Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Zdejší rodiny se role hostitelů zhostily opravdu se ctí

Michaela Mašková, foto archiv M. Hornychové

Pátek, 3. listopadu 2023

Zdejší rodiny se role hostitelů zhostily opravdu se ctí

V Páteční štafetě odpovídá Marie Hornychová, členka pedagogického týmu Gymnázia Broumov a vyučující francouzštiny, která organizovala česko-francouzskou studentskou výměnu.

Ptá se redakce NB: Studenti Gymnázia Broumov mají za sebou v letošním roce výměnný pobyt ve francouzských rodinách a v nedávné době zde naopak jejich rodiny hostily francouzské studenty. Jak se u nás Francouzům líbilo a jak tuto zkušenost hodnotí čeští studenti (jejich rodiny)? A jaká je to zkušenost pro pedagoga, který má celou akci na starosti?

Marie Hornychová: Partnerství Gymnázia Broumov a Lycée Saint-François de Sales v normandském Alençonu inicioval tamější učitel, broumovský rodák Jan Pelán. Pro jejich školu je výměna náhradou za dlouholeté výměny se školou ve Velké Británii. Francouzi z tzv. Section européene se díky ní podívají do srdce Evropy a procvičují angličtinu. Zorganizovat (teoreticky každým rokem) podobnou výměnu je náročné, ale je to příležitost, kterou má smysl využívat – o to cennější, že jsme malou školou v malém městě při hranici, z pohledu Pražáků na konci světa.

Pro české rodiny byla zkušenost hostitele, myslím, zásadní výzvou a podle všeho se jí zhostily opravdu se ctí. Svým „korespondentům“ naplnily krátký pobyt na Broumovsku aktivitami a zážitky. Ohlasy jsou nadšené a pozitivní, vypadá to, že si akci užily obě zúčastněné strany.

Výměnná akce dvojic studentů je intenzivním zážitkem pro všechny zúčastněné – Francouzi oceňují samostatnost našich studentů, možnost přesunů autobusy, vlaky, organizovaní akcí nezávisle na rodičích. Pro Čechy je milé docenit vlastní možnosti i schopnosti postarat se, slyšet chválu na útulnost a čistotu školy nebo školní jídelny, mnoho drobností skládá střípky mozaiky kulturní výměny v opravdovém slova smyslu – setkávání se s odlišnostmi, jinakostmi, specifiky obou zemí a kultur.

 

Co Vás v poslední době potěšilo?  

Pokud zůstaneme u výměny studentů, tak její pohodový průběh. Potěšilo mě, že se našel dostatek studentů motivovaných zúčastnit se, že se povedlo vhodně napárovat dvojice (letos i smíšené). Jsem vděčná rodinám za ochotu ubytovat, kolegům za spolupráci nejen na programu ve škole – a vzpomínám s díky i na počasí, že nás moc netrápilo. Aktuálně mě těší, že 3. 11. odlétají tři studentky francouzštiny do Alençonu na šestitýdenní pobyt podpořený Vzdělávacím fondem Broumovska, partnerství škol tím získává další rozměr. Těším se na prosincovou exkurzi do Prahy, díky které strávím víc času s novou třídou...

 

Kdyby za Vámi přijela návštěva, kam byste ji na Broumovsku poslala?

Pocházím z České Metuje, do skal to kromě Ostaše máme nejblíž na Bišík – jeho okolí je celoživotní srdcovka – jenže jak připomíná můj muž, nikoho tam raději neposílat, ať nám zůstane trochu toho klidu pro nás… Ale – s francouzským kolegou, který si chtěl alespoň jednou zalézt, jsme tam samozřejmě byli...

 

Jaká kniha leží na Vašem nočním stolku?

Dočítám český překlad knihy Posvátná noc. Autor Tahar Ben Jelloun je původem Maročan žijící ve Francii. V originálu, který jsem četla loni, mi chyběla pohoda a jistota čtení v češtině, tak si doplňuji dojmy a atmosféru příběhu o dívce, kterou despotický otec dvacet let nutil přijímat identitu muže.

 

Kdybyste se mohla kohokoli na cokoli z Broumovska zeptat, koho a na co byste se zeptala?

Ráda bych se zeptala sousedky Aničky Rutarové, rozené Šafářové, za čím se nejčastěji vrací do rodného Broumova....

 

Pozn. redakce: Po dohodě s předchozím respondentem Štafety panem Pitašem byl další účastník na výběru redakce. Děkujeme za pochopení

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)