Wihanův rok vyvrcholí ojedinělým koncertem Wihanova kvarteta
„Wihanův rok“ vyvrcholí v sobotu 12. června od 19 hodin ojedinělým koncertem Wihanova kvarteta, který proběhne venku, přímo před rodným domem Johanna Josefa Jindřicha Maria Wihana (jak byl pozdější Hanuš Wihan 10. června 1855 v Polici pokřtěn).
Unikátnost koncertu je podpořena jedinečnou atmosférou místa a ulice, která v době Wihanova narození byla „VIP“ čtvrtí města. Kostelní ulice totiž spojuje náměstí s kostelem a logicky byla ve své době místem, kde žila a bydlela městská „smetánka“. Koncert byl původně na plánován ke stému výročí narození Hanuše Wihana, ale vzhledem ke známým skutečnostem bylo nutné celý projekt přesunout o rok – přesně o 364 dní. V den koncertu uplyne 166 let a sedm dní od narození violoncellisty a 101 let a 41 dní od jeho úmrtí. Není bez zajímavosti, že pamětní deska na Wihanově rodném domě byla nainstalována v roce 1966, protože se nestihlo kulaté výročí 110 let od jeho narození. Zdá se, že kulatá data výročí Hanuše Wihana nejsou oslavám souzena…
V roce 1985 založila čtveřice spolužáků Kvarteto AMU, které hned prvnímu koncerty vzbudilo zájem jak veřejnosti, tak i odborníků. A v roce 1989 si toto kvarteto vetklo do svého názvu jméno violoncellisty a „duchovního otce“ Českého kvarteta, Hanuše Wihana. Od té doby má za sebou mnoho koncertů nejen v Čechách a v Evropě (Německo, Itálie, Anglie, Rusko…), ale absolvovalo i úspěšné turné po Japonsku, Austrálii, Novém Zélandu nebo USA a Kanadě.
Wihanovo kvarteto hraje ve složení: Leoš Čepický, Jan Schulmeister, Jakub Čepický a Michal Kaňka. Leoš Čepický v jednom rozhovoru vzpomíná na dobu, kdy se rozhodovalo o názvu kvarteta. „Přišel za námi pan profesor a řekl tři jména. Druhé bylo Hanuš Wihan a to třetí jsem už vlastně neposlouchal, protože vzít si jméno zakladatele ‚Českého kvarteta‘ byla v daný okamžik jasná volba. A ostatní na tom tenkrát byli stejně.“ A tak se téměř po sedmi desítkách let vrátil na koncertní pódia Hanuš Wihan aspoň jménem v názvu jednoho z nejúspěšnějších českých kvartet současnosti. A všichni věříme, že by s touto volbou byl spokojen.
Na koncertu zazní skladby Bedřicha Smetany (kvartet „Z mého života“), Antonína Dvořáka („Americký kvartet“) a Josefa Suka („Meditace na staročeský chorál Svatý Václave“).
Před samotným začátkem koncertu ještě proběhne slavnostní předání čestného občanství, které Město Police nad Metují v loňském roce udělilo Hanuši Wihanovi. Čestné občanství převezme za svého prastrýce paní Lenka Průchová z Nymburka, pravnučka sestry Hanuše Wihana Hedviky Šafránkové, rozené Wihanové.
Přímo na místě koncertu bude možné zakoupit sborník textů ke stému výročí úmrtí Hanuše Wihana s názvem „Myslet hudbou“, na kterém se autorsky podíleli Eva Paulová a Dagmar Štefancová z Českého muzea hudby, Ludmila Peřinová z Mezinárodní společnosti Oskara Nedbala v Táboře, Jan Suk z Památníku Josefa Suka v Křečovicích, Tomáš Strašil z Pražské konzervatoře a Pavel Frydrych.
Patronem projektu Wihanův rok je violoncellista, pedagog a člen tria Bergerettes, pan Tomáš Strašil.
Wihanův rok pořádá Muzeum papírových modelů a Město Police nad Metují. Projekt dále podporují: Národní muzeum, ZUŠ Police nad Metují, Myco Medica – vitální houby, Agentura pro rozvoj Broumovska, spolek Apeiron, Tarisio fine instruments @ bows, Státní okresní archiv Náchod, Obec Slatina nad Úpou, Mezinárodní společnost Oskara Nedbala Tábor, Květinářství U Petry a Zelenina Suchomel.
Dobrovolné vstupné bude použito na údržbu hrobu Hanuše Wihana na Olšanských hřbitovech v Praze.
V případě nepříznivého počasí se koncert uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují.
Fotografie Wihanovo kvarteto a archiv Pavla Frdrycha