Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Tento kout země bych nikdy neopustila

Michaela Mašková, foto archiv D. Večeřové

Pátek, 8. prosince 2023

Tento kout země bych nikdy neopustila

V Páteční štafetě odpovídá Drahomíra Večeřová, vedoucí polické pobočky Muzea Náchodska.

Jana Rutarová: Zeptala bych se Drahomíry Večeřové, která má na starosti polické pobočky Muzea Náchodska. Jaké má plány? Nejen na další sezónu v Polici, ale i nějaké dlouhodobější. Jak hodnotí letošní rok, kdy byla zpřístupněna nová expozice v polickém klášteře?

Drahomíra Večeřová: Děkuji Janě Rutarové za otázku. V květnu jsme otevřeli novou vizuální expozici v polickém klášteře realizovanou panem Richardem Loskotem, která tak trochu netradičně vykládá historii Police nad Metují a okolí. Mám velikou radost, že ji navštěvovali i místní občané, kteří historii Policka dobře znají. Sezona byla velice úspěšná. Pro příští sezonu plánujeme v klášteře rozšířit opatův byt o kuchyň hospodyně.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?  

Těší mě vydařená pondělní vernisáž výstavy Kouzlo krajky paní Marcely Hovadové, která vystavuje svá díla ve Francii, Itálii, Anglii a nyní na naší pobočce v Hronově. Mám radost z úžasné výstavy betlémů ve Staré škole Dřevěnce. Těší mě čerstvě napadlý sníh na skalách, ten pohled se mi nikdy neomrzí a připomíná mi, proč mám tento kout tak ráda a nikdy bych ho neopustila. Dále se těším na vánoční svátky, které strávím se svou úžasnou rodinou. Těší mě, že máme skvělé vztahy.  

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

 Vzala bych ji do pro mě magického místa, kde se snoubí divoká příroda s barokní architekturou zámečku Bischofstein. Jezdím tam ráda jak v zimě, tak v létě. V zimě mě fascinuje zamrzlé jezírko, kde se led drží až do jara a v létě mi dobije energii výstup na zříceninu hradu, odkud je krásný výhled na všechny strany a také ta krásná vůně lesa. Závěrem bych návštěvu zavedla do restaurace v již zmíněném zámečku s úžasnou atmosférou a skvělým majitelem a objednala jí místní výbornou kávu.

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku? 

Na mém nočním stolku leží knihy dvě. Shodou okolností se obě týkají Broumovska. Ta první je dokumentární soubor povídek z jara, léta a podzimu roku 1945 spisovatele Miloše Doležala s názvem 1945: Léto běsů. Je o šťastných návratech, nových začátcích i surových odplatách a zklamáních. Jsou to těžko uvěřitelné skutečnosti poválečných let. Proto ji prokládám knihou o venkovském učiteli Jaroslavu Petrovi z machovské školy autorky Petry Martincové s názvem Venkovský učitel Jaroslav Petr.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptala?

Zeptala bych se Tomáše Šrejbera, jaký je jeho největší fotografický zážitek a co bylo tím impulsem pro to, aby vzal fotoaparát do ruky?

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

  • Jiří Švanda
    Datum: 10. 12. 2023 15:55

    Děkuji za rozhovor s paní Drahomírou Večeřovou a můžu jen dodat: tenhle kout země bych taktéž nikdy neopustil...

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)