Monografický katalog akademického malíře Ivo Švorčíka

V loňském roce uspořádala Galerie výtvarného umění v Náchodě (GVUN) výstavu věnovanou desátému výročí úmrtí akademického malíře Ivo Švorčíka (1937–2004). Téměř rok po jejím zahájení (ovšem s loňským vročením) vydala GVUN k této výstavě obsáhlý monografický katalog s názvem Ivo Švorčík.
Připomeňme, že celoživotní obyvatel Hronova (byť narozený v Náchodě) Ivo Švorčík měl blízký vztah i k Broumovu – osobní, pracovní i výtvarný. Seznámil se zde se svou ženou, učil na zdejší Lidové škole umění, pracoval v propagačním ateliéru Veby a v Muzeu Broumovska a uskutečnil zde i několik výstav, mj. v roce 1969 první samostatnou v tehdejším výstavním sále zdejšího muzea v Kreslírně bývalého klášterního gymnázia. Společná výstava kreseb aktů s Karlem Šafářem ve výstavní síni současného Muzea Broumovska v roce 2001 byla naopak jednou z posledních za jeho života. O sepětí Ivo Švorčíka s Broumovem vypovídá katalog na mnoha místech.
Po obsáhlém úvodním eseji Jana Kapusty, ředitele GVUN a editora katalogu, jsou zařazeny vzpomínky malířových hronovských přátel Jana Žďárka a Ivana Krejčího a také významný text umělcova celoživotního přítele Miroslava Otteho, bývalého ředitele Muzea Broumovska (který vloni vyšel v Broumovských novinách). Najdeme zde i úvodní slovo současného vedoucího muzea Karla Franzeho ke zdejší výstavě Švorčíkových novinových kreseb v roce 1999, a především umělcův vlastní text Zpověď, který dokončil v lednu 2004, nedlouho před svým úmrtím.
Katalog dále přináší švorčíkovské reálie a fakta, k nimž patří životopisný přehled, soupis výstav, knižních ilustrací, zastoupení ve veřejných sbírkách a také rozsáhlá bibliografická část. Ta zahrnuje jednak jeho úvody v katalozích výstav a zejména jeho bohatou publicistickou tvorbu. Tu autor katalogu rozčlenil na tu, jež se týká výtvarného života, a na ostatní, kam mj. patří i jeho povídky a fejetony. Obsáhlá je pak i část přinášející literaturu o Ivo Švorčíkovi (mj,. rozhovory s ním, katalogy a recenze jeho výstav či slovníková hesla).
Reprodukce v katalogu zahrnují práce z celého vývoje Švorčíkovy tvorby a z jejích různých žánrů a technik. Vedle obrazů jsou zde i grafiky, kresby, včetně karikatur, a také freska, jež dosud zdobí chodbu Švorčíkova hronovského domu. Dominantně jsou zde zastoupeny reprodukce aktů a erotických obrazů, které i v Broumově malíř vystavoval pod názvem Intimní deník (Výstavní síň Staré radnice 1996).
Publikace Ivo Švorčík je důstojným a nadčasovým připomenutím umělce, pedagoga a také neokázalého propagátora umění a organizátora výtvarného života, který ve svých 67 letech ze života odešel opravdu předčasně.