Začala výstava prací studentů z Velkého Poříčí na téma Antika

V Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují začala ve středu vernisáží výstava prací studentů Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí na téma Antika. Výstava potrvá do 26. června.
"Expozice výstavy představuje práce nejmladší výtvarné generace inspirované antikou. V mnohém ohledu je jejich výtvarný projev aktuálně současný, často s využitím nejmodernějších technologií, ale přesto antika v jejich podání nevypadá jako cizorodý prvek implantovaný do středoevropského prostoru. Při pohledu na kresby, malby nebo počítačovou grafiku si návštěvník uvědomuje, že antika a antické téma je pro nás i na počátku třetího milénia stále živá, stále snadno pochopitelná a dokáže člověka jedenadvacátého století oslovit. Přes ohromující propast více jak dvou tisíc let může divák vnímat sílu antického ducha. Ač mnohá díla odkazují ke konkrétním událostem a osobám, z celé expozice vyzařuje právě ona nepopsatelná mohutnost ducha a lidského myšlení, síla etických a filosofických hodnot, které jsou tím nejcennějším dědictvím antiky pro současnost," komentovala výstavu Martina Váňová z Muzea papírových modelů.
Antika je v expozici výstavy představena nejen jako nedílná součást samotných evropských dějin a evropské civilizace, ale i jako stále živý odkaz, který dokáže oslovit diváky napříč generacemi. Mohutnost proudu antického dědictví je naznačena v šíři interpretace mladých výtvarníků – ať už připomínají antické drama, významné datum, které je nerozlučně spjato s dějinami filosofie, obchod reprezentovaný největším přístavem archaického Řecka – městem Milét, architektonické a výtvarné památky nebo jen prostě konstatují, že antika je "kolébkou evropské civilizace". V kontextu celé výstavy vyzní antika jako hmotná, fyzicky reálná, ale i duchovní síla, která je bezpochyby tím nejelementárnějším prvkem v základech naší kultury.
"V dnešní době překotného technologického vývoje a "hledání" jistot, které se jaksi vytrácejí ve víru politických, hospodářských a společenských proudů, je antický odkaz jasně definovatelným a pevným bodem. Ale výstava nabízí daleko víc prostoru k zamyšlení nejen nad nejstaršími otázkami lidského života, ale přináší i sdělení, že člověk je i přes propast času stále stejným člověkem, řešícím ty samé problémy a hledajícím ty samé odpovědi už víc jak dva a půl tisíce let. Traduje se historka, podle které na otázku "co je nesnadné?" odpověděl Thalés z Milétu: "Poznat sebe sama!" Pravda této odpovědi přetrvává do dneška a je právě jedním z těch pevných bodů, ze kterých vyrostla Řecká a později evropská vzdělanost a kultura," dodala Martina Váňová.
Expozice je doplněna "konstrukcí" z pruhů papírových kartonů, které odkazují v první řadě na pravidelnost a exaktní "čitelnost" antické architektury, kterou tak dnes chápeme a v druhé řadě k místu konání výstavy: Muzeu papírových modelů.