Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání

Tři polské autorky se představí na výstavě Šerosvit

Michaela Mašková, ilustrace Ola Nenko

Pondělí, 14. dubna 2025

Tři polské autorky se představí na výstavě Šerosvit

Ve čtvrtek 17. dubna od 16 hodin proběhne v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov vernisáž druhé letošní výstavy. Pod zastřešujícím názvem Šerosvit/Światłocień svoji tvorbu představí tři polské autorky – Marta Niedbał, Marta Krześlak a Ola Nenko. Kurátorkou výstavy je Magdalena Kreis. Výstava potrvá do 7. června a její součástí bude také doprovodný program.

Od dětství často slýcháme: Koukej se pod nohy! Výstava Šerosvit/ Światłocień naopak doporučuje dívat se nahoru, zaměřit se na to, co je nad našimi hlavami, pozorovat oblohu. A dělat to se zvědavostí, bezstarostně a spontánně! „Nebe může být vizualizací našich emocí. Dívání se na nebe může být aktem lenosti, okamžikem bezstarostného bytí, uznáním klidného „tady a teď“. Obloha může být inspirací k zamyšlení, výchozím bodem pro přemýšlení, fantazii nebo plánování,“ říká kurátorka výstavy Magdalena Kreis.

Hra světla a stínu obsažená v názvu výstavy odkazuje na každodenní jevy. Na proměnlivé povětrnostní podmínky a jejich pravidelnost, na rytmus denních a ročních období, které ovlivňují naše životy a utvářejí svět. Zároveň název odkazuje na prostor, ve kterém se expozice nachází. Barokní architektura se stala východiskem pro hledání obsahu a konkrétních děl pro výstavu v Lapidáriu. Práce jsou citlivou reakcí na klášterní nástropní malby, klenby, okenní formy a lesklé dekorace, stejně jako na pro baroko typické kontrasty plné napětí a pohybu, či na krajinu, do které je areál historické stavby ponořen.

V jednotlivých částech galerie čekají na návštěvníky tři umělecké instalace vytvořené různými technikami. Jedná se o díla polských umělkyň: Marty Niedbał, Marty Krześlak a Oly Nenko, které zvou k pozorování různých podob oblohy, počasí a světla. Vybízí k bezpečnému pohledu na Slunce, ke sledování zatažené oblohy z různých úhlů pohledu i k putování hvězdnou krajinou a ptačím zpěvem.

 

Marta Niedbał

Absolventka Akademie výtvarných umění v Krakově a stipendistka LCC University of the Arts v Londýně. V roce 2023 získala doktorát z vizuálního umění (UKEN, Krakov). V roce 2024 obdržela Umělecké stipendium města Krakova na projekt Breath Made Visible. Figuruje v žebříčku Forbes – 100 žen roku 2023. Získala hlavní cenu Nadace polského umění ING na WGW 2023 a byla vybrána jako jedna z umělkyň do projektu The European Pavilion 2024, Liquid Becomings.

Interdisciplinární umělkyně, která aktuálně žije v Krakově. Ve svých dílech Marta Niedbał spojuje různé motivy a zkoumá citlivost a proměnlivost hranic těla. Zajímá ji měkká forma odporu, která zpochybňuje dualismy a zapojuje tělo do vztahu s vášní, emocionalitou a sexualitou. Zdůrazňuje roli něhy při zkoumání různých forem solidarity.

Na výstavě Šerosvit představí své dílo Pohled do Slunce, které celé vytvořila z juty a vlny. Zkoumá sluneční energii, která je nezbytná pro život a zároveň i ničivá.

 

Marta Krześlak / Zatažená obloha, 2023

Absolventka Ateliéru multimédií na Akademii výtvarných umění v Lodži, v roce 2023 obhájila doktorát na AVU v Krakově. Její práce byly vystaveny na samostatných výstavách mimo jiné v Místě projektů Zachęty, CSW Zamek Ujazdowski, Městské galerii v Gdaňsku, Industra Art Brno a na skupinových výstavách např. v Muzeu moderního umění ve Varšavě, MOCA Hiroshima, Kode Bergen. Její díla jsou součástí sbírek Muzea umění v Lodži. Žije v Grabině u Lodže a v Bruselu.

Tvoří kinetické instalace, site-specific situace a kolážová videa. Často experimentuje s materiály, které se snadno rozkládají, nebo přetváří jednu instalaci v jinou. Uváděním svých děl do pohybu si osvojuje neustále se měnící úhel pohledu. Nejvíce jí záleží na přímém prožitku, který může vyvolat osobní vzpomínku.

Na výstavě Šerosvit představí svou instalaci s názvem Zatažená obloha, inspirací jí pro něj byly především krajinné prvky.

 

Ola Nenko

Absolventka Akademie výtvarných umění v Krakově, ateliéru sochařství. V letech 2018–2019 studovala na Fakultě výtvarných umění Univerzity v Portu. Věnuje se tvorbě soch a scénografických instalací, často zkoumá témata životního prostoru, stability a domova. Její poslední projekty vycházejí z reflexe nomádského životního stylu, který ji vede ke kritickému pohledu na osobní rodinnou historii a překračování naučených vzorců. Její díla zobrazují domov nejen jako fyzický prostor, ale jako koncept plný napětí a rozporů – zejména v kontextu současných výzev spojených s migrací, příslušností a identitou.

Ola Nenko je laureátkou 10. ročníku soutěže Nadace Grey House, byla oceněna na 10. Trienále mladých v CRP v Orońsku a je držitelkou Ceny ministra kultury a národního dědictví za nejlepší diplom Akademie výtvarných umění v roce 2023. je zakladatelkou a členkou kolektivu Bałuckiego 15 v Krakově.

Na výstavě Šerosvit představí své dílo s názvem O čem ptáci zpívají. Také v něm zkoumá otázku domova a hledání místa ve světě.

„Děti i dospělí se mohou těšit na velkoformátová díla, na hravé instalace, ale i na klidné zóny k odpočinku a pozorování. Vystavené umění odkazuje jednak na přírodní jevy, ale hlavně vybízí k vnímání každodennosti. Děti budou moct v galerii zkoumat, bádat, tvořit, ptát se, no a pro dospělé bude výstava příležitostí, dívat se v galerii dětskýma očima. Z výstavy si tak můžete odnést nejen vizuální zážitek, ale i otázku, na kterou budete hledat odpověď a přemýšlet nad ní,“ upozorňuje Pavla Semeráková z Dětské galerie Lapidárium.

Šestá sezóna Dětské galerie Lapidárium je jako celek zaměřená na lokálnost. Přestože ji každá ze čtyř výstav vnímá z trochu jiného úhlu pohledu, představuje lokálnost zásadní optiku nahlížení všech projektů. Je jejich zastřešujícím tématem, inspiračním zdrojem a zároveň způsobem spoluprožívání širšího prostoru, v němž se galerie nachází, a to jak pro samotné umělce, tak pro malé i velké diváky. Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)