Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Je dobré nezaměňovat skromnost za soběstačnost

Michaela Plchová, foto archiv K. Hadašové

Pátek, 17. března 2023

Je dobré nezaměňovat skromnost za soběstačnost

V Páteční štafetě odpovídá na otázku možné soběstačnosti Klára Hadašová, autorka knih Domácí mlékař a Domácí pekař, kterou mnozí znají nejen z webu Co nového na kopci, ale přímo z kopce samotného.

Ptá se Ester Korandová: Ráda bych se zeptala Kláry Hadašové, jestli si myslí, že se v dnešní době dá žít soběstačně a co člověk může udělat alespoň k částečné soběstačnosti.

Klára Hadašová: Já bych nejdříve ráda Ester spíše nepoděkovala za otázku, protože je celkem nezodpověditelná. V podstatě lze žít částečně soběstačně, ale za určitých podmínek. Vlastní půda, spousta fyzické dřiny, ruce v hlíně. Buď primární finanční, prostorové a materiální zázemí nebo ještě více dřiny. Je také dobré, aby moc nepršelo, nebyly kroupy, příliš nemrzlo, z ničeho nic nepošla kráva, nebyly mandelinky, nebolely zuby, nebyly úrazy a nemoci.

A subjektivně viděno lze co největší soběstačnosti dosáhnout při skutečně maximální míře skromnosti, a pak už jen záleží na motivaci. A je také dobré, když člověk začne mladý, má ideály a neohnutá záda. V každém případě, i když spolu souvisí, je asi dobré nezaměňovat skromnost za soběstačnost, protože k soběstačnosti bude vždy jednoznačně potřeba vytvořit si vlastní potravu a teplo. A člověk soběstačný nakonec nemusí být z principu šetrný k životnímu prostředí, nemusí být nakonec ani žádaně svobodný a ani šťastný, zatímco při uskromnění může ke všem těmto věcem dojít i bez dosažené soběstačnosti.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Úplně přízemní věci, které vůbec neumím pojmenovat. Nejsem asi schopná vybrat něco konkrétně. Asi konec mrazů, brzký příchod tepla, což znamená brzký příchod termiky, a to u nás doma znamená všeobecně mnohem radostnější klima, protože lze veškerý volný čas trávit ve vzduchu na padáku a já za volantem, když pro přistáté paraglidisty jedu třeba směr Chomutov nebo Německo. A pak také možnost uplatnit některé dlouholeté zkušenosti v tom, čím se zabývám posledních 20 let a také důvěra, se kterou se na mě obrátili.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Mám ráda cestu z Vižňova na Sokolowsko, cestu údolím Klučanky a Dědovem nahoru na Čápa, naopak nemůžu vůbec chodit po hranici Nový Dvůr až Zdoňov, protože celá tato cesta na mě působí nepříjemně, až destruktivně s mrazením v zádech a to vždy, když tam jdu, a právě pro tu atmosféru bych tam návštěvu poslala.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Jestli mám něco opravdu ráda, tak ráda čtu. A bohužel, čím jsem starší, tím čtu raději pokleslejší literaturu. Až jí někdy musím i v zájmu vlastní důstojnosti tajit před dospívajícími a dospělými dětmi… Tak namátkou z posledních 14 dnů: Pohled do Slunce, Základy ultra, Hypotéza lásky a Doležálkova mikrobiologie.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Moc ráda bych poděkovala panu Kanzourimu Ibrahimovi ze jeho ordinaci v Polici a jeho empatii a lidský přístup a ráda bych se ho zeptala, proč si vybral pro život Broumovsko, jak se mu žije v naší společnosti a zda ho nemrzí rozhodnutí nepracovat dále v nemocnici, ale provozovat ambulanci (pro nás tak důležitou)? Moc děkuji.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)