"Byla jsem velice mile překvapena, jak se Broumov změnil k lepšímu," uvedla Eva Kašparová
Starosta Broumova Jaroslav Bitnar v seriálu Našeho Broumovska nazvaném Páteční štafeta položil otázku ředitelce Centra sociálních služeb v Broumově Evě Kašparové. Zde jsou její odpovědi a na závěr její nominace na dalšího odpovídajícího.
Co jste si představovala, když jste z pracovní pozice „účetní na vesnici“ nastupovala na pozici ředitelky Centra sociálních služeb v Broumově?
Určitě jsem se těšila na změnu, nové zkušenosti a samozřejmě na Broumov. Určitě jsem měla respekt z toho, co mne všechno čeká, a to zejména z vedení lidí a odpovědnosti za klienty služeb. Co se týká té „účetní na vesnici“, tak mi dala základ všeho, co jsem potřebovala. Znalost fungování státní správy a samosprávy, umění si zjistit informace, ale hlavně porozumění běžným starostem občanů, se kterými jsem řešila jejich každodenní záležitosti, mi usnadnila příchod do větší organizace. Chtěla jsem dělat práci, která má smysl a je potřebná.
Broumov jsem si pamatovala takový, jaký byl na přelomu 90. let, kdy jsem studovala na místním gymnáziu. Byla jsem velice mile překvapena, jak se město změnilo k lepšímu. Celé na mne působí čistě, upraveně a plné zeleně. Musím říci, že té změny nelituji, i když některé chvíle jsou těžké. Snažím se obklopovat pozitivními, milými a pracovitými lidmi, se kterými se společně snažíme poskytovat co nejlepší péči těm, kteří ji potřebují.
Co vás v poslední době potěšilo?
Po složité době, kterou jsme si prošli, se těším z mnoha věcí, událostí, setkání, ale i okamžiků. Mnoho z nich jsou maličkosti, ale pro druhé naopak smyslem a vyplněním jednotvárných dnů. Velmi mne potěšil nápad kolektivu učitelek ze ZŠ Kladská, které se snaží propojit děti a naše seniory. Všechny aktivity jsou velice pečlivě, ale hlavně citlivě k dětem i seniorům připravené. Zazněly oblíbené písničky a básničky. Všichni se společně zároveň postarali o podzimní výzdobu našeho domova seniorů, kdy vydlabali nádherné, ale i strašidelné dýně. Bylo úžasné sledovat, jak prvotní ostych přerostl v přátelské setkávání rozdílných generací.
Velkou změnou, ze které mám upřímnou radost je rozšíření zdravotních služeb v domově pro seniory. Podařila se nám navázat spolupráce s psychiatričkou, která pravidelně navštěvuje naše seniory v jejich prostředí, ale zároveň je oporou pracovníkům při zvládání situací, které vznikají při péči o nemocné. Další zásadní pozitivní změnou je získání vlastní lékařky, která je příslibem bezvadné a pravidelné zdravotní péče. Pro klienty je nově také k dispozici péče fyzioterapeuta, který poskytuje odbornou rehabilitaci.
Kdyby za vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?
Nádherná otázka. Zde myslím, že bych mohla psát na několik stran. Ale pokusím se vybrat místa mně osobně něčím blízká. Těmi je zejména Křížový vrch ve Zdoňově, Lokomotiva v Teplicích nad Metují a Třešňová rokle z Martínkovic na Slavný, kterou se někdy vydávám z práce přes stěny domů.
Jaká kniha leží na vašem nočním stolku?
Přiznám se, že v posledních letech nemám na čtení knih příliš času. Když je vhodná chvíle, tak mám nejraději lovecké příběhy žen v zeleném, které sepsala ve svých knihách má myslivecká kamarádka Jitka Vaňková Přibylová.
Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?
Chtěla bych oslovit milou, skromnou a svými počiny inspirující mladou ženu, o které rozhodně na Broumovsku ještě uslyšíme. Je jí Petra Soukupová, zakladatelka symfonického orchestru, který pomáhá na Broumovsku. Milá Petro, ráda bych se tě zeptala: „Co tebe osobně vede k podpoře našeho regionu a zda máš nějaký vysněný cíl, kterého bys chtěla dosáhnout?“