Broumov jako vynikající místo pro setkávání studentů
V Páteční štafetě odpovídá profesor Univerzity Hradec Králové, teolog a znalec díla Jana Amose Komenského Jan Hábl, jenž v Broumově působí v Centru pro rozvoj charakteru.
Martin Brandejs: Měl bych otázku na pana profesora Jana Hábla. „Dobrý den pane profesore, jsem místní rodák, cítím se být patriotem Broumovska, a tak stále přemýšlím o dobré budoucnosti. Tak se Vás dovolím zeptat, jestli má Broumov možnost stát se vysokoškolským městem. Tedy jestli by v Broumově mohla vzniknout nová univerzita. A vzhledem k Vaší dosavadní práci, jestli byste se takového zrodu chtěl ujmout. Je pro mě hezká představa, že je Broumov centrem osvíceného vzdělání, plný mladých lidí... Děkuji za odpověď a přeji zdar Vaší bohulibé práci."
Jan Hábl: Díky za milé otázky! Myslím, že by v Broumově mohlo být nějaké detašované pracoviště univerzity. Místo pro speciální kurzy, semináře, adaptační pobyty apod. Zřídit celou univerzitu je nereálné. Například ta hradecká, která patří spíše k menším, má přes šest tisíc studentů, takové množství lidí vyžaduje zázemí, učebny, ubytování, logistiku atd. Nicméně Broumov by mohl být vynikajícím místem setkávání nejen studentů a akademiků, ale i všech, kdo se chtějí zastavit a věnovat se vzdělávání a seberozvoji.
Co Vás v poslední době potěšilo?
Byl jsem přednášet v Uherském Hradišti pro jednu sborovnu. Dostal jsem od pana ředitele velkou sádrovou bustu Komenského. Dlouhé roky jsem přesně takovou sháněl. Sotva jsem ji unesl a ve vlaku se na nás (mě a Komenského) všichni dívali s mírným úsměvem. Ale stálo to za to, už zaujímá ústřední místo v našem obýváku. K radosti mé manželky.
Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?
Zapomněl jsem, jak se ten vodopád jmenuje, ale je krásný a je u něho něco jako skautský tábor. A nekonečné množství borůvek.
Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?
Umberto Eco Od hlouposti k šílenství.
Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?
Chtěl bych se zeptat autorky sci-fi románu Hladoví Elišky Pohnerové, co ji vedlo k sepsání této knihy. A jestli si ví o tom, že beletristicky zpracovala Komenského výrok „Lidskost není docela v pořádku, ale není docela ztracena“?