Pojďme do toho společně
Od Lucie Bošinové přebírá Páteční štafetu vedoucí kulturního a informační centra v Broumově Jitka Exnerová.
Lucie Bošinová: Velkým předmětem diskuse je poslední dobou kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028. Chtěla bych se proto zeptat již zmiňované kamarádky Jitky Exnerové, co to pro Tebe, rodačku z Broumova a osobu, která žije kulturou a má možnost ji ovlivňovat osobně znamená? Jak to ovlivňuje Tvoji dosavadní kariéru? Jsi na svou práci pyšná?
Jitka Exnerová: Kandidatura Broumova na EHMK 2028, to jsou velké cíle, za nimiž stojí poměrně malá skupina lidí a obrovské množství práce. Daří se získávat podporu zvenčí, ale mně chybí spojovací článek mezi již zmíněnou podporou zvenčí a podporou obyvatel Broumovska. Důležité je informovat naše obyvatele o plánech a přínosech této kandidatury. Nemusíme vyhrát, ale jestli tento projekt pomůže ke zlepšení palčivých témat, jako jsou prázdné výlohy v centru města, znečištěné chodníky, neochota mladých vrátit se po studiích do rodného města, tak to za námahu rozhodně stojí. A o tom musí občané Broumovska vědět, mít možnost se zapojit. Je-li cílem kandidatury restart společenského a kulturního života, větší starost o naše obyvatele, tak pojďme společně do toho.
A jestli jsem na svoji práci pyšná? Jsem pyšná na svůj pracovní kolektiv, díky kterému chodím do práce ráda. Věřím, že jako týmu se nám daří být nápomocni obyvatelům Broumovska a obohacovat jejich kulturní a společenský život.
Co Vás v poslední době potěšilo?
Podařilo se nám získat finanční prostředky na elevaci ve zbývající rovné části Konferenčního sálu informačního centra Broumovska. Teď už celý sál má vyvýšené řady a usilujeme i o nákup pohodlnějších sedadel. Chtěli bychom tím poděkovat za přízeň návštěvníkům kina, a není jich málo.
Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?
Jestli přijíždějí na Broumovsko poprvé, tak určitě nemohou odjet z našeho regionu, aniž by viděli Adršpašsko-teplické skály, Hvězdu nebo Ostaš. Pokud je to návštěva, která už v regionu byla, provedla bych je mými oblíbenými místy, jakými je procházka Mackovou cestou v Jiráskových skalách se zastavením u Černého jezírka, zámek Skály Bischofstein s cílem na rozhledně Čáp. Kouzelným místem je i Hruškova rokle v Broumovských stěnách. Nejhezčí výlet ale bývá ten, který je spojen i s krásným místem a dobrým občerstvením. U mě je to Maršovské údolí, které vás zavede až ke zrekonstruovanému venkovskému stavení penzionu Dvůr Haniš, kde vám nabídnou dobrou kávu a výborné dortíky.
Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?
Není to přímo na nočním stolku, ale je to kniha o výcviku loveckého psa. Snažím se z naší čtyřnohé Bekky vychovat lovecky upotřebitelnou fenu. Druhá kniha je mého syna, je to cvičebnice k úspěšnému zvládnutí přijímaček na střední školu. Knihu považuji za svou, neboť bez mého otevření a asistence by kniha zůstala netknutá. Poslední knihu jsem dostala jako vánoční dárek, psychologický román Rekonstrukce od Viktorie Hanišové.
Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?
Zeptala bych se Michala Čepelky, mladého grafika, který se vrátil do svého rodného města, tedy do Broumova a aktivně se zapojil do veřejného dění. Já bych mu chtěla poděkovat za spolupráci při realizaci proměn některých výloh v centru města a ráda bych se ho zeptala, splnil návrat do Broumova Vaše očekávání? Na jaké další pracovní projekty se mohou obyvatelé Broumova těšit například prostřednictvím spolku BrauNOW, jehož jste zakladatelem?