Malým čtenářům doporučuji české autory
Páteční štafeta se dostala z Adršpachu do Police nad Metují. Odpovídá paní Kateřina Boučková, která pracuje v polické knihovně a na starosti má dětskou literaturu.
Kristýna Šretrová: Zeptala bych se paní Kateřiny Boučkové, která pracuje v polické knihovně a pořádá různé debaty apod. Jaká je v současnosti čtenářská gramotnost, nejen u dětí? Jakou knížku/y by doporučila dětem mladšího školního, které čtení moc neláká? A zda chystá nějakou zajímavou akci?
Kateřina Boučková: Kristýnu zdravím a děkuji za předání štafety! Čtenářská gramotnost u dětí je velmi různá, ale to není nic nového, vždycky to tak bylo. Jen se na ni odborná veřejnost dnes víc zaměřuje, což je dobře. Úroveň čtenářské gramotnosti klesá především v souvislosti se všemi vymoženostmi současné doby, které odvádějí dětskou pozornost od knížek. Čtení knížky se stává v tak výrazné konkurenci moderních technologií pro děti zdlouhavé a málo „in“. Pomocnou ruku musíme dětem podat především my – rodiče, učitelé nebo třeba knihovníci. V tomto směru mám radost, že skvěle funguje spolupráce naší knihovny s polickou školou i se školami v okolí. Vnímám to jako malý střípek, který vkládáme do dlouhodobého procesu výchovy ke čtenářství.
Určitě bych doporučila knížku současného a hlavně českého autora (některé překlady mohou být především pro malé děti čtecí oříšek). Pro začínající čtenáře vychází knížky pod titulkem První čtení. Moje osvědčené autorky jsou Daniela Krolupperová nebo Ivona Březinová. Pro čtvrťáky, páťáky potom Petr Hugo Šlik nebo Pavlína Jurková.
Akci, kterou v současné době začínám pomalu chystat, je knihovnický tábor. Máme o prázdninách tři turnusy – dva pro mladší děti, kde jsme pro letošní rok zvolili téma (interaktivní) muzea a jeden pro starší děti, kdy během týdne vyzkoušíme na vlastní kůži méně běžné sporty a pobesedujeme s lidmi, pro které je sportování a pohyb životní nutností.
Co Vás v poslední době potěšilo?
Že se začíná oteplovat!
Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?
Trochu tu Vaši otázku upravím – když k nám přijede návštěva, tak ji nikam neposílám, ale vydáváme se na výlet s nimi. A kam? Určitě by to byl Slavný, kde můžeme v zimě na běžky, v létě na kolo. Na pěší túru jsou krásné cesty do okolních roklí – Kovářova, Písková nebo Hájkova.
Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?
To je hezká otázka… Můj noční stolek je od té doby, co pracuji v knihovně, knížkami obložený. Z velké části to jsou knížky dětské, ale sem tam to prokládám literaturou pro dospělé. Teď zrovna čtu „dospěláckou“ knížku. Jmenuje se Prameny Vltavy a napsala ji Petra Klabouchová. Detektivní příběh ze současnosti se odehrává na pozadí skutečných historických událostí spojených s přísně tajným koncentračním táborem Prameny Vltavy – nic oddechového, ale velmi čtivé.
Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?
Zeptala bych se paní Lenky Wimmerové. Nechci ji oslovovat jako známou režisérku, ale jako majitelku statku ve Vernéřovicích, který kdysi koupila od mé babičky, paní Anastázie Hrádkové. Paní Wimmerová, zajímalo by mě, jestli to bylo Vaše přání, nebo spíš náhoda, že jste se ocitla ve velkém statku v jedné vesnici v pohraničí?