Police nad Metují za Protektorátu Čechy a Morava
Vernisáž výstavy se koná v Zeleném domečku ve čtvrtek 7. září v 18 hodin.
Dobu Protektorátu Čechy a Morava má většina lidí spojenou s působením exilové vlády v Londýně a protiněmeckým odbojem, prezentovaným prioritně jmény Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše nebo Slovenským národním povstáním. A co se Druhé světové války týká, tak tu dobu z historie známe hlavně díky dokumentům, které mapují vojenské operace či nejrůznější jednání vítězných mocností.
Ale i v této době se „normálně“ žilo. Fronta se převalila přes Československo až na samotném konci války. Mezitím u nás probíhal běžný život: v kinech se promítaly nové filmy, probíhaly výstavy obrazů nebo fotografií, jezdilo se na dovolenou, pekl se chleba, vyrábělo se nejen pro válečné účely, restaurace měly otevřeno… samozřejmě, že to nebyla žádná idyla, ale běžný život prostě existoval a v mnoha ohledech dávala třeba kultura možnost aspoň na chvíli zapomenout na hrůzu, která se odehrávala všude po světě. V Polici nad Metují bylo době Protektorátu otevřeno Kolárovo divadlo, dostavěl se kostel Církve československé husitské a třeba Ministerstvo vnitra schválilo v červnu 1941 podobu městského znaku tak jak se užívá dodnes.
Výstava chce představit „obyčejný“ život v jednom malém městě za doby Protektorátu. Připomenout právě ony opomíjené skutečnosti „obyčejného“ života v hrůzné době. Centrem výstavy je sbírka historických fotografií Milana Košťála. Další exponáty zapůjčilo Město Police nad Metují, Muzeum Náchodska, pánové Luboš Čížek a Lukáš Kollert a spolek Apeiron.
V rámci Nové Terasy 2023 pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují.