Jan Matásek se účastní hudebních rezidencí v klášteře Broumov
Říjen bude v broumovském klášteře ve znamení třetích hudebních rezidencí. Hosty Vzdělávacího a kulturního centra Broumov budou český skladatel, pozounista a herec Jan Matásek a norská skladatelka Ann-Mari Pettersen Magga. Hudební rezidence jsou součástí projektu Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–2021, z programu KULTURA, a potrvá do dubna 2023.
Oba hudebníci stráví v broumovském klášteře celý měsíc a čeká je nejen skládání nové hudby, ale třeba i společné tvoření, do kterého se zapojí děti z Broumova. Cílem rezidence je nabídnout oběma autorům inspirativní prostor pro tvorbu a zapojit je do spolupráce s místní komunitou.
Jan Matásek
Jan Matásek je český hudební skladatel, pozounista a herec, který působí též jako pedagog hudebních seminářů na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU nebo lektor divadelních festivalů. Komponuje scénickou hudbu pro česká divadla a spolupracuje s řadou významných divadelních režisérů.
„V broumovském klášteře se budu věnovat hudebně-zvukovému plánu pro dokudrama o životě Vlasty Kálalové-di Lottiové a kompozici pokračování klavírní sbírky „Co jsem našel v podkroví“. Také bych se chtěl zaměřit na přípravu témat a skic pro balet Geisha. V plánu je i spolupráce s ředitelem broumovské ZUŠ Štěpánem Přibylem a pomoc při výrobě hudebního klipu ve spolupráci s pedagožkou Evou Kroupovou a jejími žáky k písničce Bubák,“ uvedl Jan Matásek.
Ann-Mari Pettersen Magga
Ann-Mari Pettersen Magga je norská hudební skladatelka, která se věnuje klasické, současné i filmové hudbě. Experimentuje s různými žánry a často využívá také elektroakustiku. Složila mnoho děl pro vokály, sólové nástroje, smyčcová kvarteta a orchestry. Vytvořila také hudbu pro mnoho krátkých filmů a dokumentů, včetně filmů „The culture“ a „Danderion mum“, které byly promítány na filmových festivalech po celém světě.
„Aktuálně pracuji na svém vlastním projektu „Conciliation“ a ráda bych se práci na tomto díle věnovala i během hudební rezidence v Broumově. Výsledkem této práce by měla být série koncertů pro sbor i sólové umělce, které využijí norský nástroj Langeleik a budou inspirovány také mou sámskou národní identitou. V Broumově bych ráda vytvořila také hudbu pro místní taneční třídu, která by byla součástí jejich tanečního vystoupení,“ sdělila Magga.
Partner projektu z Norska
Partnerem projektu je asociace NOPA (Norská společnost skladatelů a textařů), která do Broumova vyšle na hudební rezidence své členy, podělí se o své know-how z oblasti autorských práv aj., a zajistí českému projektovému týmu program pracovních pobytů v Norsku.
Hortus Musicalis Broumov
Projekt “Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita” rozšiřuje nabídku Vzdělávacího a kulturního centra Broumov o nové programy, posiluje kapacitu instituce, včetně posílení spolupráce a kulturní výměny mezi Českou republikou a Norskem, a zároveň přispívá k rozvoji regionu a k posílení soudržnosti místní sociálně různorodé komunity.