Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Výtvarné umění
  • Černobílý svět Ondřeje Vyhnánka v Dětské galerii Lapidárium
banner

Černobílý svět Ondřeje Vyhnánka v Dětské galerii Lapidárium

Michaela Plchová, foto archiv Dětská galerie Lapidárium

Středa, 29. března 2023

Černobílý svět Ondřeje Vyhnánka v Dětské galerii Lapidárium

Jeden z nejvýraznějších českých autorů s kořeny v grafitti scéně – Ondřej Vyhnánek aka X–Dog se představí v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov. Vernisáž jeho výstavy s názvem „everything is black and white“ se koná 30. března od 16 hodin a výstava potrvá až do 10. června. Autor vystaví nejen své obrazy, ale také glazovanou keramiku. V rámci výstavy proběhne také graffiti workshop přímo s autorem. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.

Nová výstava Ondřeje Vyhnánka (1983), jednoho z nejvýraznějších českých autorů s kořeny v graffiti, ironicky polemizuje se zavedeným rčením, že nic není černobílé. Jeho cyklus obrazů a glazované keramiky vytvořený speciálně pro Dětskou galerii Lapidárium, se snaží ukázat, že černobílé – respektive černé, nebo bílé je naopak všechno. On sám přitom někdy až brutálně upřímným způsobem konfrontuje svou odlehčenou kresbu a motivy inspirované popkulturní estetikou s tvrdou realitou všedního dne. Do jeho zhuštěných kompozic tak nenápadně pronikají i témata kvality života, stárnutí, nebo inflace. Výsledkem ovšem nemusí být – jak by se mohlo zdát – výhradně bezbřehý pesimismus, spíš pravý opak, tedy snaha o nadhled a zamyšlení, díky němuž se může člověk naučit třeba právě přesněji rozlišovat to, co je černé, co bílé, a podle toho se pak i chovat.

Velkým zdrojem inspirace je pro Ondřeje Vyhnánka svět internetu a procesy které v něm probíhají. Fakenews, reels, překrucování informací, pravdy, nepravdy, laciné zdroje, vytržené citáty z kontextu, ale také memy, kulturní geny, které se neustále duplikují, až se úplně pozmění jejich původní význam. V tomto digitálním světe, kde je čím dál snazší věci pozměnit, vymazat nebo úplně otočit, je tak jednoduché zabloudit nebo se dokonce ztratit. „Právě tento přerod našeho reálného a digitální světa se snažím zobrazit v mých obrazech, kde spolu ilustrace a nápisy vzájemně komunikují formou abstraktního komiksu. Balancuji zde na hraně trapnosti, polemizuji nad kvalitou sdělení, kladu otázky a neznám na ně odpovědi, ale taky jen zobrazuji úplně běžný věci z reálného života,“ vysvětluje Ondřej Vyhnánek.

Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku. Právě graffiti workshop s Ondřejem Vyhnánkem – X – Dogem zavádí děti přímo do reálného prostředí, neboť si spolu s autorem budou moci posprejovat šedou zeď v Broumově. Dozvědí se také, kdy se jedná o umění a kdy o vandalismus. Graffiti workshop se koná 22. 4. ve 14 hodin.

Rezervace a objednávky doprovodných programů pro školní skupiny na ma@klasterbroumov.cz. Více o doprovodných programech ZDE.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)