Filmová „Pocta Kieślowskému“ poprvé v Broumově
Letos poprvé se v Broumově uskuteční část filmového festivalu Hommage à Kieślowski, který se už 14 let koná v polské pohraniční obci Sokołowsko. V pátek 23. srpna díky tomu do Broumova přijede scénárista Petr Jarchovský.
Program festivalu Hommage à Kieślowski, který se koná ve dnech 23. a 25. 8. v polském Sokołowsku a letos poprvé i v Broumově, je symbolicky věnován osobnosti světově uznávaného režiséra Krzysztofa Kieślowského, jehož dětství a mládí jsou silně spjaty s Dolním Slezskem. Celý program akce v Polsku a České republice zahrnuje 9 sekcí a 21 filmových projekcí. Hommage à Kieślowski je pozvánkou nejen na projekce, ale také na diskuse s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi a s odborníky.
Festival se každoročně soustředí na jednu důležitou myšlenku, která silně koresponduje s tím, co se děje v dnešním světě. Letošní motto festivalu zní Musíme si pomáhat. Motto s všestranným významem, které se zaměřuje nejen na naléhavou potřebu šířit pomoc, ale také na související skutečnou činnost, na přechod do praxe. Musíme si pomáhat je také název vysoce ceněného a oblíbeného českého filmu Jana Hřebejka z roku 2000, který bude uveden v neděli 25. srpna v 11.20 hodin v kině Zdrowie v Sokolovsku.
Broumov: Kieślowski i Hřebejk
Česká část festivalu začíná v pátek 23. srpna v 16.40 v konferenčním sále IC Broumovska, kde proběhne promítání a setkání s filmaři. Filmy budou opatřeny polsko-českými titulky a diskuse budou simultánně tlumočeny, aby se jich mohli zúčastnit polští i čeští diváci. V 16:45 pak program zahájí film Krzysztofa Kieślowského Mluvící hlavy a od 17 hodin následuje projekce filmu režiséra Jana Hřebejka Horem Pádem.
Následujícího setkání a diskuse o filmu se zúčastní spolupracovník Jana Hřebejka, uznávaný scénárista Petr Jarchovský. Jejich spolupráce začala již na počátku 90. let komediálním muzikálem Šakalí léta. Film dosáhl v tuzemsku značného diváckého úspěchu a přinesl týmu řadu ocenění, včetně Českých lvů za nejlepší film, režii a herecký výkon (Josef Abrhám). Společné dílo dvojice Hřebejk & Jarchovský již přešlo mezi klasiku současné české kinematografie, stačí připomenout významné a oblíbené tituly jako Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhat, Horem pádem, Kawasakiho růže nebo Učitelka.
V roce 2024 uplyne 20 let od premiéry filmu Horem pádem. Mezi mnoha oceněními, která inscenační tým získal, byl i Český lev pro Petra Jarchovského za nejlepší scénář. Film Jana Hřebejka byl také českým kandidátem na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Horem pádem je empatií naplněný, místy tragikomický příběh o prostých lidech, kteří po dlouhém období mlčení najdou odvahu otevřít se a vyrovnat se s druhými. Je to krásný a dojemný příběh o altruismu a xenofobii, o skrytém strachu z neznámého. V této složité vypravěčské mozaice se prolínají různé postoje a kontrastní chování: dva pašeráci najdou v autě dvouměsíčního chlapce. Prodávají ho bezdětné ženě, která sní o dítěti. Je tu však "malý problém" - její manžel František je rasista a fotbalový fanoušek…. Čtyřicetiletá Hana pracuje v uprchlickém centru. Její mnohem starší partner Otakar se při přednášce na univerzitě zhroutí. Jejich osmnáctiletá dcera se náhodou dozví, že se Otakar nerozvedl se svou první ženou, s níž má syna.
„Jsme rádi, že i v České republice máme možnost propagovat dílo Krzysztofa Kieslowského. V Broumově uvidíme nejvýznamnější dokumentární film v dějinách polské kinematografie Mluvící hlavy (1980). Kolektivní, generační portrét Poláků a Polek žijících na přelomu 70. a 80. let,“ říkají polské organizátorky festivalu.
Metoda, kterou Kieslowski při natáčení zvolil, spočívala v tom, že různým lidem různého věku (od kojenců po seniory) kladl stejné otázky, jako např: Kdo jsi? Co je pro vás nejdůležitější? Co bys chtěl?
A tak se před Vámi rozprostře několik cenných a nesmírně aktuálních myšlenek, které vyjádřili hrdinové a hrdinky Mluvících Hlav. Jedna z nich je odpověď na to, co by očekávali od budoucnosti: "Chtěl bych, aby zmizela neúcta; chtěl bych, aby lidé dělali něco pro druhé, nejen pro sebe; chtěl bych svobodu, která neupřednostňuje nejsilnější; chtěl bych, abychom žili odvážně; chtěl bych, aby se všichni dobří lidé spojili pro dobro; chtěl bych, aby se lidé nebáli druhých; chtěl bych, aby každý mohl svobodně rozhodovat o svém osudu“.
Sokołowsko: V hlavní roli Ester Krumbachová
Hlavní dějiště festivalu představí tvorbu legendární československé filmařky Ester Krumbachové. Režisérka, scenáristka a scénografka byla známá svou mimořádnou fantazií a nekompromisní tvůrčí odvahou. Díla, která realizovala, se zapsala do kánonu artového filmu. Filmy, které plánujeme uvést na festivalu v Sokołowsku jsou: Sedmikrásky Věry Chytilové, Valerie a týden divů Jaromila Jireše, Vražda Ing. Čerta v režii samotné Ester Krumbachové a dokument věnovaný osobě Krumbachové, který natočila její dlouholetá spolupracovnice a kamarádka, legendární Věra Chytilová – Hledání Ester.
Festival společně pořádá Nadace pro současné umění In Situ, Vzdělávací a kulturní centrum Broumov, Město Broumov. Vstupné na program v Broumově je zdarma.
Podrobný program s názvem Musíme si pomáhat – polsko-česká filmová spolupráce najdete ZDE: