Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Broumov bude mít nového dětského lékaře

Broumov bude mít nového dětského lékaře

Michaela Mašková, foto archiv P. Sedláčka

Čtvrtek, 10. října 2024

Broumov bude mít nového dětského lékaře

Nový praktický lékař pro děti a dorost Petr Sedláček se chystá otevřít svoji ordinaci v prosinci tohoto roku. Pětatřicet let pracoval ve Fakultní nemocnici v Motole, kde vybudoval transplantační jednotku na Klinice dětské hematologie a onkologie. O Broumovsko se začal více zajímat před 12 lety, a když pocítil potřebu změnit místo, rozhodl se pro Broumov. „Mým snem je – až bude moje praxe fungovat – abych mohl nabídnout prostor i pro stáže mladých lékařů, aby u mě mohli získat zkušenosti pro vlastní praxi. Chci mimo jiné v tomto spolupracovat s nemocnicí v Náchodě,“ říká.

Vy se chystáte na Broumovsku otevřít novou pediatrickou ordinaci?

Ano. Formálně se to jmenuje ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, ale můžeme tomu říkat dětská ordinace.

 

Co Vás přivádí do Broumova?

Třicet pět let jsem pracoval na Klinice dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Motole. Mým hlavním tématem bylo zahájení transplantačního programu transplantací kostní dřeně u dětí. Po pětatřiceti letech jsem cítil potřebu změnit místo a rozhodl jsem se, že budu dělat praktického lékaře pro děti a dorost. Chtěl jsem pracovat mimo Prahu. K Broumovu mám v posledních dvanácti letech velkou vazbu díky Janu Školníkovi z Agentury pro rozvoj Broumovska, se kterým se už mnoho let přátelím. Netušil jsem, že to jednou může vyústit v to, že se do Broumova přemístím a budu zde provozovat ordinaci, i když Broumovsko je mi velmi blízké. Po prarodičích pocházím z České Skalice, kde mám stále část rodiny. V Praze jsme až poslední generaci. Je tu tedy i osobní vazba. Když jsem se rozmýšlel, kam bych šel dělat dětského lékaře– protože bych mohl opravdu začít kdekoli Prahou počínaje, dětských lékařů pro práci na obvodech je velký nedostatek – Broumov byla jedna ze zajímavých možností. Vím, že v Broumově je jedna ordinace dětského lékaře, ale potřeba je stále vysoká. Říkal jsem si, že je to tedy pro mě dobrá příležitost.

 

Jak se Vám tu líbí?

Jsem okouzlen atmosférou Broumova a Broumovska, neboť jsem se velkou část života pohyboval v okolí Břevnovského kláštera. Ten je navíc v Praze coby kamenem dohodil od Fakultní nemocnice v Motole, kde jsem studoval a pak i většinu své lékařské kariéry pracoval. Věděl jsem, že má svůj sesterský klášter v Broumově a když jsem se díky panu Školníkovi začal o tento kraj více zajímat, zjistil jsem, že je Broumov zajímavé místo, kde je cítit genius loci. Po letech se tedy přesouvám z Břevnova do Broumova.

Rád bych také řekl, že už jsem se v Broumově potkal se spoustou úžasných lidí, kteří mi hodně pomáhají. Díky nim jde všechno snadněji.

 

To asi nebylo úplně lehké rozhodnutí odejít po 35 letech z oddělení, které jste vybudoval.

Vybudoval jsem celou transplantační jednotku na vysoké evropské úrovni a do poslední chvíle ji vedl. Už jsem však začal pociťovat, že jsem tomu dal všechno, co jsem mohl a nyní je zase řada na mladších. Stále mám však sílu, dobré zdraví a chuť k tomu, abych začal dělat něco jiného. Není to tak, že bych vyhořel. Kdybych vyhořel, asi bych neměl sílu radikálně změnit obor.

 

Musel jste si doplňovat vzdělání?

Ano, ke svému profesnímu vzdělání jsem si musel doplnit kvalifikaci pro praktického lékaře pro děti a dorost, abych splňoval kritéria pro samostatnou praxi. Jinak mám první a druhou atestaci z pediatrie, nástavbovou atestaci z hematologie a transfuzní služby, vědeckou hodnost kandidáta věd a profesuru z pediatrie. Teď jsem si tedy ještě přidal kvalifikační kurz na obvodního lékaře pro děti a dorost.

 

Co obnáší otevřít novou ordinaci na malém městě?

