Záhada vamberecké mumie
Sýpka – Muzeum Orlických hor připravilo na sobotu 15. ledna od 17 hodin odpoledne přednášku archeologa Bohumíra Dragouna o záhadné vamberecké mumii. Ta sice pochází z Vamberka, ale leží v kryptě v Broumově. Tělesné ostatky ovšem vyvolávají řadu dalších otázek.
Během sobotní přednášky se archeolog Bohumír Dragoun vypraví po stopě jedné z takzvaných „Vambereckých mumií“. Záhadné ostatky nepatřily jen tak někomu, ale jsou spojované se šlechtičnou Magdalenou z Grambů. Ta je známa především díky umění belgické vláčkové krajky, kterému se věnovala a jež na Vamberecku rozšířila. Vamberk je dodnes svojí ručně paličkovanou krajkou proslavený.
V kryptě pod broumovským klášterem opravdu leží nejen jedna, ale rovnou 2 mumie. První z nich je právě ženské tělo, přisuzované Magdaleně z Grambů. Záhadou ovšem je, jak se do krypty kláštera Broumov dostala. Navíc ženské tělo má u sebe mužskou hlavu! Spletitý příběh plný záhad vysvětlí Bohumír Dragoun, který se tomuto tématu léta věnuje. Dokonce se v novém projektu pokouší vytvořit trojrozměrný model tváře flanderské šlechtičny a zjistit, kdo byli její rodiče. Magdalena totiž pocházela z rodu Reichlinů, který se dělil do několika větví.
Druhou mumii považují průvodci broumovského kláštera za fexta. Fext je mýtickou zlou postavou, kterou nebylo možné zabít jinak než stříbrnou koulí. Pro odchod z tohoto světa se fext musel navíc vykoupit dobrým skutkem. Lidově se fext říkalo těm, jejichž tělo se po smrti nerozložilo, odtud tedy nadnesené pojmenování pro druhou mumii. Na Vambersku se toto označení používalo v přeneseném smyslu pro lidi, kterým se rychle hojily rány a snadno překonávali nemoci. Postava fexta se objevila v období třicetileté války.
Účast na přednášce bude možné pouze za dodržení epidemiologických nařízení vlády o kulturních akcích. Vstupné je zdarma.