Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Broumov jako vynikající místo pro setkávání studentů

Michaela Plchová, foto archiv

Pátek, 23. prosince 2022

Broumov jako vynikající místo pro setkávání studentů

V Páteční štafetě odpovídá profesor Univerzity Hradec Králové, teolog a znalec díla Jana Amose Komenského Jan Hábl, jenž v Broumově působí v Centru pro rozvoj charakteru.

Martin Brandejs: Měl bych otázku na pana profesora Jana Hábla. „Dobrý den pane profesore, jsem místní rodák, cítím se být patriotem Broumovska, a tak stále přemýšlím o dobré budoucnosti. Tak se Vás dovolím zeptat, jestli má Broumov možnost stát se vysokoškolským městem. Tedy jestli by v Broumově mohla vzniknout nová univerzita. A vzhledem k Vaší dosavadní práci, jestli byste se takového zrodu chtěl ujmout. Je pro mě hezká představa, že je Broumov centrem osvíceného vzdělání, plný mladých lidí... Děkuji za odpověď a přeji zdar Vaší bohulibé práci."

Jan Hábl: Díky za milé otázky! Myslím, že by v Broumově mohlo být nějaké detašované pracoviště univerzity. Místo pro speciální kurzy, semináře, adaptační pobyty apod. Zřídit celou univerzitu je nereálné. Například ta hradecká, která patří spíše k menším, má přes šest tisíc studentů, takové množství lidí vyžaduje zázemí, učebny, ubytování, logistiku atd. Nicméně Broumov by mohl být vynikajícím místem setkávání nejen studentů a akademiků, ale i všech, kdo se chtějí zastavit a věnovat se vzdělávání a seberozvoji.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Byl jsem přednášet v Uherském Hradišti pro jednu sborovnu. Dostal jsem od pana ředitele velkou sádrovou bustu Komenského. Dlouhé roky jsem přesně takovou sháněl. Sotva jsem ji unesl a ve vlaku se na nás (mě a Komenského) všichni dívali s mírným úsměvem. Ale stálo to za to, už zaujímá ústřední místo v našem obýváku. K radosti mé manželky.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Zapomněl jsem, jak se ten vodopád jmenuje, ale je krásný a je u něho něco jako skautský tábor. A nekonečné množství borůvek.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Umberto Eco Od hlouposti k šílenství.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Chtěl bych se zeptat autorky sci-fi románu Hladoví Elišky Pohnerové, co ji vedlo k sepsání této knihy. A jestli si ví o tom, že beletristicky zpracovala Komenského výrok „Lidskost není docela v pořádku, ale není docela ztracena“?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)