Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Kultura
  • Výtvarné umění
  • Výstava Panelstory symbolicky odráží ráz naší krajiny i vědomí
banner

Výstava Panelstory symbolicky odráží ráz naší krajiny i vědomí

Michaela Plchová, ilustrace Jakub Tomáš

Středa, 4. ledna 2023

Výstava Panelstory symbolicky odráží ráz naší krajiny i vědomí

V pátek 6. ledna od 16 hodin se v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře uskuteční první vernisáž roku 2023. Pod názvem Panelstory zde svá díla představí malíř Jakub Tomáš. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava trvá od 7. 1. do 25. 3. 2023 a v jejím průběhu se uskuteční několik výtvarných dílen pro děti.

Výstava Jakuba Tomáše (1982) je zaměřena na prožívání současnosti skrze specifickou bytovou zkušenost posledních desetiletí, kterou představuje sídliště a jeho hlavní komponent panelový dům. Už malířská stavba jeho obrazů má oporu v pevné konstrukci, jako by se do ní tato typizovaná architektura reálně propisovala. Panelák je pro něj symbol, který dodnes utváří nejen ráz české krajiny, ale také kolektivního vědomí. De/formuje stejně tak prostředí, jako stav mysli a jeho prostřednictvím do maleb pronikají témata jako uniformita, ztráta soukromí, prefabrikace, odosobněnost nebo zaměnitelnost. To se odráží také v instalaci, která může trochu připomínat bytové jádro i bludiště. 

„Návštěvníci galerie se mohou těšit na romantiku uprostřed paneláků, které budou sevřeny barokní náručí broumovského kláštera. Do galerie se pokusím přenést kus mého dětství a dospívání, které jsem prožil na jihlavském sídlišti,“ dodává malíř Jakub Tomáš.

Malíř Jakub Tomáš absolvoval v letech 2006 až 2012 Akademii výtvarného umění u profesora Vladimíra Kokolii a profesora Jiřího Sopka. V letech 2002 až 2008 studoval na Západočeské univerzitě v Plzni na Ústavu umění a designu a zároveň učitelství výtvarné kultury. Na české umělecké scéně se profiluje jako výrazný malíř střední generace. Pro dětskou galerii jsou vybrána nejen jeho plátna, ale také scénické a architektonické modely i objekty.

Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku.

Rezervace a objednávky doprovodných programů pro školní skupiny na ma@klasterbroumov.cz. Více o doprovodných programech https://ma.klasterbroumov.cz/cs/detska-galerie-lapidarium. Otevírací doba galerie: út – ne: 12–16 hodin.

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje.  Mediálním partnerem je ČRo Hradec Králové a Naše Broumovsko, o. p. s.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)