Fascinující svět hub zkoumá výstava umělkyně Marie Ladrové
V úterý 21. ledna od 16 hodin proběhne v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře vernisáž výstavy „Fungus Regnum / Království hub“ umělkyně Marie Ladrové. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava potrvá do 5. 4. 2025 a její součástí budou doprovodné programy pro děti i dospělé.
Království hub – to je název výstavy multimediální umělkyně Marie Ladrové (1981), kterou Dětská galerie Lapidárium načíná svou šestou sezónu. A není náhodou, že rok věnovaný lokálním tématům otevírá právě to z nich, které přirozeně spojuje jednu z národních vášní s přírodním bohatstvím, které patří mezi hlavní benefity Broumovska. Houby totiž přitahují pozornost lidí odjakživa. Jsou to záhadné organismy skryté v lesích, loukách i zahradách, které fascinují stejně tak vědce jako běžné milovníky přírody. Přestože jsou jejich role v ekosystému, jedinečné vlastnosti a potenciální využití dlouhodobě předmětem intenzivního studia i obdivu, stále mají svá tajemství.
Nechat houby v klidu
Houby představují unikátní organismy, které se odlišují od rostlin i živočichů. Marie Ladrová je dokonce nazývá bytostmi. Jejich tělo tvoří spletitá síť vláken zvaná mycelium, které může být rozsáhlé někdy i několik hektarů. Plodnice nad zemí tvoří jen jejich malou část, takže rozhodně není nadnesené mluvit v souvislosti s nimi o království nebo říši. Houby mají svá pravidla, vztahy a vazby k okolí, potřeby i funkce. Jejich léčivé vlastnosti po staletí využívá tradiční medicína, ale mohou být předobrazem i pro technologické inovace, a samozřejmě jsou oblíbenou pochoutkou. Pro Marii Ladrovou představují jeden z největších zdrojů inspirace. Fascinuje ji nejen jejich rozmanité tvarosloví, ale i vlastnosti, schopnosti, chutě, vůně, účinky, a především jejich utajený život.
„Nejdůležitější pro mě je nechat houby v klidu, příliš je nerušit. Jsou to nejmoudřejší a nejstarší bytosti na zemi a určitě ví, co dělají. My lidé jsme tu jen chvilku a houby s námi prožívají zábavnou hru, hrají si s námi, schovávají se nám, pomáhají, léčí i zabíjí. A já žasnu!“ říká Marie Ladrová. Její vztah k nim je natolik silný, že se k ní houby vracejí i ve snech. Zkoumá je, pozoruje, pracuje s nimi. Využívá při tom jejich tvary, barvy, struktury. Alespoň něco z toho by měla také odrážet její výstava, která tentokrát kombinuje prvky galerijní i muzeální expozice. Na jedné straně tak stojí například obrazy hub, na druhé obrazy z hub, tedy malby s pigmenty, které z nich pocházejí. Jindy pro změnu „tiskne“ houbové grafiky pomocí jejich výtrusů. A to jsou jen některé stránky jedné z nejobjevnějších výstav v Lapidáriu.
„Krásně to vystihla má oblíbená spisovatelka Olga Tokarczuk: (Pravěk a jiné časy, 2007, Host):
Podhoubí se podobá plísni,
je bílé, jemné a studené,
podzemní měsíční svit.
Vlhké ažury stélky,
kluzké pupínky světa,“ uzavírá Marie Ladrová.
Výtvarné workshopy s umělkyní
Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je uvádět děti do světa umění pomocí neobvyklého výstavního formátu. Ten dětem umožňuje poznávat různé formy současného umění, výtvarných technik, vnímat aktuální společenská témata a dále vše rozvíjet pomocí doprovodných vzdělávacích programů, autorských workshopů a prohlídek. Rovněž výstava Marie Ladrové přinese návštěvníkům tvořivý doprovodný program, a to v těchto termínech: v sobotu 15. 2. od 14:00 akvarelový workshop s Marií a v sobotu 29. 3. od 14:00 přednáška a vyprávění o houbách s Marií. Novinky, pozvánky i fotoreporty najdete na Facebooku nebo Instagramu galerie.