Začíná jubilejní ročník festivalu Za poklady Broumovska
.jpg)
Mladí klavíristé Nora Lubbadová a Vladimír Kuželka budou prvními interprety, kteří vystoupí během letošního, jubilejního 20. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Předehra festivalu se bude konat 1. května v broumovském klášteře. Od června pak naváže letní program, během kterého se na Broumovsku představí v rámci čtrnácti koncertů výběrem americký sbor The Jeremy Winston Chorale, rakouský violoncellista Jeremias Fliedl, maďarsko-slovenský orchestr Beliczay, hornisté Yi Man (Čína) či emeritní člen Berlínské filharmonie Stefan De Leval Jezierski (USA, Německo), Collegium Marianum, Bořkovec Quartet, Ester Pavlů a mnozí další. Dramaturgie 20. ročníku vyzdvihne téma baroka. Vstupné na většinu koncertů je dobrovolné, výtěžek tradičně putuje na podporu a opravy kostelů na Broumovsku.
Tradiční předehra 20. ročníku festivalu Za poklady Broumovska se bude konat ve čtvrtek 1. května od 18 hodin v Opatských sálech broumovského kláštera a přivítá mladé pianisty a vítěze minulých ročníků soutěže Broumovská klávesa Noru Lubaddovou a Vladimíra Kuželku. Podpora mladé generace a spolupráce s hudebními soutěžemi je jeden z hlavních cílů festivalu. Inspirace a motivace budou stěžejními hesly tohoto koncertu, protože soutěž Broumovská klávesa bezprostředně na koncert časově navazuje, a tak bude hudební setkání příležitostí pro mladé interprety ukázat posun a vývoj v jejich hudebním životě. Vstupné na koncert je dobrovolné.
Hlavní téma festivalu: Baroko
V červnu naváže na předehru hlavní program festivalu, který letos vyzdvihne téma BAROKA. To se objeví v převážné většině programů a je reminiscencí na místa konání – broumovskou skupinu barokních kostelů. Barokní lince budou přizpůsobeny inovativní prvky použité ve vizuální podobě festivalu, v pracovních listech pro dětské publikum v rámci dílen, chystají se přednášky o hudbě i architektuře.
„Navázali jsme spolupráci s fakultou umění a designu Západočeské univerzity v Plzni, „Sutnarkou“, konkrétně s třídou uznávané ilustrátorky Renaty Fučíkové. Společně s dvacítkou studentů jsme procestovali Broumovsko s požadavkem na zachycení atmosféry místa a vytvoření prvků nové výtvarné koncepce, kterou následně použijeme pro propagaci 20. ročníku. Barokně laděné budou také části oblečení našich festivalových hostesek, pracovní listy pro děti nebo mapa jednotlivých míst konání. Zároveň chystáme speciální přednášky o barokní architektuře a hudbě, pokračovat budeme i v prohlídkách kostelů spojených s koncerty, které byly v minulém roce oblíbené a hojně navštěvované,“ vysvětlila umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.
Kromě domácích renomovaných umělců a souborů – Filharmonie Hradec Králové, Collegium Marianum, mezzosopranistka Ester Pavlů a kytaristka Barbora Kubíková, Bořkovec Quartet, cembalisté Vojtěch Spurný a Ondřej Bernovský, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, klavírista Jan Kučera a jeho trio, skladatel Kryštof Marek v programu tvořeném pro 20. výročí festivalu, vystoupí na festivalu i zahraniční interpreti– rakouský violoncellista Jeremias Fliedl, americký gospelový sbor Jeremy Winston Chorale, maďarsko slovenský orchestr Beliczay, houslisté Jozef Horváth a Julius Horváth, hornisté Yi Man (Čína), emeritní člen Berlínské filharmonie Stefan De Leval Jezierski (USA, Německo). Festival podporuje výrazně i mladou generaci, spolupracuje s broumovskou ZUŠ, uvedeme koncert sboru Zvonky, laureáty soutěže Broumovská klávesa a tradiční koncert účastníků Letních hornových kurzů Broumov.
Rezidenční skladatel festivalu – Miloš Orson Štědroň
Festival Za poklady Broumovska se poslední roky systematicky snaží podporovat domácí soudobou tvorbu, spolupracuje s významnými českými skladateli a objednává premiéry inspirované tématy Broumovska (Tomáš Ille, Kryštof Marek, Jan Kučera, Sylvie Bodorová). Všichni jmenovaní vytvořili během posledních čtyř let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjata s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Nejinak tomu bude i v roce 2025, kdy rezidenturu přijal Miloš Orson Štědroň, který patří k výrazným českým skladatelům. Je ceněný zvláště v oblasti hudebního divadla, často píše ke svým opusům hudbu i texty. Je držitelem mnoha ocenění. Skladby u něj objednávají Česká filharmonie, Národní divadlo. Na objednávku festivalu s tématem místní krajiny, architektury, baroka vzniknou následující premiéry:
Overtura, která zazní v podání Filharmonie Hradec Králové
Halali pro skupinu lesních rohů
Smyčcový kvartet v provedení Bořkovec Quartet
Festival se tradičně koná pod trvalou záštitu Královéhradeckého kraje do roku 2025, pod záštitou kardinála Dominika Duky i Ministra kultury ČR Martina Baxy. Za dvě desetiletí svého působení festival uspořádal přes 220 koncertů, na nichž vystoupilo více než 1200 umělců. Koncerty navštívilo přes 50 000 posluchačů a z původně regionální akce se stala respektovaná kulturní událost. Letošní ročník potvrzuje naši dlouhodobou myšlenku, že i mimo velká města lze vytvořit špičkovou hudební událost s nadregionálním dosahem.