Otto Berger - nejtalentovanější žák Hanuše Wihana
První přednáška v rámci projektu "Wihanův rok", který připravilo Muzeum papírových modelů a Město Police nad Metují, se uskuteční ve čtvrtek 29. dubna od 19 hodin v sále polické ZUŠ. Hanuš Wihan přijal v roce 1888 místo profesora na pražské konzervatoři a do roku 1894, kdy se nechal zastupovat Janem Burianem, vychoval několik velice kvalitních violoncellistů. K nejnadanějším patřil Otto Berger, který byl shodou okolností i Wihanovým "krajánkem".
Otto Berger se narodil 4. ledna 1873 ve Slatině nad Úpou a v roce 1877 se rodina odstěhovala do Machova. Tam začal malý Otto Berger navštěvovat školu, kde učil jeho tatínek Jan. Poté navštěvoval dva roky gymnázium v Broumově a v roce 1885 začal studovat ve violoncellové třídě na pražské konzervatoři.
Otto Berger patřil k nejtalentovanějším studentům nejen ve třídě Hanuše Wihana, ale také patřil mezi "dvanáct vyvolených", kteří studovali skladbu u Mistra Antonína Dvořáka. V Dvořákově třídě kromě něj studovali např. Josef Suk nebo Oskar Nedbal, jeho budoucí spoluhráči z Českého kvarteta.
Nejdůležitějším rokem v životě Otty Bergera byl rok 1891, kdy Hanuš Wihan, který kromě violoncella vyučoval i komorní hudbu, sestavil kvarteto ze svých nejnadanějších studentů – pozdější České kvarteto – v tomto obsazení: první housle Karel Hoffmann, druhé housle Josef Suk, viola Oskar Nedbal a violoncello Otto Berger.
Bohužel nadějnou budoucnost skutečně skvělého hudebníka v případě Otty Bergera přerušila nemoc. V roce 1893 se u něj poprvé projevila tuberkulóza a o čtyři roky později, ve 24 letech, v Machově umírá. Přesto stihl zasáhnout do dějin hudby nejen jako první violoncellista Českého kvarteta, ale i jako zajímavý skladatel.
Přednáška detailně přiblíží nejen osud Otty Bergera, ale poukáže i na specifické společenské podmínky, bez kterých by hvězdný život slavného Českého kvarteta nebyl myslitelný. A v neposlední řadě představí polického rodáka Hanuše Wihana jako skvělého, leč mnohdy velice svérázného, pedagoga.
V případě, že nebude možné na konci dubna pořádat hromadné akce ve vnitřních prostorech, bude přednáška přenášena online na youtube kanálu Wihanův rok. Aktuální informace najdete na webu Muzea papírových modelů, facebooku Muzea a spolku Apeiron.
Patronem projektu Wihanův rok je violoncellista, pedagog a člen tria Bergerettes, pan Tomáš Strašil.
Wihanův rok pořádá Muzeum papírových modelů a Město Police nad Metují. Projekt dále podporují: Národní muzeum, ZUŠ Police nad Metují, Myco Medica – vitální houby, Agentura pro rozvoj Broumovska, spolek Apeiron, Státní okresní archiv Náchod, Obec Slatina nad Úpou, Mezinárodní společnost Oskara Nedbala Tábor, Květinářství U Petry a Zelenina Suchomel.
Dobrovolné vstupné bude použito na údržbu hrobu Hanuše Wihana na Olšanských hřbitovech v Praze.