Lidový ornament má v současném světě své pevné místo
.jpg)
Blíží se Velikonoce a s nimi přichází ke slovu tradiční umění a výstavy. V úterý 1. dubna začíná v náchodské Vile Komenský výstava kraslic polické umělkyně Hany Váňové, jejíž kraslice získaly také certifikát Regionální produkt Broumovsko. Výstava potrvá do 27. dubna.
Hana Váňová je renomovanou autorkou kraslic, které v sobě snoubí precizní řemeslné zpracování a jedinečnou estetickou hodnotu. Tomuto umění se věnuje intenzivně od roku 2000 a její práce se těší uznání nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Díky své autenticitě a vysoké umělecké úrovni získaly její kraslice certifikát Regionální produkt Broumovsko.
V tvorbě Hany Váňové se harmonicky propojuje tradiční lidová ornamentika s moderními prvky. Svým specifickým rukopisem přispívá k revitalizaci regionálních symbolů a uchování kulturního dědictví. Inspiraci čerpá především z lidového malovaného nábytku druhé poloviny 19. století, jehož bohaté květinové motivy přenáší na skořápky slepičích, husích i pštrosích vajec. Husí kraslice jsou její nejoblíbenější – jejich velikost je totiž ideální pro detailní ruční malbu.
Technicky pracuje s akrylovými barvami a využívá extrémně jemný kulatý štětec velikosti 0, který umožňuje vytvářet filigránské detaily. Folklorní ornamenty, jako je cibulový vzor s motivem květů astry a pivoňky, nebo slovácké ornamentální kompozice, obohacuje o vlastní barevné variace – od klasických bílých podkladů až po sytě modré tóny.
Výstava, kterou připravilo Informační centrum v Malých lázních Běloves v Náchodě, představuje nejen průřez její dlouholeté práce, ale i nejnovější kolekce. Každá kraslice je originální, a přesto propojená s hlubší symbolikou. Růže, která se v její tvorbě objevuje nejčastěji, je nejen znakem věčného mládí, ale i tradičním symbolem regionu Police nad Metují.
Má lidový ornament v současném světě stále své místo? Může oslovit i dnešní generace? Odpověď zní jednoznačně: ano. Ornamentika není jen nostalgickou vzpomínkou na minulost, ale i zdrojem inspirace pro moderní design, módu a současné výtvarné umění. Profesionální umělci se k ní stále vracejí, parafrázují ji a nacházejí v ní nový význam. Lidový ornament může být nejen estetickým prvkem, ale i prostředkem vnitřního zklidnění, trpělivosti a citlivosti. Nezůstává pouhou kulisou folklorních tradic – má své pevné místo i v dnešním vizuálním světě.