Na Broumovsko raději hrubší vzorek
Na zapeklitou otázku, jaká kola jsou lepší na Broumovsko, odpovídá v Páteční štafetě programová koordinátorka Broumova 2028 a zapálená cyklistka Petra Kultová.
Jakub Horský: Předám štafetu Petře Kultové, která je nejen vynikající programovou koordinátorkou Broumova 2028, ale především zapálenou a neohroženou cyklistkou: Broumovsko – galusky nebo hrubší vzorek?
Petra Kultová: Díky, Jakube, za tuhle skvělou, ale zapeklitou otázku. Na Broumovsku nejraději svištím na své, dnes už trochu retro, silničce „činelce“ jménem Nebeská, která mě vždy spolehlivě přiblížila na kulturní akce třeba v sousedním Sokołowsku. Popravdě mi tu trochu chybí ženské, nebo i smíšené cyklistické kolektivy, kterých jsem bývala členkou v Praze, ale o to více fandím nesmírně činorodé cyklistické skupině Klubu seniorů kolem pana Evžena Müllera z Martínkovic. Postupem času jsem měla navíc potřebu zpomalit a chuť prozkoumávat úvozy a lesní pěšiny. Obula jsem proto po letech se znovu objevenou radostí krosové běžecké boty. Takže když se ptáš na Broumovsko, odpovídám hrubší, ale radostné.
Co Vás v poslední době potěšilo?
Mě těší každý den práce ve skvělém týmu Broumov 2028. Kdybych měla ale vybrat událost, která se mě v poslední době nejvíc pozitivně dotkla a nabila mě energií, tak to byl určitě nedávný víkendový workshop jménem Posilovna sebe(vědomí) určený mladým ženám z Broumovska. Společně se skoro dvacítkou mladých žen se podařilo vytvořit bezpečný prostor pro sdílení a diskusi nad tématy jako podpora žen ve veřejném prostoru nebo obrana proti manipulaci. Akce spolupořádaly organizace Otevřená společnost, Fórum 50 %, Moderní sebeobrana, Muzeum Náchodska a broumovská kandidatura a dle zpětné vazby účastnic si nesmírně vážily toho, že za nimi tato akce přicestovala až „do výběžku“. Myslím, že se to opravdu vydařilo a osobně jsem obdivovala studentky broumovského gymnázia, které během kurzu Moderní sebeobrany ukázaly mnohem větší kuráž a rozhodnost, než jsem měla já.
Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?
Těch míst je! Ale nejčastěji lákám návštěvy na Chatu pod Korunou. Kromě toho, že jde o nesmírně krásný a uklidňující prostor pro realizaci mnoha kulturních a komunitních nápadů, tak tam stále cítím silného historického spolkového ducha. Je to zkrátka místo, kde se tradičně setkávali lidé nejrůznějších zájmů a profesí, aby společně oslavovali nebo sportovali, a myslím, že touhle energií to místo dýchá dodnes, a proto se tam každý cítí tak příjemně.
Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?
Mívám rozečteno vždy vícero knih naráz. Momentálně to jsou paměti neuvěřitelně inspirativní romské osobnosti, umělkyně a pedagožky Olgy Fečové vydané vydavatelstvím Kher pod titulem Den byl pro mě krátkej. Olga Fečová, mimo jiné členka Českého helsinského výboru, byla vůdčí osobností romského ženského emancipačního hnutí a intenzivně se věnovala dětem ze znevýhodněných rodin. Společně se svým manželem, slavným romským hudebníkem Jozefem (Jožkou) Fečem, vedli hudebně vzdělávací dětské soubory, aby dali dětem možnost trávit smysluplně volný čas, rozvíjet jejich talenty a učit je zodpovědnosti. Jeden z nich působil i v Náchodě. Při čtení mi došlo, že Olga vlastně dělala totéž, co je cílem právě probíhajících hudebně-tanečních kroužků v rámci OnStage. Zdá se tedy, že je to dobrá cesta. No a pod vlivem bohužel stále probíhající války na Ukrajině jsem začala číst nesmírně silný román Město ukrajinského prozaika Valerjana Pidmohylného. Ten se stal ve 30. letech jednou z obětí sovětských represí proti ukrajinské kultuře. Jak stále smutné a ke zlosti aktuální!
Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?
Ráda bych předala štafetu Kristýně Veselé, studentce Gymnázia Broumov a účastnici Posilovny sebe(vědomí). A ráda bych se jí zeptala: Kdybys mohla jako žena změnit jednu věc v Broumově (ať už na škole, nebo ve městě), jaká by to byla?