Letní hornové kurzy proběhnou v Broumově již posedmé, i letos s mezinárodní účastí
V neděli 1. srpna začínají v broumovském klášteře v pořadí již 7. mezinárodní Letní hornové kurzy. Přihlášeno je více než 70 mladých hornistů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Holandska, Japonska a Německa. Jedna z největších evropských akcí nabídne veřejnosti řadu koncertů přímo v prostorách broumovského kláštera a 4. srpna také v rekonstruovaném kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska.
Letní hornové kurzy Broumov proběhnou od neděle 1. do soboty 7. srpna. Z původně doprovodného programu festivalu Za poklady Broumovska se za šest let svého konání staly svébytnou a úspěšnou samostatnou akcí, srovnatelnou s evropskými akcemi podobného charakteru. Kurzy velmi přirozeně představují město Broumov, Královéhradecký kraj i celou Českou republiku i v zahraničí mezi mladou generací hráčů na lesní roh. Svým rozsahem konkuruje projekt největším evropským akcím podobného zaměření a jako samostatný živý organismus představuje Broumovsko jako kulturní regionální centrum. Na letošní ročník je přihlášeno kolem 70 mladých hornistů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Holandska, Japonska a Německa.
Garantem a zakladatelkou kurzů je sólohornistka Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, Zuzana Rzounková, která k letošnímu ročníku dodává: „Mým snem bylo dát mladým hráčům příležitost poznat světové pedagogy, nadto v nádherném prostředí. Broumovský klášter v sobě kumuluje bohatou historii i živoucí současnost. Za minulých šest let se v rámci Letních hornových kurzů představili špičkoví pedagogové z USA, Finska, Rakouska, Polska, Portugalska a Švýcarska. Letošními hosty budou sólohornista Mnichovské filharmonie prof. Jörg Brückner, který vyučuje na vysoké škole Ference Liszta ve Výmaru a maďarský hornista působící pedagogicky na vysoké škole v Hamburku Szabolcs Zempléni. Jsem šťastná a velmi vděčná, že se původní idea podařila uvést v život a přála bych si, aby účastníci našich kurzů milovali svůj nástroj po společně stráveném týdnu ještě víc, než dříve.“
Dalšími lektory kurzů jsou sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, proděkan JAMU Brno Prof. Jindřich Petráš, pedagožka polické a broumovské ZUŠ Lenka Němcová, první hornista Pražských symfoniků Martin Sokol a oba zmínění zahraniční lektoři. Klavírní doprovod kurzů tradičně zajišťují pianistky Jana Goliášová a Eva Macková, letos vzhledem k velkému počtu účastníků se přidá i Tereza Špuláková.
Program kurzů je naplněn individuálními lekcemi, komorní hrou, workshopy, výstavami lesních rohů firem Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Clarina Music a německého výrobce lesních rohů firmy Ricco Kühn, nebo mimohudebním programem jako například návštěvou Biofarmy Bošina, opékáním buřtů, jógou a prohlídkou klášterního skriptoria. Výsledkem společného snažení budou koncerty účastníků pro veřejnost v průběhu celého týdne v broumovském klášteře, středeční koncert 4. srpna proběhne v opraveném kostele ve Vernéřovicích v rámci festivalu Za poklady Broumovska. Speciálně pro účastníky Letních hornových kurzů vznikla na objednávku festivalu skupinová skladba Tomáše Illeho „Halali“, která zazní před zahájením koncertu ve Vernéřovicích a ve které se představí většina mladých frekventantů kurzů.
Hlavními partnery Letních hornových kurzů jsou Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj, město Broumov, Státní fond kultury ČR, Nadační fond Stadler-Trier, Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, Brass Studio Prague Arnold Kinkal, Clarina Music, Ekofarma Bošinovi, Nadační fond Antonína Dvořáka, a ČRO Hradec Králové.