Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Chlapi mě mezi sebe přijali bez jakýchkoli předsudků

Michaela Mašková, foto archiv H. Dziuby

Pátek, 23. února 2024

Chlapi mě mezi sebe přijali bez jakýchkoli předsudků

V Páteční štafetě odpovídá Hana Dziuba z teplického Sboru dobrovolných hasičů.

Pavel Borna: Jen v mém okruhu přátel a pomocníků Teplicko-adršpašské 33 je tolik zajímavých lidí, které bych rád do této štafety zapojil, že sám nevím. Těžká otázka. Přesto preferuji vztah k dobrovolné činnosti a jelikož jsme v Teplicích nad Metují, napadají mě naši tepličtí hasiči, kteří mají velké úspěchy v dětském požárním sportu. Proto bych se chtěl zeptat Hanky Dziuby, vedoucí mládeže a jednatelky Sboru dobrovolných hasičů u nás v Teplicích nad Metují na otázku: Co považuješ za svůj největší úspěch při své dobrovolné činnosti a co Tě ve Tvé činnosti nejvíce motivuje.

Hana Dziuba: Tak to je těžká otázka. Dobrovolné činnosti se věnuji již téměř třicet let. Vede samozřejmě činnost u hasičů, a hlavně ta s mládeží. Jsem však také členkou výjezdové jednotky hasičů a členkou místní organizace Českého červeného kříže v Teplicích nad Metují. A můj největší úspěch? Je jich hned více a netroufám si něco vyzdvihnout.

Jedním z mých úspěchů jsou současné výsledky našich dětí a skvělá práce v týmu vedoucích, protože to, že se dětem daří, je dílem nás všech. Jsou za tím hodiny a hodiny práce. Jak příprav tréninků, samotné tréninky a potom samozřejmě účast na závodech. Každý rok od dubna do června máme volné snad jen tři víkendy. Děti to baví a závodí srdcem. A věřte mi, že vždycky, když jsem unavená a vidím doma, co všechno nestíhám udělat a co je potřeba, a vím, že další víkend strávím s dětmi na závodech, říkám si, jestli třeba už není čas ubrat a jít „na odpočinek“. Jenže pak se dětem zadaří a vybojují do zbrojnice další pohár a to, co v těchto chvílích vidím v jejich očích, mě vždy dojme, dobije energií a další sobotu vyrazíme znovu závodit. Již druhým rokem se dvěma děvčatům podařilo probojovat se na MČR v běhu na 60 metrů překážek. A to je pro mě největší motivace – radost a štěstí v dětských očích! 

Za další úspěch, který považuji i za takový osobní hnací motor, je práce v jednotce. Při téhle práci mě naplňuje to, že tady člověk opravdu pomáhá. Je jedno, jestli se jedná o požár, nehodu, odstranění spadlých stromů nebo poskytnutí první pomoci. Každá ruka se počítá. Jsem vděčná, že mě chlapi před více než deseti lety mezi sebe přijali bez jakýchkoli předsudků. Jsme jedna parta a jeden tým, který pomáhá tam, kde je to potřeba. A tady bych možná mohla opět odpovědět na druhou část Pavlovy otázky, co mě motivuje. Pořád je co zlepšovat a pro mě je motivací právě držet s chlapy krok, prostě jim stačit. Chytne-li mě lenošení, uvědomím si, že nechci, aby na mě třeba ve skalách při zásahu čekali nebo jsem došla k někomu, kdo potřebuje pomoct na pokraji sil. A tak se pěkně zvednu a jdu si zaběhat nebo zacvičit. Jak říká moje maminka „jsem holka bláznivá“, ale pokaždé, když zahouká siréna a já se převléknu do zásahového a vyrazím s ostatními, cítím, že tak to má být. A protože jsme doma „blázni“ všichni, tak mnohdy čas u zásahu vlastně trávím s rodinou.

Úspěchem v pozici jednatele sboru je pro mě to, jak celý sbor funguje. Podílíme se na pořádání různých kulturních a sportovních akcí ve městě. Pro celý okres Náchod pořádáme soutěž pro mladé hasiče Hasičský pětiboj. Daří se nám z různých dotačních titulů získávat finanční prostředky hlavně na činnost s mládeží. V letošním roce náš sbor slaví 150 let od svého založení. Na 15. 6. 2024 plánujeme oslavy tohoto výročí. Pro všechny členy je to i trochu výzva, jak se nám oslavy vydaří. Dovolím si touto cestou pozvat čtenáře k nám do Teplic nad Metují strávit s námi odpoledne i večer a užít si trochu té kultury a historie.

 

Co Vás těší na životě na Broumovsku?

Pocházím odtud, mám tu kořeny. Vyrůstala jsem v Hynčicích. Miluju přírodu tady všude v okolí. Mám štěstí, že mohu žít v tak krásném prostředí. Je tu tolik krásných míst, kam mohu vyrazit se psem na procházky, krásné památky a vlastně celkově i historii tohoto regionu mám moc ráda. Děje se toho tady tolik. Kdo chce, má z čeho vybírat. U mě je problém spíš to, že nemám kdy, ale vždycky si například najdu čas na různé trhy v broumovském klášteře. Mám ráda tu atmosféru.

 

Jaký je Váš největší kulturní zážitek v poslední době (může být kniha, CD, koncert, výstava…).

No a zase ta moje časová vytíženost… Mám ráda odpočinkovou lehkou literaturu. S manželem jezdíme na ryby a tam je kniha ve výbavě vždy. Hodně mě oslovila trilogie Vinařství od Marie Lacrosse. Bylo to pěkné čtení a dozvěděla jsem se i spoustu historických faktů. Odpočinu si však i u fantasy literatury. Asi největší radost v poslední době mi udělalo, když se synovi různě po antikvariátech povedlo sehnat celou Tygří ságu od Colleen Houck. A mým největším kulturním zážitkem v posledních letech byl koncert kvarteta Il Divo v Praze.

 

Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo, a pokud nám prozradíte, i Váš největší jídelní prohřešek?

Jeeee, ale to se mnoho lidí podiví a třeba i zasměje. Mé nejoblíbenější jídlo je podle receptu mého tatínka a on to měl zase od mé babičky. Jsou to chlupaté knedlíky, k tomu opečená vinná klobása (nejlépe na sádle) a kysané zelí přelité vyškvařeným špekem. Mívali jsme to vždy ke štědrovečerní večeři a kdykoli to uvařím, tak neodolám a nezdravě se přecpu. To je možná odpověď na obě otázky!

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptala?

Jak jsem psala na začátku, moje dobrovolná činnost není jen o hasičině. Jsem i členkou Českého červeného kříže. Tak jako já jsem od morku kostí hasičkou, tak v oblasti ČČK je na tom stejně Mgr. Petra Šilhánová Hajpišlová. A tak se zeptám: Hajpi, Co Broumovsko, Ty a Český červený kříž?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)