služeb. Třeba i takové obyčejné pošty, která rok od roku omezuje své služby a otevírací dobu na svých přepážkách. Je to velmi vyčerpávající boj a bez změny nastavení systému ze strany vlády či sněmovny to nepůjde.
Řešíme nedostatek zubařů, dětských lékařů a podobně. To se nedá řešit z Broumova. Z Broumova můžeme řešit nabídku klidného bydlení, přírodu, sport. Prostě naplňovat pojem „Broumov – krásné místo pro život“. A v tomto duchu Broumovsko propagovat vždy a všude.
Co vás v poslední době potěšilo?
Těší mne spousta věcí, největší radost mám, když jsem doma – klid, pohoda, celá rodina pohromadě. Čistá hlava. Tvoje otázka ale míří na starostu, tak tady mám vždy velkou radost, když někdo cizí, nějaký návštěvník a podobně, mne pochválí za to, jak Broumov vypadá, když mne pochválí za to, že se tady něco opravilo, postavilo, uklidilo. Jsou to drobnosti, ale potěší pochvala Broumováků za cyklostezku do Křinic stejně jako za cokoliv jiného. Řešíme cyklostezku do Police a tak jsem se byl s krajskými úředníky z Hradce projet na kole – z Broumova přes Křinice a Hlavňov do Police. Mladá paní byla z našeho okolí, které nám přijde zcela samozřejmé, natolik nadšená, že jsme každou chvíli zastavovali, aby si to všechno nafotila. Z Polabských nížin pro ni zcela udivující krajina.
Kdyby za vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?
Jednoduchá odpověď – Kovářova rokle a výhled z Hvězdy na Broumov.
Jaká kniha leží na vašem nočním stolku?
To není dobrá otázka. V dětství jsem četl hodně a úplně všechno. Takové ty dětské knihy – Dumas, Verne, May. Ale musím přiznat, že v pubertě jsem přestal a za dob studií v Praze jsem po nocích četl jen a pouze skripta, občas proložená nějakou tehdy nepovolenou literaturou, typicky Černí baroni. A poté už nic. Každodenní čtení novin se asi nepočítá a tak přiznávám, že jsem za posledních 30 let nic nečetl.
Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?
Svoji otázku bych směřoval na ředitelku našeho Centra sociálních služeb, paní Mgr. Evu Kašparovou, se kterou intenzivně řešíme dlouho připravovanou akci rozšíření našeho domova pro seniory. Před nástupem na tuto pozici pracovala jako účetní v Bezděkově a tak moje otázka na ní zní: Co jste si představovala, když jste z pracovní pozice „účetní na vesnici“ nastupovala na pozici ředitelky Centra sociálních služeb v Broumově?