Poslední červnový víkend na Broumovsku – historie, hudba, krajina
.jpg)
Na Broumovsku, které si letos připomíná 800 let od příchodu benediktinů, můžete zažít opravdu pestrý víkend. Po sobotní vernisáži výstavy Via Benedictina, která slovem i obrazem zpracovává přínos benediktinů pro evropskou kulturu, rozezní broumovský klášterní kostel tóny zahajovacího koncertu festivalu Za poklady Broumovska. V neděli ráno můžete vyrazit na Broumovské stěny poznat historii všemi smysly.
V Muzeu Broumovska v Broumově, které sídlí příznačně ve zdejším benediktinském klášteře, se v sobotu v 15:30 hodin koná vernisáž unikátní výstavy Via Benedictina – 800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko. Výstavu připravili odborníci z Centra medievistických studií AV ČR a UK v Praze a Univerzity Hradec Králové ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov.
Návštěvníci výstavy budou možná překvapeni, jak významná je benediktinská stopa v kultuře a historii českých zemí i střední Evropy. Výstava může být i zajímavou inspirací pro prázdninové cesty za poznáním benediktinské historie a kulturního dědictví. V její nejrozsáhlejší části jsou totiž představeny ty kláštery v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jejichž historické dědictví se podařilo nejen odborně prozkoumat, ale především uchovat až do současnosti. Panelová výstava bude doplněna řadou artefaktů ze sbírek broumovského kláštera, z nichž mnohé budou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé.
Festival Za poklady Broumovska otevře 29. června od 18 hodin koncert sopranistky Kateřiny Šmídové Kalvachové a Pavla Švingra (bas) v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově. Již poosmé zažijí pravidelní návštěvníci deset hudebních podvečerů v unikátní atmosféře barokních kostelů. Po úvodním koncertu se můžeme těšit také na koncerty Kühnova smíšeného sboru, jednoho z nejprestižnějších českých souborů staré hudby Collegium Marianum nebo koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka (housle), Stamicova kvarteta a dalších umělců.
Účastníci nedělní exkurze se sejdou v 9:30 hodin u chaty Hvězda na hřebeni Broumovských stěn. Z tohoto místa lze přehlédnout celou "broumovskou zemičku" dost možná podobně, jako to před osmi staletími udělali benediktini, kteří začali tuto část pohraničního hvozdu českého království, "krajinu děsnou v širé pustině", kolonizovat. Podívejte se na náš kraj očima historika dr. Dušana Foltýna z Centra medievistickýkch studií UK a AVČR a přírodovědců, Ing. Petra Kuny, lesníka Správy CHKO Broumovsko a Mgr. Petra Köppla, biologa ze Vzdělávacího a kulturního centra Broumov. V nedělním dopoledni je pro účastníky nachystána krátká přednáška s promítáním ve vyhlášené restauraci chaty Hvězda, poté výprava vyrazí do "pralesa" na hřebeni Stěn, aby si poutníci vytvořili představu divočiny z pradávných časů a porovnali ji s krajinou dnešní.
Foto archiv Správy CHKO Broumovsko a Jan Flieger