Astrofyzik Jiří Grygar bude přednášet o vývoji poznání vesmíru od nejstarších civilizací po současnost

V Pellyho domech v Polici nad Metují bude RNDr. Jiří Grygar, CSc. přednášet o vývoji poznání vesmíru od nejstarších civilizací po současnost. Setkání s naším nejznámějším astrofyzikem začne v pondělí 15. června v 18 hodin.
Vesmír fascinuje člověka už od prvních krůčků tvora homo na planetě Zemi. Každá existující civilizace si vytvořila vlastní kosmologii, vlastní panteon božstev, ale stejně tak každá civilizace nacházela a objevovala dosud nepoznané zákonitosti Vesmíru. Většina nejstarších civilizací předpokládala boží zásah či božské stvoření Země, Slunce, Měsíce a celého univerza.
Teprve Řečtí filosofové začali nesměle vytěsňovat Boha z procesu tvoření, aby celé kosmologické vědění na mnoho století uzavřel Klaudios Ptolemaios svým propracovaným geocentrickým modelem Vesmíru. O další pokrok se zasloužili Mikuláš Koperník, Johannes Kepler, Max Planck a Albert Einstein, z jejichž myšlenek těží současná kosmologie.
O lidském pokroku při poznávání Vesmíru, o pozorování nebeských těles pouhým okem, o hledání řádu a zákonitostí vesmíru bude hovořit pan Jiří Grygar. Slovo "kosmos", tak jak ho vnímáme dnes, je připisováno "otci matematiky" Pýthagorovi ze Samu, o kterém Aetios napsal "Pýthagorás první pojmenoval obsah celku svět (kosmos), a to pro řád v něm."
Astrofyzik Jiří Grygar je patrně naším nejznámějším popularizátorem věd a astronomie, autorem nebo spoluautorem mnoha knih a TV seriálů, členem např. České učené společnosti nebo Klubu skeptiků Sysifos.