Dvě výstavy připomínají cestu ke svobodě

V prostorách bývalého klášterního gymnázia v Broumově jsou v těchto dnech umístěny dvě výstavy připomínající listopadové události 1989 v Broumově a historii polsko - česko - slovenské Solidarity.
První výstava je umístěna na chodbě sálu Kreslírna. Pět vystavených panelů s dobovými materiály a fotografiemi připomíná události listopadu 1989 v Broumově. "Výstava vzešla z iniciativy broumovských pamětníků a účastníků listopadových událostí Tibora Pindeše a Václava Herzána, kteří poskytli mnoho materiálů i fotek. Některé z materiálů pak zapůjčilo Muzeum města Náchoda. Na jednom z panelů najdete i znění Charty 77, kterou si mladší ročníky přečtou možná úplně poprvé," sdělil Kryštof Karvovský z Agentury pro rozvoj Broumovska.
Autorem druhé výstavy Cesta ke svobodě/Szlak do wolnosci je Julian Golak, poslanec Sněmovny Dolnoslezského kraje. Výstava umístěná ve dvou patrech bývalého klášterního gymnázia dokumentuje historii polsko - česko - slovenské Solidarity, její členy a aktivity, díky nimž se účastníci stali významným článkem nezávislé demokratické opozice. K jejich hlavním úkolům patřilo shromažďování a distribuce samizdatové a exilové literatury za hranice, organizace tajných setkání v horách, předávacích akcí, pomoc obětem represí a šíření informací o nezávislých iniciativách.
"Výstava vznikla ve spolupráci s ČPSS a Střediskem Charta na zakázku Ministerstva zahraničí Polské republiky. Poprvé byla prezentována v Bruselu, pak vyrazila do Polska a její expozici uvítala mimo jiné Varšava, Vratislav, Valbřich a další města Dolního Slezska," dodal Kryštof Karvovský. Výstavy budou v klášteře umístěny do konce listopadu.