Radim Kočandrle představil Anaximandra z Milétu

Na sále Základní umělecké školy v Polici nad Metují se ve čtvrtek konala další přednáška z cyklu Všechny cesty vedou z Milétu. Radim Kočandrle, profesor Filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, představil jednoho z nejstarších známých myslitelů starověkého Řecka, Anaximandra z Milétu.
Se jménem tohoto myslitele je spojen nejstarší známý zlomek řecké filosofie. Německý filosof Martin Heidegger napsal, že "v dějinách západního myšlení je Anaximandrův výrok považován za nejstarší". Protože z díla Anaximandrova předchůdce a "prvního filosofa" Thaléta z Milétu se do dnešních dob nezachovalo nic, a sám Thalés je často řazen mezi tzv. Sedm mudrců, je mnohými filosofy a historiky filosofie právě Anaximandros považován za toho úplně nejstaršího filosofa v dějinách.
Radim Kočandrle představil Anaximandrovo dílo v celé jeho šíři, a tak, jak ho v dnešní době známe a chápeme. Zastavoval se u jednotlivých oblastí myšlenek řeckého filosofa a postupně představil jednotlivá "témata" Anaximandrova zájmu – meteorologii, kosmologii a kosmogonii, vývoj člověka a lidstva, představu jsoucna a bytí i údajnou první mapu světa, kterou měl Anaximandros vytvořit. A samozřejmě se zastavil i u nejznámějšího výrazu připisovaného Anaximandrovi – u řeckého slova "apeiron" (bezmeznost, bezmezný) u kterého naznačil jiný výklad, než jak se běžně interpretuje.
Celá přednáška byla doplněna projekcí a více jak dvě desítky posluchačů byly postupně vtahovány do světa archaické řecké filosofie. Vše nakonec vyvrcholilo citací nejstaršího výroku západního myšlení: „[Anaximandros] Říká, že [počátkem] není ani voda, ani žádný z tak zvaných prvků, nýbrž jakási jiná přirozenost, která je bezmezná, z níž vznikají všechna nebesa a světy v nich. Z těch pak je jsoucím věcem vznik, do toho nastává i zánik, podle nutnosti; navzájem si totiž platí trest a pokutu za [své] bezpráví, podle řádu času. Takto to říká slovy dosti básnickými."
Hlavním sponzorem projektu Všechny cesty vedou z Milétu je Myco Medica. Dalšími sponzory jsou VEBA, Hauk, Bazény Machov, Viridium, projekt podporují město Police nad Metují, obec Suchý Důl, SŠPTP Velké Poříčí, ZUŠ Police nad Metují a SDH Suchý Důl. Partnery spolku Apeiron jsou Flora Care, Martin Cibulka – Kapitol a. s., Planeta ryb a SDH Velká Ledhuj. Mediálním partnerem je Naše Broumovsko.