Začíná záchrana kostela v Polici nad Metují
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují byl zapsán do Programu záchrany architektonického dědictví. Získal tak potřebné dotace na opravy.
Lavory na protékající vodu, shnilé krovy, narušená statika. Tak to teď vypadá pod střechou kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují. Město i farnost však mohou konečně slavit, v těchto dnech se totiž podařilo dostat kostel do Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. S opravou střechy se začne už letos. „Od letošního roku bude moct kostel získávat pravidelnou dotaci na potřebné záchranné práce,“ informoval v aktuálním Polickém měsíčníku starosta Police nad Metují Jiří Škop, který zprostředkoval prosbu polických farníků náměstkyni hejtmana Královéhradeckého kraje Martině Berdychové. Ta se na podzim loňského roku byla v Polici na kostel podívat.
Rozsáhlé narušení
Pro kostel byla schválena podpora 800 tisíc korun, o navýšení této částky lze ještě během roku Ministerstvo kultury zažádat. Vedle dotace ministerstva kultury kostel získá i podporu Královéhradeckého kraje ve výši 352 tisíc korun z krajského dotačního programu pro obnovu památkového fondu. Tuto dotaci bude kraj schvalovat na svém příštím zasedání 25. března. „Stav kostela i celého kláštera v Polici nad Metují není vůbec příznivý a statické narušení je poměrně rozsáhlé. Takto významná památka potřebuje se záchranou pomoci. Je určitě hodně důležité, že se zařazení do programu podařilo. Podpora a zapojení kraje do záchrany kostela i kláštera tímto krokem nekončí,“ řekla náměstkyně Martina Berdychová s tím, že nyní má polická památka velký předpoklad k tomu, že bude dotačně podpořena i v dalších letech až do doby, než bude její záchrana dokončena. Kostel je navíc součástí přilehlého kláštera, který je kulturní památkou České republiky a již desítky let čerpá peníze ze stejného programu.
Freska z vlády Přemyslovců
Podle slov faráře z polického děkanství Ľubomíra Pilky už proběhlo výběrové řízení na zhotovitele oprav. „Oprava krovů je rozdělena na čtyři etapy, letos by se měla udělat nejméně polovina. Plánuje se oprava střechy nad bočními loděmi, která je v havarijním stavu. Poté by měla následovat i oprava věže s hodinami, dále oprava fasády, eventuálně výmalba kostela,“ řekl.
Výstavbu kostela z místní opuky a pískovce započal již v roce 1253 břevnovský opat Martin I. na místě původní dřevěné kaple. Jeho stavba trvala dlouhých jednačtyřicet let. Pochází z období rané neboli přemyslovské gotiky, která měla ještě románské prvky. Během husitských válek v roce 1469 obsadila kostel uherská vojska a následně byl vypálen, přičemž byl nejen značně poničen kostel, ale zřítila se celá klenba hlavní lodi.
V roce 1787 se kostel Nanebevzetí Panny Marie stal kostelem farním a v průběhu 18. století byl barokně přestavěn. Některé gotické prvky, jako například čtyři páry středových sloupů nebo křížové klenby v bočních lodích, však zůstaly zachovány. Po druhé světové válce byl zestátněn a následně navrácen řádu benediktinů. V areálu kostela a přilehlého kláštera sídlí farní úřad, pracoviště Benediktinské hospodářské správy a Muzeum Náchodska.
Nejcennějším architektonickým prvkem kostela je vstupní, takzvaný ústupkový portál, který zdobí průčelí kostela a je vzácnou ukázkou raně gotického sochařství. Z gotické výzdoby v interiéru se dále zachovala vzácná freska hlavy Krista na jižní straně presbytáře datovaná kolem roku 1300. Co se týče vybavení, tak nejstarším artefaktem je kamenná křtitelnice z konce 15. století přenesená sem z původního farního kostela na nedalekém hřbitově.