Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Hledáme možnosti, jak pokračovat v kreativní pouti

Michaela Mašková, foto archiv Broumov 2028

Pátek, 17. listopadu 2023

Hledáme možnosti, jak pokračovat v kreativní pouti

V Páteční štafetě odpovídají zástupci Nadačního fondu Broumov – město kultury. Štafeta má proto tentokrát netradiční podobu.

Anna Rutarová: Skládám poklonu všem, kteří věřili v Broumov a dokázali jej úspěšně prezentovat tak, že město postoupilo do úzkého finále soutěže o titul Evropské hlavní město kultury. Chtěla bych se zeptat zástupců Nadačního fondu Broumov, jaké chystají a realizují projekty, a na co se mohu těšit v Broumově roku 2028? 

Marie Silondi – Koordinace kandidatury: Za Nadační fond Broumov – město kultury srdečně děkuji za poklonu, která však patří všem, kteří se zapojili a podporovali kandidaturu města na titul Evropské hlavní město kultury. Rozhodli jsem se tedy, že na jednotlivé otázky odpoví různí zástupci Nadačního fondu Broumov – město kultury, protože organizace není jen o jednom člověku, ale o spolupráci širšího okruhu lidí, kteří táhnou za jeden provaz.  

S titulem finalisty soutěže EHMK hledáme možnosti, jak na naší kreativní pouti pokračovat. Máme radost, že budeme moci projekt rozvíjet i nadále, a to díky projednané podpoře na úrovni Královéhradeckého kraje, tak i na úrovni státu. Za to patří velké díky panu hejtmanovi Martinu Červíčkovi. Před námi je tedy jednání a úprava plánů na kulturní a umělecký program, včetně harmonogramu, organizačních záležitostí dle aktuální situace. Zároveň máme také radost, že 93 % našich programových partnerů vyjádřilo zájem s projekty pokračovat.  

V současné době běží již celá řada projektů jako například Máme rádi Broumov(sko), OnStage, projekt kreativního učení, dotační program Královéhradeckého kraje na podporu projektů z naší přihlášky, rozpracovává se projektový záměr s tématem zádrže vody v krajině, který úspěšně prošel předvýběrem výzvy Chemnitz 2025. Držíme palce, aby projekt nových vyhovujících prostor Městské knihovny v Broumově byl podpořen z Národního plánu obnovy a mezinárodní projekt URBACT IV se úspěšně rozvíjel. Gratulace patří i Našemu Broumovsku za projekt rozvoje regionální žurnalistiky, který byl podpořen z evropského Journalism Fundu.  

Jak je vidět, celá řada projektů se již realizuje a v příštím roce se zaměříme na rozpracování dalších projektových záměrů, které budou přispívat k rozvoji regionu skrze kulturu a spolupráci.  Broumov nezapomíná ani na svého souputníka z finále soutěže o titul Evropského hlavního města kultury České Budějovice. Příští týden jede naše delegace na první oficiální návštěvu do Budějovic setkat se s jejich novou paní ředitelkou a domluvit se na spolupráci na následující roky.  

 

Co Vás v poslední době potěšilo?  

Pavla Jenková – Zapojení veřejnosti: Radost mi dělají všichni lidé, co se zajímají o místo, kde žijeme a chtějí ho posouvat dál. A že jich není málo. Do grantové výzvy Máme rádi Broumov(sko) se letos přihlásilo 24 komunitních projektů, které chtějí oživit náš region. V pátek 17.11. začíná na webu Broumov 2028 veřejné hlasování, kde místní mohou podpořit své srdcové projekty. Vloni hlasovalo necelých 700 lidí a věřím, že letos se přehoupneme přes tisícovku. Také se podařilo rozjet projekt URBACT IV na oživení broumovského náměstí. Na pracovní setkání přišlo 30 místních a společně jsme vymýšleli, co je potřeba v centru změnit tak, aby tam více chodili lidé a všem tam bylo dobře. Kulturní koncepce, která je kompasem kultury v našem městě, bude mít zanedlouho svůj první akční plán na další rok. Stojí za tím spousta práce velkého množství lidí, kteří o kulturu dlouhodobě pečují a rozvíjejí ji. A dělají mi radost i kulturní akce, kterých v regionu není málo – tento týden jsem navštívila premiéru hry Lháři v podání broumovského ochotnického souboru a těším se na sousedskou oslavu 17. listopadu na Mírovém náměstí (akce Modlitba pro Martu se koná 17.11.2023 od 16 hodin, pozn. redakce), která je společnou akcí členů a členek kulturní komise města s podporou místní firmy Z-Trade. Ale ten výčet by mohl být ještě delší.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal? 

Arnold Vodochodský – Správní rada Nadačního fondu – Broumov město kultury: Každý si na Broumovsku najde, co mu je blízké a co právě hledá. Ať už je to krásná příroda, lesy, hory, cyklotrasy, historické památky nebo kulturní a společenské akce.  Já bych hlavně doporučil přijet na delší dobu, než je jen víkend. Když za námi jezdí přátelé, tak obvykle odjíždí s pocitem, že je málo času na to, co by chtěli vidět. A tak se loučíme s tím, že příště musí přijet minimálně na týden.  

Ať už k nám člověk zavítá z blízka či z daleka, určitě se vyplatí vážit sem cestu a najít si čas Broumovsko pořádně objevit. Broumovsko má co nabídnout všem kreativním poutníkům a poutnicím. 

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku? 

Jan Školník – správní rada NFBMK: Na mém noční stolku leží vždy více knih čekajících na svůj čas. Aktivně pracuji se třemi. Michael Sandel Tyranie zásluh: kam se podělo obecné dobro?, Jan Habl Na charakteru záleží a Julian Barnes Elisabeth Finchová. První dvě jsou na pomezí pracovního zájmu, a vždy rád přijímám typy na dobrou beletrii. 

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptala? 

Jitka Smolíková - komunikace pro NFBMK:  V našem regionu je spousta mladých, nadšených a strašně šikovných lidí – jako třeba Lenka Ištoková, kterou jsem více poznala díky Police Symphony Orchestra. Lenko, teď studuješ v Praze, plánuješ se k nám jednou vrátit? Pokud ano, co tě táhne zpátky? A kdybys mohla jednu věc v našem regionu změnit tak, aby byl přívětivější / atraktivnější pro mladé lidi, co by to bylo?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)