Rozhovor s Radovanem Lipusem, režisérem připravované hry HRA-NIC-e
HRA – NIC – e je název unikátního hudebně-divadelního představení o historii našeho regionu. Režie se ujme Radovan Lipus, se kterým rozmlouvala Kateřina Ostradecká.
Čím Vás divadelní projekt HRA-NIC-e zaujal, že jste se rozhodl hru režírovat?
Zajímá mne místo, spolupracovníci i témata. Všechna tato ložiska jsou na inspiraci velmi bohatá. Těším se na krásnou a dobrodružnou společnou expedici na nevšedním místě s nevšedními lidmi. Snad to pro diváky bude potěšující zážitek a pro nás tvůrce tři nabité, barokně košaté týdny.
Nedávno se v klášterním Dřevníku uskutečnilo první setkání s amatérským herci, kteří budou ve hře hrát- Našli jste herce pro všechny role, herecké obsazení už je kompletní?
Obsazení je už téměř kompletní, ale stejně se nejvíc společně udělá na místě v srpnu, ne náhodou je v názvu představení hned na počátku skryto slovo HRA.
Ve hře budou hrát profesionálové po boků amatérských herců – bude se kvůli tomuto netradičnímu spojení nějak lišit i váš režisérský přístup, oproti jiným hrám?
V tom nejzásadnějším - tedy v talentu a chuti - se nemohou lišit profesionálové od zdatných amatérů - vždycky jde nakonec o pracovitost, inspiraci a o důvěru.
Hra se bude nacvičovat během srpna – jak vnímáte toto časové tvůrčí „omezení“? Dá se hra nazkoušet za tak krátkou dobu?
Času je samozřejmě málo. Bude to závratný skok do neznáma, ale to má většina z nás potměšile ráda. Ale i když to bude smršť, tsu-nami a pěkný fofr, těšíme se na každodenní spočinutí ve vlídné klášterní kavárně Dientzenhofer.
V jaké fázi jsou přípravy scénáře, scény, hudby či kostýmů?
Autorem scény, kostýmů i choreografie je Šimon Caban. Ve všech těchto disciplínách najednou málokdo jiný takto povolaný tady je. Konkrétní detaily ovšem zatím ještě chceme tajit, nápady stále ještě jak lahve opojného moravského vína v broumovských klášterních sklepích tiše zrají...