Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Příběh Slunce a Měsíce v kolážích Klaudie Hlavaté

Michaela Mašková, foto archiv

Středa, 20. září 2023

Příběh Slunce a Měsíce v kolážích Klaudie Hlavaté

Ve čtvrtek 21. září v 16 hodin proběhne v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov vernisáž výstavy umělkyně Klaudie Hlavaté „Zatmění“. Výstava potrvá do 16. prosince. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.

Práce absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Klaudie Hlavaté (1992) zaujmou nejen osobním přístupem a silnými tématy se symbolickým přesahem, ale i originální technikou. Jejím základem je koláž, kterou ale tato autorka dokázala povýšit na vyšší úroveň. Nejenže vedle sebe klade fotografie, reprodukce nebo ilustrace, jak je obvyklé, ale zároveň tyto kompozice doprovází vlastními – především kresebnými a malířskými – zásahy. Dalším unikátním prvkem je plexisklo, které tvoří podložku jejích prací. Zvětšuje formát koláží v některých případech až na dva metry a zároveň umožňuje využívat transparentnost nebo naopak hru stínů. Její motivy se vymykají běžné klasifikaci malířských témat. Je možné o nich uvažovat jako o psychologických schématech nebo projekcích, mentálních mapách, fragmentárních obrazech, případně jako o zvláštním spojení vnitřní krajiny těla a mysli. Pro Dětskou galerii Lapidárium připravila Klaudie Hlavatá speciální cyklus na základě pohádky o touze Slunce a Měsíce po vzájemném setkání, kterou sama napsala. Ve své koncepci při tom využívá i principy leporela tak, jak je známe z dětství. Také v tomto případě jí nebeská tělesa použila jako symboly pro vědomí a nevědomí, jež dávají jejímu příběhu další významový rozměr. „Diváci sami se mohou stát součástí obrazu a procházet mezi nimi. Obrazy jsou vypravěčské a skrývají v sobě příběhy. Děti, ale i dospělí se s nimi mohou ponořit do svého vlastního imaginativního světa a vytvořit si tak vlastní příběh o Slunci s Měsícem,“ prozrazuje umělkyně Klaudie Hlavatá.

Klaudie Hlavatá vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér Vladimíra Skrepla, Jiřího Kovandy a Jana Šerýcha. Předtím studovala na Vyšší odborné škole uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové škole zakončenou maturitní zkouškou v oboru malby. V roce 2016 dokončila studium na UMPRUM v Praze, studio intermediální konfrontace pod vedením Jiřího Davida a Milana Saláka. 

Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je uvádět děti do světa umění pomocí neobvyklého výstavního formátu. Ten dětem umožňuje poznávat různé formy současného umění, výtvarných technik, vnímat aktuální společenská témata a dále vše rozvíjet pomocí doprovodných vzdělávacích programů, autorských workshopů a prohlídek. Rovněž výstava Klaudie Hlavaté přináší pro návštěvníky prostřednictvím doprovodného programu v podobě workshopů příležitost vyzkoušet si tvorbu koláží a ponořit se do světa imaginace. Jednou z příležitostí, jak zažít tvůrčí proces přímo s autorkou výstavy bude workshop v sobotu 4. 11. od 14 hodin.

Další doprovodné programy najdete na webu kláštera Broumov v kalendáři akcí: Sledujte také náš Instagramový účet #lapi_darium.

 

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje, Města Broumov. Mediálním partnerem je Český rozhlas Hradec Králové a web Naše Broumovsko.  

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)