Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Chceme, aby Broumovské diskuse měly opravdu smysl

Michaela Plchová, foto archiv H. Valentové

Pátek, 28. října 2022

Chceme, aby Broumovské diskuse měly opravdu smysl

Je ženou, kterou na pódiu Broumovských diskusí neuvidíte, zato však celou konferenci vymýšlí, připravuje a řídí doslova minutu po minutě – Páteční štafeta dnes hostí Hanu Valentovou, výkonnou ředitelku Broumovských diskusí.  

 

Petr Lof: Položil bych otázku Haně Valentové z Agentury pro rozvoj Broumovska. Hanko, blíží se nám 9. ročník Broumovských diskusí, a proto moje otázka zní, jaké je to plánovat tuto významnou akci?

 

Hana Valentová: Petře, díky za předání štafety! Příprava a plánování Broumovských diskusí je celoroční – a celkem dobrodružná – práce. Nejprve promýšlíme, které téma zvolíme: aby bylo nadčasové a přitom aktuální (to nemusí být protimluv, i když to tak vypadá), a aby to bylo téma, které naše společnost potřebuje reflektovat. Jde nám o to, aby Broumovské diskuse měly opravdu smysl a něco společnosti přinesly.

Pak vybíráme a oslovujeme hosty a moderátory, jednáme s partnery a postupně se blížíme k podzimu, kdy práce vrcholí a zapojují se do ní v různé míře desítky lidí. Přece jen jsou dnes Broumovské diskuse velikou akcí: trvají několik dní, účastní se jich stovky návštěvníků, program je velmi rozsáhlý a pestrý.

Pro samotné dny konference pak vytvářím podrobný minutovník, kde je napsáno, co se kdy děje a kdo má co na starosti, abychom na něco nezapomněli a konference v klidu a bez potíží plynula. Minutovník má třeba osm hustě popsaných stran, a to tam stejně není úplně vše – a samozřejmě ne vše vyjde podle plánu a někdy se musí improvizovat.

Konferencí samotnou však práce nekončí, pokračujeme vyhodnocením, vyúčtováním a už hned začínáme plánovat ročník další a vymýšlet i to, co přidáme do programu nového… Mimochodem, příští rok se uskuteční jubilejní 10. Broumovské diskuse, takže pořád máme co dělat.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Potěšil mě postup Broumova v cestě za titulem Evropské hlavní město kultury 2028. Je to veliký úspěch a příležitost pro další smysluplný rozvoj Broumova jako místa, kde se dobře žije a kam stojí za to přijet. A to platí, ať už další kolo dopadne jakkoliv. Potěšilo mě taky, že týmy obou dvou měst, která postoupila do dalšího kola – Broumov a Budějovice – se nevnímají jako konkurence, ale že spolupracují. Je to skvělý příklad, že chytrá a přátelská spolupráce je víc než prvoplánová konkurence.

A potěšil mě letošní krásný podzim a procházky v lese plném hub. 

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Do broumovského kláštera, na Hvězdu a pak na křižovatku cest nedaleko kostela sv. Markéty v Šonově. Je odtud všemi směry krásný výhled do kraje – a zdejší alej je působivá celý rok.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Je jich vícero, zmíním tyto:

Hovory v Lánech – přepis rozhlasových rozhovorů s Václavem Havlem, které se vysílaly téměř každý týden na začátku 90. let. Vzpomínám si, jak jsem jako malá tyto rozhovory každou neděli poslouchala s rodiči na chatě. Je to velmi autentický vhled do tehdejších událostí, atmosféry i zákulisí prezidentského úřadu – a dnešní čtení nabízí i příležitost srovnat si, co z tehdejších plánů a vizí se podařilo naplnit a co ne. Sérii knih Hovory v Lánech vydává Knihovna Václava Havla.

V zajetí geografie (Tim Marshall) – kniha, která ukazuje, jak silný vliv mají přírodní podmínky na politiku států a fungování světa. Je to také dobrá připomínka toho, že i když jsme jako lidstvo dokázali velké věci, máme skoro všude internet a létáme do vesmíru, tak geografické podmínky pořád hrají velkou roli – moře nebo hory politiku ovlivňují možná více, než si dnes myslíme.

Pro smrt uděláno. Živé rozhovory o posledních věcech (Michal Plzák, Lucie Vopálenská) – velmi otevřená kniha rozhovorů o smrti a odcházení, a to jak s těmi, kteří se blíží konci života, tak s těmi, kteří o ně pečují nebo se jinak snaží kultivovat náš přístup ke smrti. Ač kniha vyšla poměrně nedávno, mezitím někteří respondenti skutečně odešli – například Jiřina Šiklová, jež mimochodem sama napsala knihu Vyhoštěná smrt, kterou taky doporučuji.

A na nočním stolku mám aktuálně také Šikmý kostel I od Karin Lednické, která bude hostem letošních Broumovských diskusí. Po jejím panelu bude následovat autogramiáda, tak doporučuju!

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Chtěla bych se zeptat Marie Silondi, která vede tým, jenž připravuje kandidaturu Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028: Marie, nejprve moc gratuluji k tomu, co se Vám a vašemu týmu povedlo pro Broumov udělat. Které tři okamžiky z dosavadní cesty Broumova v rámci kandidatury ve Vás zanechaly nejsilnější dojem?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)