Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Broumovsko si nevybíráme, ono si nás volá

Michaela Plchová, foto Apolena Typltová

Pátek, 25. února 2022

Broumovsko si nevybíráme, ono si nás volá

Páteční štafeta se z Broumova přesunula do Martínkovic na kopec Hoprich, kde Anna a Adam Smékalovi opravují starou faru.

Dáša Zbořilová: Štafetu posílám na kopec Hoprich do Martínkovic Adamovi a Aničce Smékalovým, kteří koupili místní faru, začínají tady žít a chtějí zde budovat komunitní centrum a jistě mají spoustu svých očekávání a plánů. Jelikož jsem tímto vším prošla, držím jim pěsti, a i když se moc neznáme, ptám se: Aničko, Adame, kde sebe a Broumovsko nebo Martínkovice vidíte za dvacet let? A čím vším chcete naplnit vaši faru? Jste připraveni i na to, že vše může být jinak?

Anna a Adam: Milá Dášo, děkujeme za štafetu a za to, že nám držíte pěsti! V první řadě musíme přiznat, že jste nám sdílením Vašeho příběhu spojeného s Broumovskem velkoryse nahrála, protože tolik zrcadlení bychom těžko vymysleli. Kostely, fary, ekologie, dítě, kterému se v budoucnu budeme omlouvat, underground a čaj. Doufám, že nás to bude spojovat i za dalších 20 let. Vlastně se nám tím potvrzuje, že Broumovsko si nevybíráme, ale ono si nás volá. V našem případě to tak bylo absolutně, setkali jsme se z naprosto odlišných světů v Paříži a jediná možnost, kde spolu žít, byla na Broumovsku. Že to bude na faře, tak to si racionálně ani jeden z nás nemohl (a ani nechtěl) připustit, ale srdce rozhodlo. Dnes řešíme už i praktické věci, ale silné emoce tam stále jsou a potvrzují, že jsme ve správnou dobu na správném místě. Třeba to, jak nás přijali sousedé, pan Jirka (starosta Martínkovic) a další lidé, pro něž je místo u kostela sv. Jiří a sv. Martina z niterných důvodů důležité, je prostě úžasné. Stále více vnímáme, že jsme na stejné lodi; narativ rodáci vs. náplava je pro nás trochu chimérou – všichni o něm mluví (jako bychom se ho měli bát), ale reálně se s ním nesetkáváme. Prožíváme opakovanou zkušenost, že když s respektem přistupujeme k místu a jeho obyvatelům, tak tyto kategorie ztrácí jakoukoli relevanci.

Za 20 let? A čím faru chceme naplnit? Doufáme, že v Martínkovicích budeme mít dobré sousedství – a nemyslíme tím jenom nejbližší sousedy z vesnice nebo z kostela, ale vnímáme v tom kontextu i hřbitov, řeku Stěnavu pod kopcem nebo les nad námi. Přejeme si, abychom o sebe vzájemně uměli pečovat tak, že Hoprich zůstane duchovním místem i význačnou entomologickou lokalitou, kterou lidé rádi navštěvují, a kde se cítí dobře. Individuálně se asi vidíme každý v trochu jiné pozici, ale společně si přejeme z fary vytvořit živé místo, kde bude prostor pro běžnou každodennost, ale i soustředěnou vědeckou a tvůrčí práci a jejich předávání. Dnes oba pracujeme na slaďování těchto poloh a doufáme, že za několik let to už bude bez problémů šlapat.

Ne, opravdu nemůžeme tušit, čím budeme žít za 5, 10 i 20 let. Fara může být progresivním vědecko a umělecko-výzkumným centrem nebo uprchlickým táborem zajišťujícím nezbytné potřeby pro pár (nebo pár desítek) lidí. Cokoli je možné a snažíme se tomu být otevření. Takže ano, uvědomujeme si, že může být všechno úplně jinak. Nikdy jsme nečekali, že dnešek bude vypadat takto, a to je asi docela dobrá výchozí pozice.

 

Co vás v poslední době potěšilo?

Malé velké věci! Třeba to, že po přečtení článku o našich plánech na faře, se nám ozvala paní Králíková, které nám nezištně přispěla finančním darem, přestože o nás vůbec nic netuší a jednoduše tomu fandí. Z toho máme čirou radost a velmi nás to motivuje.

Nebo zájem o Svatojiřskou pouť, na jejímž obnovení se spolupodílíme s našimi sousedy, blízkými přáteli, starosty obcí Martínkovic a Otovic, panem děkanem Lanžim a dalšími aktivními lidmi. Každému z nich patří obrovský dík! Protože bez veškeré podpory, radostné spolupráce a entuziasmu by to vůbec nešlo a nežilo.

A každý den se těšíme z důvěry našich blízkých v naše směřování a jejich otevřenosti vidět věci pod povrchem.

 

Kdyby za vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslali?

My bychom ji nikam neposlali, jednoduše bychom s ní byli. A je asi jedno kde. Na procházku se nám osvědčila cesta po cyklostezce z Broumova k „nám“ do Martínkovic, kolem Plácku u Stěnavy, naší oblíbené rudé madony a hospody Na písku. Naše srdcovka je ale také okolí Bischofsteinu a černého jezírka.

 

Jaká kniha leží na vašem nočním stolku?

Anně úplně navrchu básnická sbírka Sny uckermärkerů výjimečné polské básnířky a ultramaratonkyně Małgorzaty Lebdy. U Adama leží Děti půlnoci Salmana Rushdieho a W. G. Sebald Domov plný úzkosti – krásně podivná kniha, která nedávno vyšla v nakladatelství Opus našich přátel a sousedů Jiřího a Kristiny Mědílkových. Společně si občas vzájemně čteme Chazarský slovník od Milorada Paviće. To bychom doporučili do každé domácnosti – společné čtení i Paviće.

 

Kdybyste se mohli kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptali?

S potěšením se ptáme Jiřího a Kláry Eliášových z hospodářství Na životě, jak si je místo na louce na dolním konci Božanova „přivolalo“? Jestli je něčím broumovská půda pro pěstování ovoce a zeleniny specifická a jestli v pěstování a zpracování produktů rádi experimentují? A jak je na tom překlad knihy Rebeky Wildové, na kterém v létě pracovali… nebo stále pracují? A dál necháváme hovor přátelsky plynout dál.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)