Je tady Jeden svět!
Ve dnech 22. až 24. 3. 2024 se uskuteční 13. ročník Mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět v Polici nad Metují, který se pravidelně koná v prostorách Kolárova divadla. Již podruhé proběhne také projekce dokumentu v Broumově.
Jako každým rokem láká festival na pestrou nabídku dokumentů z různých zemí světa, tradiční pofilmové debaty s tvůrci a zajímavými hosty i na doprovodný program v podobě festivalové kavárny, virtuální reality, koncertu a výstav. Festival Jeden svět přináší letos dvě novinky – opustil tradici ročníkového tématu, zato zařadil do programu také hrané fikční snímky, které reflektují důležitá témata.
Zahájení festivalu bude patřit v pátek večer novému českému dokumentu Hranice Evropy novinářky Saši Uhlové a režisérky Apoleny Rychlíkové. Ten volně navazuje na snímek Hranice práce a přináší tentokrát přímé svědectví Saši Uhlové ze zaměstnání, která v různých evropských zemích vykonávají především ekonomičtí migranti. Obě tvůrkyně budou přítomné v pofilmové debatě v Kolárově divadle.
Další snímky seznámí diváky s psychologií hráčů počítačových her (Neviditelný ostrov), přiblíží riziko smrti, které podstupují uprchlíci ze Severní Koreje (Útěk z Utopie) či je zavede do malého města Lod, v němž násilný konflikt naruší do té doby poklidné soužití Izraelců a Arabů (Žal v Lodu). Festival se nevyhýbá situaci na polsko-běloruské hranici, kterou ve svém fikčním snímku Hranice zachytila významná polská režisérka Agnieszka Holland. Významným a aktuálním přínosem do debaty o trestech za sexuální násilí na ženách je snímek Proti větru, do jehož debaty přijala pozvání novinářka týdeníku Respekt Silvie Lauder. Kromě dalších snímků a milých hostů se polický Jeden svět může letos pochlubit také tím, že pozvání do pofilmové debaty k dokumentu o Taiwanu Neviditelný národ přijal pozvání zakladatel Jednoho světa a lidskoprávní aktivista Igor Blaževič. Na závěr nabídne festival divákům český snímek režisérky Jarmily Štukové Moje nová tvář o ženě, která přežila akt pomsty bývalého přítele v podobě brutálního útoku kyselinou do obličeje. Přes všechno utrpení však neztratila chuť k životu a samostatnosti.
V sobotu večer proběhne tradiční koncert ve foyer Kolárova divadla, letos se představí broumovská rodačka, spisovatelka a písničkářka Hanka Lundiková známá jako Stinka. V rámci doprovodného programu budou letos k vidění dvě výstavy: Vyšívané obrazy bělorusko-české umělkyně Rufiny Bazové, kterými se vymezuje proti běloruskému režimu a výstava společnosti Pferda, která pomáhá se zapojením lidí s mentálním postižení do společnosti a v Náchodě provozuje kavárnu Láry Fáry. Zájemci si také budou moci vyzkoušet několik filmů ve virtuální realitě a jako každým rokem bude ve foyer oblíbená festivalová kavárna.
V Broumově proběhne v sobotu 23. 3. v Opatských sálech kláštera Broumov projekce dokumentu Namasté Himálaj o dvou mladých cestovatelích, které zastaví covidový lockdown v malé vesnici v Himálajích. Namísto hledání sebe samých na cestě, stávají se součástí každodenního života chudých obyvatel hor, což se ukáže být přínosnější než dobrodružný život cestovatele. Projekce dokumentu je spojena s tvořivou dílnou pro děti v rámci Velikonočního trhu v klášteře Broumov, takže rodiče mohou v klidu nechat děti tvořit a sami si užít film plný krásných záběrů ze světa.
Program a aktuality z polického Jednoho světa sledujte na facebookovém profilu https://www.facebook.com/JedensvetPolicenadMetuji nebo na webových stránkách https://www.jedensvet.cz/police-nad-metuji.