Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Prospělo by nám dívat se komplexněji

Michaela Plchová, foto archiv E. Dittrichové

Pátek, 9. září 2022

Prospělo by nám dívat se komplexněji

Dluhová poradkyně ze společnosti Člověk v tísni, provozovatelka Chaty pod Korunou a zakladatelka spolku Stromodění –v Páteční štafetě odpovídá Eva Dittrichová.

Ptá se Libuše Betášová: Chtěla bych se zeptat Evy Dittrichové, jak se jí žije na Broumovsku a jestli bude letos na podzim zase sázet stromy?

 

Eva Dittrichová: To, že se mě na tohle ptáš Libuško, mi dává obrovskou naději, že vše, co jsme spolu zažily – ať už to byla výuka angličtiny, nebo sázení stromů, mělo a má smysl. My už teď sázíme takzvaně „punkově“, neboť mě prostě byrokracie spojená s přeměnou spolku na zapsaný spolek natolik znechutila, že jsem tu změnu prostě neprovedla. Nyní sázíme, pokud na to máme, nebo pokud to majitel dovolí a třeba i spolufinancuje. Směřuji ale opět k zlegalizování našeho spolku Stromodění a moc se těším na výzvy, které před námi stojí. Každý rok jsme měli cíl vysázet minimálně 40 kusů stromů do krajiny, a to se nám víceméně daří. I letos budeme sázet, v říjnu na polní cestě v Martínkovicích směrem na Chatu pod Korunou – tam jsem si totiž užívala nyní několik sezón se svojí rodinou. Musím říct, že to byly neskutečně nabité roky, prožité na maximum. V krásné přírodě se skvělými lidmi. Dělat provozní v tuhle nelehkou dobu je ale opravdu jen pro velké nadšence. Každý jednotlivý rok řešíme – zda budeme pokračovat, nebo ne (tak jak je to smluvně nastaveno, a také díky Covidu). Letos nám inflace ukázala, že až takoví nadšenci vlastně nejsme.

Píšeš, že můžeme ovlivnit víc, než si myslíme, s tím absolutně souzním a při pohledu na své okolí bych byla ráda, kdybychom se dívali komplexněji. Nyní jen opravujeme a stavíme na starých základech a zdrojích – bojíme se budoucích výzev. V Broumově se mi žije dobře, moje představa je však malé město, které je obklopené arborety – lesoparky prošpikované cyklostezkami, rybníky a pískovcovými sochami. Centrum města bez konvenčních zastaralých struktur – náměstí zelené, zelené vzrostlé stromy, solární samoobslužná místa k setkávání, bezobslužné mikrokino například. Nabíjecí stanice a samozřejmě i komunitní zahrady pro lidi z paneláků atd., atd.

 

Co Vás v poslední době potěšilo? 

Velmi mě těší společně strávený čas s mojí rodinou, moje nová jáwička a procházky s naším novým přírůstkem psem Harrym. Dokončení magisterského studia, a tedy dokázání sobě samé, že to lze. Těší mě každodenní starosti v mojí práci pro Člověka v tísni, kde se věnuji dluhovému poradenství a aktuálně pomáhám zbavovat lidi exekucí v rámci Milostivého léta. Těší mě úspěchy při zastavování nemravných smluv u nebankovních společností u lidí, kteří jsou v dluhové pasti – to je teď můj denní chleba.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala? 

Návštěvy vždy beru na Chatu pod Korunou – opomíjená perla Broumovek a Martínkovic, kterou jsme s manželem možná neposunuli o nic víc dál, jelikož naše zdroje jsou dost limitované. Na druhou stranu jsme ji udrželi v provozu historicky nejdéle a na to jsem pyšná. Není to vůbec snadné, což je vám jistě jasné v téhle době. Od Chaty bychom si vyšlápli na Kamennou bránu. A pokud by bylo krásně, tak příští rok snad již bude zrekonstruována vodní nádrž Zálew – tam to miluju.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Aktuálně se doslova snažím prokousat knihou Dluh. Prvních 5000 let od Davida Graebera.  Jde o historický diskurz do oblasti dluhů v naší civilizaci. Potom na mě čeká ChytroZemě: Tajemství úspěchu zemí s nejlepším vzděláváním na světě od Lucy Crehan.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Nejdříve jsem si stanovila otázku: „Jak vidíš Broumov za 20let.“ Poté jsem hledala, koho bych se zeptala a z řádky jmen, která splňovala moje kritéria na mě vyskočilo jméno člověka, jenž by mohl mít vizi, sílu a vůli cokoli realizovat, a tak se ptám Přemka Valáška.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)