Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Hudba
  • Pavel Šporcl představí své houslové legendy
banner

Pavel Šporcl představí své houslové legendy

Markéta Hlavicová, mluvčí festivalu ZPB

Středa, 27. srpna 2014

Pavel Šporcl představí své houslové legendy

Poslední koncert festivalu Za poklady Broumovska představí v sobotu 30. srpna tvář svého devátého ročníku houslistu Pavla Šporcla. Společně s klavíristou Petrem Jiříkovským předvede v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích program ze skladeb O. Ševčíka, J. Kubelíka, J. Kociana, F. Lauba, F. Ondříčka, E. Ysaye a A. Dvořáka pod názvem Moje houslové legendy. Koncert začíná v 18 hodin a vstupné je dobrovolné.

Pavel Šporcl je s festivalem Za poklady Broumovska spjatý už šest let, po které je členem čestné rady festivalu. Koncertovat na Broumovsko se vrací podruhé, jeho první koncert se zde v rámci festivalu konal v roce 2008. Od té doby drží s 600 posluchači pomyslné třetí místo v počtu návštěvnosti festivalových koncertů.

Velký zájem očekávají pořadatelé i tuto sobotu v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Pavel Šporcl společně s klavíristou Petrem Jiříkovským představí program ze skladeb O. Ševčíka, J. Kubelíka, J. Kociana, F. Lauba, F. Ondříčka, E. Ysaye, A. Dvořáka pod názvem Moje houslové legendy.

Také pro klavíristu Petra Jiříkovského je vernéřovický koncert návratem na Broumovsko, jeho zdejší koncerty ale dělí pouhý týden. Tuto sobotu totiž naplnil společně s kolegy z Tria Martinů kostel sv. Jiří a Martina v Martínkovicích. "Velmi rád se sem za týden vrátím, tentokrát s Pavlem Šporclem. Překvapila mě skvělá atmosféra i množství lidí, kostel byl úplně plný. Už se těším na příští sobotu," řekl po koncertu klavírista Jiříkovský.

Petr Jiříkovský (1971) zahájil svoji kariéru ve čtyřech letech studiem klavíru pod vedením prof. Zdeny Janžurové. Ve studiích pokračoval na Pražské konzervatoři a AMU (u prof. Emila Leichnera a Ivana Klánského), dále v Paříži na Conservatoire de Paris, kde studoval sólový klavír u Theodora Paraskivesca a komorní hudbu u Itamara Golana. Absolvoval řadu mistrovských kurzů, kde se setkal s osobnostmi, jako jsou např. Lazar Berman, Georgy Sandor, John Perry a Isaac Stern. Během studií dosáhl řady uměleckých úspěchů u nás i v zahraničí, např. v roce 1991 - účast na World Piano Competition v Londýně se ziskem stipendia pro mistrovskou třídu, 1992 - titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži v rámci North London Festival, 1995 - finále mezinárodní komorní soutěže (duo s houslistou Petrem Bernáškem) ve francouzském Vierzonu, 1995 - I. cena v mezinárodní komorní soutěži (s Triem Martinů) v holandském Heerlenu.

Jako sólista spolupracuje Petr Jiříkovský s řadou orchestrů (Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, FOK) a dirigentů (Jiří Bělohlávek, Libor Pešek), vystupuje se svými recitálovými programy (na festivalu Pražské jaro nebo v cyklu FOK Světová klavírní tvorba v Rudolfinu), pravidelně nahrává pro Český rozhlas a pořídil řadu CD nahrávek. Kromě Tria Martinů rovněž spolupracuje s dalšími umělci, např. s houslisty Pavlem Šporclem nebo Shlomo Mintzem. Od roku 2008 se zaměřuje rovněž na svoje profesionální aktivity v oblasti dirigování.

Houslový virtuóz a jeden z nejžádanějších českých umělců. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví Pavel Šporcl úspěchy na nejvýznamnějších pódiích, u všech generací posluchačů.

Začal hrát na housle v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU u profesora Václava Snítila. V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů Dorothy De Lay, Itzhaka Perlmana, Masaa Kawasakiho a Dr. Eduarda Schmiedera.

Je nositelem významných cen a ocenění, koncertuje po celém světě, spolupracuje s řadou významných umělců, domácích i zahraničních orchestrů. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth zařadil Pavla Šporcla – jako jediného z českých houslistů mladé generace – do své knihy Housloví virtuózové: Od Paganiniho po 21. století.

Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry (Česká filharmonie,Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris, Kyoto Symphony Orchestra, New World Symphony Orchestra, Slovinská filharmonie, Suisse de Romande, Sinfonia Varsovia, Litevský národní symfonický orchestr, Slovenská filharmonie, Staatkapelle Weimar, Maďarský rozhlasový orchestr, Symf. Orch. hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, RTE National Symphony Orchestra Dublin), dirigenty (V. Ashkenazy, L. Pešek, J. Bělohlávek, V. Fedosejev, Y. P. Tortelier, A. Nelsons, R. Minczuk, J. Kout, J. J. Kantorow, S. Baudo, C. Davis, P.Altrichter) a sólisty (J. Suk, S. Mintz, N. Lugansky, J. Bárta, S. Margita, E. Urbanová).

Koncerty Pavla Šporcla ve svých programech uvádějí prestižní hudební festivaly (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein, Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Brucknerfest, Rheingau Music, Festspiele Europaische Wochen Passau, Colmar Music Festival, La Folle Journée Nantes, Moravský podzim, Janáčkův máj a další).

Jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje 40 houslových koncertů, nespočet sonát, komorních a virtuózních děl. Vedle stěžejní klasické hudby koncertuje i s jinými žánry: s cikánskou kapelou odehrál přes 200 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain, jehož pražskou premiéru uvedl na Terminálu 2 Letiště Václava Havla. Na koncertních pódiích se setkal s K. Gottem, E. Pilarovou, V. Dykem, E. Farnou, T. Černochovou, kapelou Kryštof i Hradišťanem. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, těší se zájmu všech médií.

Jeho vystoupení jsou velmi dobře přijímána jak širokou veřejností, tak odbornou kritikou. Po uvedení Dvořákova houslového koncertu s Českou filharmonií – při jejím zahajovacím koncertu sezóny 2001/2002 v pražském Rudolfinu - nazvali kritikové Pavla Šporcla "talentem, který se rodí možná jednou za sto let..."

Pavel Šporcl se snaží přiblížit klasickou hudbu co nejširšímu kruhu posluchačů. Často vystupuje na výchovných koncertech pro školy, které mají díky jeho podání mezi mladými lidmi mimořádný ohlas. Od roku 2011 se také věnuje pedagogické činnosti. Vyučuje hru na housle na hudební fakultě AMU v Praze. Každoročně rovněž působí jako lektor na některých z hudebních kurzů pro mládež. Od roku 2014 je členem poroty prestižní mezinárodní Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí.

Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí...).
Je patronem festivalu Hudba Znojmo. Byl jmenován velvyslancem dobré vůle pro Rok výměny 2014 mezi zeměmi Visegrádské skupiny a Japonskem.

Pavel Šporcl hraje na modré housle postavené Janem Špidlenem postavené v roce 2005 a na smyčce Petra Auředníka.

Foro archiv stránky Petra Jiříkovského - www.jirikovsky.cz, stránky Pavla Šporcla - www.pavelsporcl.cz

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)