Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Rád zkoumám šlechtické rody a jejich příběhy

Michaela Plchová, foto archiv P. Lofa

Pátek, 21. října 2022

Rád zkoumám šlechtické rody a jejich příběhy

V Páteční štafetě odpovídá Petr Lof – student Gymnázia Broumov s velkým zájmem o historii a heraldiku.

Liliana Polická: Položila bych otázku mému dlouholetému kamarádovi Petru Lofovi, který též studuje na broumovském gymnáziu ve třetím ročníku a zajímá se o historii, především pak o heraldiku. Péťo, jak tě napadlo zajímat se právě o heraldiku? A je zde na Broumovsku nějaký heraldicky zajímavý objekt?

Petr Lof: Předem, než odpovím na dáme otázky, bych chtěl poděkovat Lile za předání štafety. A teď k samotným otázkám. Dlouhou dobu se zajímám o historii a heraldika k tomuto oboru neodmyslitelně patří. O heraldiku jako takovou jsem se začal zajímat poté, co jsem se pustil do zkoumání šlechtických rodů, jejich rodokmenů a příběhů. V heraldice však nenalézáme pouze erby a znaky šlechtické, ale také církevní a městské. Na Broumovsku se pak setkáme s erby hlavně církevními – je to erb Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty (Broumovského a Břevnovského kláštera). Ty šlechtické pak nalézáme na Adršpašsku a Teplicku.

A jaký heraldický objekt na Broumovsku je zajímavý? Pro mě osobně je to erb, který se nachází v nice u schodiště do Muzea Broumovska v broumovském klášteře. Tento erb je vzpomínkou na hospodářský dvůr, který se nacházel v místech, kde dnes najdeme supermarket Penny. V současnosti se totiž už málokdy setkáme s erby, které se nacházely na stavbách, jež již dnes neexistují, a proto je to pro mě nejen zajímavé, ale také unikátní.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Nedá se říci, co mě v poslední době potěšilo, jelikož mě těší každou chvíli něco. Slovy klasika: „Člověk by se měl těšit i z maličkostí.“ A mě těší maličkosti stále. Ať už je to moje facebooková skupina: Heraldika všude kolem nás, kam se připojují lidé, jež přidávají fotky erbů ze svých výletů. Nebo moje brigáda průvodce na zámku, kde potkávám zajímavé lidi.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslal?

Záleželo by, co by návštěva chtěla navštívit. Samozřejmě bych je poslal do broumovského kláštera, kde mohou nejet absolvovat prohlídku s průvodcem, ale kde také mohou navštívit již zmíněné Muzeum Broumovska anebo krásnou klášterní zahradu. Dále bych je poslal na výlet po Broumovské skupině kostelů, která je v našem kraji barokním unikátem.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Aktuálně mám na stolku knížek několik. Leží mi zde Císařská politika: Rakousko-Uhersko a Německo v evropské politice v letech 1906-1914 od Aleše Skřivana, dále pak Zóon Politikon od Karla Čapka, ale také kniha Kinští od Pavla Juříka. Takže o čtení v blízké době nemám nouzi.

 

Kdybyste se mohl kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptal?

Položil bych otázku Haně Valentové z Agentury pro rozvoj Broumovska. Hanko, blíží se nám 9. ročník Broumovských diskusí, a proto moje otázka zní, jaké je to plánovat tuto významnou akci?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)