Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Létání je droga

Michaela Mašková, foto archiv A. Lundiaka

Pátek, 15. září 2023

Létání je droga

V Páteční štafetě odpovídá Aleš Lundiak.

Věra Hrubá: Využiji této příležitosti zeptat se pana Aleše Lundiaka, jaké to je vidět Broumovsko z výšky, neboť mě výšky vždy lákaly.

Aleš Lundiak: Dobrý den, začnu odpovědí k paní Věře Hrubé, která si mě vybrala jako následovníka ve štafetě, aby mě trochu potrápila ve psaní. Díky Věro. Ptáš se, jaký je pohled na Broumovsko z výšky? Pohled na místa, která mám spjata s životem tady, je asi tím nejhezčím, co mě uspokojuje, když se mi poštěstí letět. Člověk by až nevěřil, jak je vše krásně a dopodrobna z výšky vidět. Lidé na zemi kolikrát ani netuší, že letím nad nimi, pozorují krajinu, někam jdou a najednou vedle nich přistanu a když jsou zády ke mně a zašustí padák při přistání, oni se leknou a zírají, co se stalo. Jejich překvapené pohledy mě baví. Nádhera je letět nad Broumovskými stěnami, nad Hejšovinou. Těch roklí, kam snad ani nevkročila lidská noha, je spousta. Krásný je i nečekaně malebný zvrásněný kopcovitý terén za Javořími horami v Polsku. Rád někomu jen tak zamávám při nízkém průletu nebo přistávání, hlavně dětem, když vidím, jak se můžou umávat. Přistanu u nich a oni se ptají na všechno možné i nemožné. Já jim odpovím, co vím i nevím a po sbalení křídla máme radost všichni. Létání přímo nad městem, pohled na monstrum kláštera, je něco extra. V malé výšce se ale městu vyhýbám, přece jenom nemám motor a je lepší mít v záloze dvě až tři přistávací plochy. Člověk nikdy neví. Takže Věro, běž do vzduchu a kochej se alespoň z letadla, stojí to za to, létání je droga.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?   

Potěšilo mě, že se i u nás začala vytvářet menší pole a lány a že je tím pádem mnohem pestřejší krajina jak pro zvěř, tak pro oko pilota z výšky.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Vzít návštěvu a chtít jí ukázat hezkou přírodu není u nás těžké. Kdekoli v kopcích i za kopci je na Broumovsku hezky. Z vesnic v okolí mám nejraději polské Ścinawky při projížďkách na kole.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Nemám noční stolek, tudíž tam nic ležet nemůže. Naposledy jsem četl knížku od své sestry Hanky Lundiakové a předtím výbornou britskou knížku od H. G. Wellse Tono-Bungay, která byla k mému velikému překvapení nakonec i o létání.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptal?

Jelikož štafetu osobně nikomu nepředávám, optám se zastupitelů města Broumova. Nešlo by už nějak udělat hezké koupání pro lidi alespoň u čistého rybníka v Broumově, když nemáme koupaliště?

Za redakci Našeho Broumovska jsme tuto otázku nasměrovali na pana místostarostu, Kamila Slezáka.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)