Můžeme si dovolit naše sny realizovat
V Páteční štafetě odpovídá Věra Prokopová, místostarostka města Teplice nad Metují.
Václav Svoboda: Chtěl bych oslovit Věru Prokopovou, místostarostku města Teplice nad Metují, jak vidí budoucnost a rozvoj města. Věřím, že to není snadný úkol s ohledem na to, že se jedná o město s největší rozlohou v našem regionu.
Věra Prokopová: Jak vidím budoucnost města? Samozřejmě růžově! Ale vážně… Rozlohou jsme opravdu velké město, máme 56 km2, ale na počet obyvatel jsme spíše vesnice. Žije nás tu necelých 1600 obyvatel.
Nápadů na vylepšování vzhledu města a života v něm máme dost. Jsou mezi nimi záměry, které se blíží realizaci, ale i studie, které jsou hudbou budoucnosti a bez účasti investora je město nebude schopno realizovat. Nechali jsme si zpracovat urbanistickou studii města, která řeší proměnu současného nefunkčního stavu v hodnotné centrum, které bude odpovídat historii města a současným potřebám obyvatel. Od konečného výsledku nás dělí možná i desítky let, přesto si myslíme, že to je důležitý krok. V daných lokalitách nedojde k nevratným změnám a všechny dílčí práce budou postupovat v souladu se zamýšleným výsledkem.
Pak máme investiční záměry zcela konkrétní, které chceme realizovat v dohledné době. V první řadě je to nové návštěvnické centrum u vstupu do Teplických skal. Máme dokončenou projektovou dokumentaci a letos začnou přípravné práce. Následovat bude úprava přilehlého parkoviště, která počítá s novým mostem přes Metuji. V létě dojde k výstavbě chodníku v Bohdašíně, máme připravený projekt na pumptrackové sportoviště v prostoru bývalého kluziště a jestli nám dopadne dotace, s jeho výstavbou začneme také letos. Na podzim chystáme zahájení revitalizace zámeckého parku za budovou úřadu. Pokračovat budou práce na revitalizaci městského parku, kde jsme vybudovali novou stezku na Kamenec, na jaře dojde k realizaci nového mostu a chystá se úprava celého prostoru u splavu včetně stezky ke Kamínku.
Připravujeme nové stavební parcely v lokalitě za školou a na Kamenci se chystá developerská výstavba rodinných domků.
Oslovení architekti připravují projektové dokumentace na novou ordinaci praktického lékaře, na multifunkční sportovní halu, na nový objekt recepce v autokempu Bučnice, v přípravě je také revitalizace Pivovarského dvora a řešení křižovatky u školy. Nechali jsme si zpracovat studii na revitalizaci statku pod komínem.
Mohla bych ještě pokračovat, nápadů, jak zlepšovat život ve městě máme opravdu dost. Samozřejmě bude záležet na financování, ale máme ohromnou výhodu, a to jsou Teplické skály, které město provozuje. Díky příjmům ze vstupného si můžeme dovolit nejenom snít, ale ty sny postupně realizovat.
Co Vás těší na životě na Broumovsku?
Život samotný… V Teplicích nad Metují jsem se narodila a nikdy jsem nežila jinde. Myslím si, že dost cestuji a navštívila jsem hodně míst, přesto nedám na život v Teplicích dopustit. Samozřejmě by se našly i nějaké nedostatky, ale kde ne? Ty však plně vyvažuje okolní prostředí. Miluji skály a zdejší krajinu. A když mě přepadne touha po velkém světě, skočím do auta a za dvě hodiny jsem v Praze.
Jaký je Váš největší kulturní zážitek v poslední době (může být kniha, CD, koncert, výstava…).
Rozhodně to byla nedávná návštěva divadla Jatka78 v Praze. CIRK LA PUTYKA a jejich představení R.I.E.
Jaké je Vaše nejoblíbenější jídlo, a pokud nám prozradíte, i Váš největší jídelní prohřešek?
Žádné nej nemám, mám ráda jakékoli jídlo, když je dobře připravené. Zato prohřešků by bylo… Tak třeba gumové bonbóny.
Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptala?
V první odpovědi jsem záměrně vynechala investice, které se týkají školy. Ráda bych totiž štafetu předala Magdě Kalašové, ředitelce ZŠ a MŠ Teplice nad Metují. V loňském roce škola jako jedna z mála uspěla v dotačním programu IROP. Tak bych se chtěla zeptat, co se ve škole zlepší a jaké mají další plány. Na co se děti a vyučující mohou těšit?