Tři polské autorky se představí na výstavě Šerosvit
.jpg)
Ve čtvrtek 17. dubna od 16 hodin proběhne v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov vernisáž druhé letošní výstavy. Pod zastřešujícím názvem Šerosvit/Światłocień svoji tvorbu představí tři polské autorky – Marta Niedbał, Marta Krześlak a Ola Nenko. Kurátorkou výstavy je Magdalena Kreis. Výstava potrvá do 7. června a její součástí bude také doprovodný program.
Od dětství často slýcháme: Koukej se pod nohy! Výstava Šerosvit/ Światłocień naopak doporučuje dívat se nahoru, zaměřit se na to, co je nad našimi hlavami, pozorovat oblohu. A dělat to se zvědavostí, bezstarostně a spontánně! „Nebe může být vizualizací našich emocí. Dívání se na nebe může být aktem lenosti, okamžikem bezstarostného bytí, uznáním klidného „tady a teď“. Obloha může být inspirací k zamyšlení, výchozím bodem pro přemýšlení, fantazii nebo plánování,“ říká kurátorka výstavy Magdalena Kreis.
Hra světla a stínu obsažená v názvu výstavy odkazuje na každodenní jevy. Na proměnlivé povětrnostní podmínky a jejich pravidelnost, na rytmus denních a ročních období, které ovlivňují naše životy a utvářejí svět. Zároveň název odkazuje na prostor, ve kterém se expozice nachází. Barokní architektura se stala východiskem pro hledání obsahu a konkrétních děl pro výstavu v Lapidáriu. Práce jsou citlivou reakcí na klášterní nástropní malby, klenby, okenní formy a lesklé dekorace, stejně jako na pro baroko typické kontrasty plné napětí a pohybu, či na krajinu, do které je areál historické stavby ponořen.
V jednotlivých částech galerie čekají na návštěvníky tři umělecké instalace vytvořené různými technikami. Jedná se o díla polských umělkyň: Marty Niedbał, Marty Krześlak a Oly Nenko, které zvou k pozorování různých podob oblohy, počasí a světla. Vybízí k bezpečnému pohledu na Slunce, ke sledování zatažené oblohy z různých úhlů pohledu i k putování hvězdnou krajinou a ptačím zpěvem.
Marta Niedbał
Absolventka Akademie výtvarných umění v Krakově a stipendistka LCC University of the Arts v Londýně. V roce 2023 získala doktorát z vizuálního umění (UKEN, Krakov). V roce 2024 obdržela Umělecké stipendium města Krakova na projekt Breath Made Visible. Figuruje v žebříčku Forbes – 100 žen roku 2023. Získala hlavní cenu Nadace polského umění ING na WGW 2023 a byla vybrána jako jedna z umělkyň do projektu The European Pavilion 2024, Liquid Becomings.
Interdisciplinární umělkyně, která aktuálně žije v Krakově. Ve svých dílech Marta Niedbał spojuje různé motivy a zkoumá citlivost a proměnlivost hranic těla. Zajímá ji měkká forma odporu, která zpochybňuje dualismy a zapojuje tělo do vztahu s vášní, emocionalitou a sexualitou. Zdůrazňuje roli něhy při zkoumání různých forem solidarity.
Na výstavě Šerosvit představí své dílo Pohled do Slunce, které celé vytvořila z juty a vlny. Zkoumá sluneční energii, která je nezbytná pro život a zároveň i ničivá.
Marta Krześlak / Zatažená obloha, 2023
Absolventka Ateliéru multimédií na Akademii výtvarných umění v Lodži, v roce 2023 obhájila doktorát na AVU v Krakově. Její práce byly vystaveny na samostatných výstavách mimo jiné v Místě projektů Zachęty, CSW Zamek Ujazdowski, Městské galerii v Gdaňsku, Industra Art Brno a na skupinových výstavách např. v Muzeu moderního umění ve Varšavě, MOCA Hiroshima, Kode Bergen. Její díla jsou součástí sbírek Muzea umění v Lodži. Žije v Grabině u Lodže a v Bruselu.
Tvoří kinetické instalace, site-specific situace a kolážová videa. Často experimentuje s materiály, které se snadno rozkládají, nebo přetváří jednu instalaci v jinou. Uváděním svých děl do pohybu si osvojuje neustále se měnící úhel pohledu. Nejvíce jí záleží na přímém prožitku, který může vyvolat osobní vzpomínku.
Na výstavě Šerosvit představí svou instalaci s názvem Zatažená obloha, inspirací jí pro něj byly především krajinné prvky.
Ola Nenko
Absolventka Akademie výtvarných umění v Krakově, ateliéru sochařství. V letech 2018–2019 studovala na Fakultě výtvarných umění Univerzity v Portu. Věnuje se tvorbě soch a scénografických instalací, často zkoumá témata životního prostoru, stability a domova. Její poslední projekty vycházejí z reflexe nomádského životního stylu, který ji vede ke kritickému pohledu na osobní rodinnou historii a překračování naučených vzorců. Její díla zobrazují domov nejen jako fyzický prostor, ale jako koncept plný napětí a rozporů – zejména v kontextu současných výzev spojených s migrací, příslušností a identitou.
Ola Nenko je laureátkou 10. ročníku soutěže Nadace Grey House, byla oceněna na 10. Trienále mladých v CRP v Orońsku a je držitelkou Ceny ministra kultury a národního dědictví za nejlepší diplom Akademie výtvarných umění v roce 2023. je zakladatelkou a členkou kolektivu Bałuckiego 15 v Krakově.
Na výstavě Šerosvit představí své dílo s názvem O čem ptáci zpívají. Také v něm zkoumá otázku domova a hledání místa ve světě.
„Děti i dospělí se mohou těšit na velkoformátová díla, na hravé instalace, ale i na klidné zóny k odpočinku a pozorování. Vystavené umění odkazuje jednak na přírodní jevy, ale hlavně vybízí k vnímání každodennosti. Děti budou moct v galerii zkoumat, bádat, tvořit, ptát se, no a pro dospělé bude výstava příležitostí, dívat se v galerii dětskýma očima. Z výstavy si tak můžete odnést nejen vizuální zážitek, ale i otázku, na kterou budete hledat odpověď a přemýšlet nad ní,“ upozorňuje Pavla Semeráková z Dětské galerie Lapidárium.
Šestá sezóna Dětské galerie Lapidárium je jako celek zaměřená na lokálnost. Přestože ji každá ze čtyř výstav vnímá z trochu jiného úhlu pohledu, představuje lokálnost zásadní optiku nahlížení všech projektů. Je jejich zastřešujícím tématem, inspiračním zdrojem a zároveň způsobem spoluprožívání širšího prostoru, v němž se galerie nachází, a to jak pro samotné umělce, tak pro malé i velké diváky. Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku.