Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Kultury je tu hodně, ale chybí střední vzdělávání

Michaela Plchová, foto archiv K. Prchalové

Pátek, 29. července 2022

Kultury je tu hodně, ale chybí střední vzdělávání

V Páteční štafetě dnes odpovídá Klára Prchalová, asistentka pedagoga na Praktické škole v Broumově.

Kateřina Jirásková: Ráda bych se zeptala kolegyně Kláry Prchalové, jestli je něco, co jí pro děti a mládež na Broumovsku chybí, a to jak z pohledu rodiče, tak i z pohledu pedagoga, a naopak co může tato lokalita nabídnout?

Klára Prchalová: Dobrý den, děkuji za předání štafety. Začala bych spíše od konce. Broumovsko nabízí, dle mého názoru, opravdu širokou škálu kulturního a sportovního vyžití a volnočasových aktivit. Takové to zažité „…tady nic není…“ opravdu neplatí. Člověk, který se zajímá a je schopen si aktivně hledat cestu k informacím, si určitě na své přijde. A je jedno, jestli mu je deset nebo padesát let. Kromě nepřeberného množství kroužků, které nabízí Ulita, ZUŠ nebo TJ Slovan Broumov, je na Broumovsku i nádherná příroda, protkaná skrz naskrz turistickými stezkami a cyklotrasami. Dále zde vznikají stále nové projekty se spoustou doprovodných akcí a aktivit.

Kdybych měla říct, co mi na Broumovsku chybí z pohledu rodiče a pedagoga, tak je to určitě větší nabídka středního vzdělávání. A protože se ve své práci setkávám i s dětmi z dětského domova, který máme přímo v Broumově, chybí mi jakýsi mezičlánek v systému, který by usnadňoval přechod z dětského domova do dalšího života dětem, které se po odchodu z ústavní péče nevrací do své rodiny.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Je toho opravdu hodně. Počínaje vším, na čem jsme pracovali a dovedli do zdárného konce v naší škole, ať už to byl adaptační kurz na Janovičkách, závěrečné zkoušky v Praktické škole, pomoc broumovskému útulku prostřednictvím výrobků našich žáků, školní příměstský tábor…, až po vysvědčení mého staršího syna.

Také mě velmi těší, když se lidé chovají ohleduplně a empaticky nejen k sobě navzájem, ale i ke zvířatům a k přírodě, a díky tomu mnohdy vznikají smysluplné, prospěšné a krásné věci.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Návštěvy beru primárně do broumovského kláštera na Noční hrané prohlídky a na pěší výlet přes Broumovské stěny na Hvězdu. Vzhledem k tomu, že v letní sezóně probíhá na Broumovsku celá řada menších hudebních festivalů a dalších kulturních a sportovních akcí, určitě bych vybrala i návštěvu některé z nich.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Leží tam dvě. První je „Psychopedie“ od Milana Valenty, kterou jsem ještě neotevřela a na ní si hoví „Spongebob mezi medúzami“, kterou naopak se synem otevíráme často. Během letní dovolené se snažím číst spíše odpočinkovou literaturu a většinu knih mám staženou v mobilu.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Chtěla bych se zeptat spousty lidí na spoustu věcí, ale ráda bych oslovila Tomáše Frödeho. Tomáš je broumovským rodákem a spolupořadatelem hudebního festivalu Broumovská kytara, v prostředí hudebních festivalů se pohybuje více jak dvě dekády jako účinkující, pořadatel i jako návštěvník. A moje otázka zní: Tomáši, jak se ti jeví současná situace s pořádáním menších hudebních festivalů? Přijde mi, že v současné době je trend takový, že tyto festivaly bojují o přežití kvůli menší návštěvnosti. Je v silách pořadatelů, aby tyto akce s dlouholetou tradicí úplně nezanikly? Jaké mají možnosti? Máš nějakou vizi, jak by mohla vypadat příští Broumovská kytara?

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)