Překvapivě mnoho věcí. Jednak musíte mít certifikát pro daný obor, což po povinném základním kmeni mimo jiné obnáší absolvování několikaměsíční praxe v akreditované ambulanci lékaře pro děti a dorost (PLDD), řadu kurzů v Institutu pro vzdělávání lékařů a farmaceutů v Praze. Na konci listopadu budu ještě dělat zkoušku. Teprve pak mohu žádat o registraci své praxe na Krajském úřadě v Hradci Králové a souhlas Krajské hygienické služby s konkrétní ordinací a jejím provozem. Pak bude ještě potřeba vyjednat individuální smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Musel jsem si také najít místo pro ordinaci, s čímž mi významně pomohli pan starosta Vodochodský, pan Školník a pan doktor Švábl. Ordinace bude vedle současné ordinace dětské lékařky. Přes pana starostu jsem také od městského úřadu získal možnost bydlení v Broumově. Dále jsem musel založit společnost s ručením omezením, sehnat si mzdovou a daňovou účetní, poradce na IT, a především zdravotní sestru. To mi přijde úplně nejzásadnější, právě v následujících dnech budu dělat pohovory se zájemkyněmi.

Ještě mě čeká ordinaci kompletně vybavit, aby mohla dobře fungovat. A budu ještě podepisovat smlouvy s nemocnicemi v Broumově a v Náchodě, řešit problematiku odpadů, praní prádla atd. Je toho hodně a navzájem vše na sebe navazuje. Musíte postupovat chronologicky, ale já jsem naštěstí systematik a potkávám velmi vstřícné lidi na všech místech, kteří mi obrovsky pomáhají. Stojí to hodně času, koncentrace, dobré vůle a také peněz.

 

Otevření samostatné ordinace zní jako dost komplikovaný proces. Může tato složitost odrazovat mladé lékaře, kteří v regionu chybí?

Máte pravdu, že cesta k samostatné ordinaci není jednoduchá, proto hodně mých kolegů volí cestu zaměstnání ve zdravotnické firmě. Mě na tom lákalo, že budu svým vlastním pánem, což jsem profesně dosud ne vždy mohl. To je také jedním z důvodů, proč jsem se vydal touto cestou.

Mým snem je – až bude moje praxe fungovat – abych ve své ordinaci mohl nabídnout prostor i pro stáže mladých lékařů, aby u mě mohli získávat zkušenosti pro vlastní praxi. Chci mimo jiné i v tomto spolupracovat s nemocnicí v Náchodě.

 

Proč je v tuzemsku nedostatek pediatrů? Kde jsou absolventi lékařských fakult?

Řekněme si upřímně, že situace s nedostatkem pediatrů se netýká jenom Broumova, nýbrž i Prahy a Středočeského kraje. A čím půjdete od středu země dál, tím problém narůstá. 

Velká část absolventů lékařských fakult si volí dospělé obory, část jich odchází do zahraničí. Na druhou stranu k nám směřují lékaři ze Slovenska, především na Moravu, ale i do Čech. Pediatrie dnes není dominantní obor. Část pediatrů je v nemocnicích, ale pro mladé lékaře není vůbec snadné získat všechny kvalifikace, aby mohli ambulantní praxi PLDD samostatně vykonávat. Navíc pokud se chtějí věnovat nějaké konkrétní specializaci, raději pracují v nemocnicích vyššího typu (krajské, fakultní).

V současnosti je nedostatek pediatrů i v okresních nemocnicích. V době, kdy jsem já promoval, tak tento problém nebyl, pediatrů bylo dost, ale dnes už v dětských ambulancích v terénu (mimo nemocnice) převažují lékaři ve věku nad šedesát let. Dříve také obvodní lékaři ještě sloužili pohotovosti v nemocnicích, to už dnes nedělají. Dnes jim to ale příliš neumožňuje ani zákoník práce, protože by tím významně přesahovali povolenou pracovní dobu, a to i na úkor ambulantní péče. Na obvodě je opravdu hodně práce. Pokud mají obvody nad tisíc dětí, neumím si představit, že, a hlavně kdy, by ještě chodili sloužit na pohotovosti a do nemocnic. Ale když jsem byl mladý a pracoval v Čáslavi, šel jsem třeba do práce v pátek ráno a odcházel jsem v pondělí odpoledne. Nebo na Vánoce jsme sloužili tři sváteční dny v kuse. Lékaři byli tehdy dost přetěžovaní, což je také důvodem, proč dnes někde chybí.

 

Kolik pacientů budete moci přijmout?

To je zajímavá otázka… Zatím si tím nejsem jistý. Uvidím ze začátku, jak se nám to bude všechno se sestřičkou dařit organizovat. Zpočátku budu muset všechny pacienty nově registrovat, takže to mi zabere hodně času. Každopádně budu chtít, abychom zavedli objednávací systém, aby se nám pacienti v ordinaci nekumulovali. To bude platit pro nemocné i pro prevenci, zároveň samozřejmě nabídneme prostor pro akutní případy, to bude jediná výjimka pro příchod bez objednání. Už nyní je možné podívat se na moje webové stránky.

Mým zájmem je samozřejmě přijmout tolik pacientů, kolik budeme se sestřičkou zvládat. Jsem si vědom, že asi nebudu moci registrovat úplně všechny, kteří by potřebovali. Ale vím, že potřeba je tu v Broumově a okolí velká. Přednostně bychom chtěli registrovat novorozence, kojence, batolata a především děti, které nyní stálého obvodního pediatra nemají.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)