Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Studenti jsou pro mě rovnocenní partneři

Michaela Plchová, foto archiv J. Smolíkové

Pátek, 2. prosince 2022

Studenti jsou pro mě rovnocenní partneři

„Přála bych si, aby se studenti učili pro sebe, ne pro známky,“ říká v Páteční štafetě pedagožka Jitka Smolíková z Gymnázia Broumov.

Kristýna Veselá: Ráda bych se zeptala paní učitelky Jitky Smolíkové, která byla na Gymnáziu Broumov první čtyři roky mojí třídní učitelkou. Její hodiny mě pokaždé inspirovaly a vždy jsem měla pocit, že se na ni můžu s čímkoliv obrátit. Ráda bych se jí proto zeptala, jaké očekávání měla od povolání učitelky, když studovala, a jak se tato očekávání časem měnila? 

 

Jitka Smolíková: Děkuji Kristýně za otázku a milá slova. Učitelkou jsem být nechtěla. Začala jsem učit ve dvaceti a věděla jsem hned, že všichni, kteří mi tohle povolání od dětství doporučovali, měli pravdu. Neřekla bych, že jsem měla nějaké plány a představy, jak budu učit. Jde to tak nějak samo – je mi přirozené brát studenty jako rovnocenné partnery v procesu vzdělávání, mám ráda pohodu ve třídě, jsem pro pozitivní motivaci. Dělám práci, která mě baví s lidmi, kteří mě baví. Mám velké štěstí. Přála bych si, aby se studenti učili pro sebe, ne pro známky. Známkování mě nebaví, na tom se nic nezměnilo.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?

Jako Jitku Smolíkovou mě těší drobné, obyčejné věci. Nečekám už na nic velkého a zásadního. Jako člověka mě těší, že se mladí lidé zajímají o životní prostředí, politiku.... dává mi to naději, že nejsou lhostejní k tomu, co se děje za dveřmi jejich bytů.

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Vzala bych ji na Špičák, je odtud krásný výhled. Výhledy z kopců mi dávají pocit svobody.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Rozečtenou mám Hyenu od Hanky Lundiakové a listuju knihou o designu Nordic Houses.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se ho zeptala?

Ráda bych se zeptala Jiřího Vlka, mého bývalého žáka, jestli žije život, který si jako dítě vysnil.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)