Dal bych víc peněz malým obcím
Přečtěte si druhý ze tří rozhovorů s kandidáty do Senátu, tentokrát se starostou Jaroměře, Janem Borůvkou (ANO). Pro město Jaroměř je letošní rok přelomový. Dostavěl se obchvat, který z centra odvedl kamiony. Stát také přislíbil peníze na opravu části Josefova. A starostovi Jaroměře přišla nabídka, aby se za stranu ucházel o post senátora za okres Náchod. „Chtěl bych předeslat, že kdybych byl zvolen senátorem, určitě neskončím jako starosta. Tyto dvě funkce se podporují,“ myslí si Borůvka, který by jako senátor bojoval například za navrácení preventivních zubních prohlídek ve školách nebo podporu menších obcí.
Je to jako z Harryho Pottera? Zmizely mávnutím kouzelného obchvatu všechny kamiony z města?
Abych pravdu řekl, skoro ano. Nicméně jsou ještě nějací zbloudilci, občas se ještě objeví nějaký polský kamion, jedou po paměti, sám to znám, jezdil jsem náklaďákem po Evropě. Všichni jsme tedy mile překvapeni, že když vezete děti do školky nebo potřebujete projet městem, potkáte už jen pár osobních aut.
Co se teď na bývalém průtahu města bude teď dít? Vy jste si nechali udělat studii na proměnu centra, aby byla víc klidovou zónou…
Od společnosti City Upgrade máme studii širšího centra, kterou jsme doplnili právě o Husovu ulici. Moje myšlenka byla udělat z ní klidovou zónu se stromy, kavárničkami a zahrádkami, kde by byla omezená tonáž a rychlost, aby byl prostor vstřícný hlavně pro pěší i cyklisty. Původně měl stát předat Husovu ulici kraji, ale vstoupil jsem do toho, a nakonec z ní bude městská komunikace. Předpokládám, že další kroky začnou v roce 2026.
Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu? Byl to Váš nápad, nebo vám to navrhla strana?
Můj nápad to úplně nebyl, pracoval jsem ale devět let v Senátu jako tajemník senátorského klubu ANO a ČSSD, takže to prostředí znám. Teď to bude dva roky, co pracuji jako starosta, takže znám ten provoz, kdy se řeší dnes a denně problémy v zájmu obyvatel. Ale nabídka přišla od ANO…
Byla to nabídka, nebo spíš pokyn ve stylu: Musíš, protože nemáme nikoho jiného?
Ne, byla to nabídka, nejsme řízení shora. Na to odpovídám docela často, jestli jsme v ANO někým vlastněni. Ale tak to není, jsme opravdu demokratické uskupení. Nicméně si myslím, že práce v samosprávě a v Senátu se snoubí a že můžu být lidem užitečný v prosazování jejich zájmů nejen ve městě, ale v celém regionu Náchodska, za který kandiduji.
Předpokládám, že se v Senátu byste se přirozeně spojil s členy klubu ANO a sociální demokracie, jehož jste tajemníkem…
Přesně tak. Součástí určitého postoje a možnosti vyjednávání s ostatními senátory napříč politickým spektrem v Senátu v zájmu prosazení nějakého postoje či návrhu zákona, je naprosto přirozené, že se senátoři sdružují v politických klubech. Nezařazení senátoři to mají poměrně složitější.
O co byste se chtěl zasadit v Senátu? Letos vláda schválila peníze na opravu Josefova. Bude to Vaše téma?
To je téma spíše městské, tam už máme napsané dohody se státem, a máme odborný útvar, který na tom pracuje. Za podporu Josefova můžu v Senátu plédovat, nechci říkat lobbovat, to už má mezi lidmi negativní asociace. Ale chtěl bych v této chvíli předeslat, že kdybych byl zvolen Senátorem, určitě neskončím jako starosta. Tyto dvě funkce se podporují. Velkou výzvou je pro mě novela zákona o obecní policii, na kterém již s kolegy pracuji. Jako bývalý policista a v současnosti vrchní velitel městské policie mám k tématu blízko. Situace u bezpečnostních složek se mění a je třeba na to reagovat.
Jaká témata byste chtěl v Senátu prosazovat, proč by vás měl volit člověk z Broumovska?
Chci se určitě zaměřit na zdravotnictví, vím že v odlehlých lokalitách lidi trápí dostupnost lékařské péče. Taky mám naplánovaný program zubní prevence do škol. Myšlenkou je, že by se vrátily preventivní zubní prohlídky ve školách.
To si ze svých školních let pamatuji…
Ano, jen s tím rozdílem, že následné zákroky by se řešily se souhlasem rodičů. Další ambicí je, aby v určitých obdobích života byla zubní hygiena plně hrazena zdravotní pojišťovnou. Příčí se mi, že se ze zubařiny stal byznys, zuby jsou součástí lidského těla a každý má nárok mít je v pořádku.
Z čeho se to zaplatí?
Ze zdravotního pojištění. Když budeme víc dbát na prevenci, tak se ušetří na výkonech, ale to je na širší diskuzi. Také si dovedu představit místo šesti zdravotních pojišťoven mít jednu zdravotní pokladnu, ze které se budou peníze rozdělovat pod větší kontrolou a nemusíme hradit aparát několika pojišťoven. Vždyť se jedná o peníze z jedné hromady. Tady vidím veliké úspory i díky digitalizaci. Pojišťovny vznikly už v devadesátých letech a je čas na změnu.
Vy byste byl pro, aby zase byla zase jen jedna státní zdravotní pojišťovna?
Ano, tak lze zajistit efektivitu přerozdělování peněz. Ani bych to nenazval pojišťovnou, ale Zdravotní pokladnou. Další téma je samozřejmě dostavba D11 a vlakové spojení na náš region, kdy se má řešit vysokorychlostní trať a “vysokovskou” spojkou přes Náchod by se lépe zpřístupnil i broumovský region. Rozhodně bych rád prosadil změnu v systému financování malých obcí. Chápu, že to nebude jednoduchá debata přesvědčit ostatní, ale potřeby lidí v malé obci jsou stejné jako ve městě a rozpočet někdy některé věci ani neumožní řešit. Dovedu si představit, že malé obce jako například Otovice nebo Martínkovice by mohly dostat při rozpočtovém určení daní víc peněz…
A kde byste je vzali? Větším obcím?
Nemuselo by to být na úkor větších obcí…
Přece když máte balík peněz a někde vezmete, tak někde musíte ubrat.
Ty možnosti upravit přerozdělování tady určitě jsou, a nemusí to být v rámci jedné rozpočtové kapitoly. Dovedu si představit třeba méně přispívat zahraničním producentům na natáčení filmů. Jedná se o stamilionové částky… Vše je otázkou priorit.
Příští týden uveřejníme rozhovor se třetím kandidátem do Senátu, hejtmanem Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem.