Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Je ideální doba na pořízení fotovoltaiky

Je ideální doba na pořízení fotovoltaiky

-red-, foto archiv V. Brunna, placená propagace

Úterý, 22. října 2024

Je ideální doba na pořízení fotovoltaiky

Malé fotovoltaické elektrárny jsou jasnou volbou pro mnoho domácností, ale i firem. Pokud si nevíte rady, nebo ještě váháte, můžete si nechat poradit. “Při pohledu do budoucna je jasné, že se budou dotace snižovat, z firem zůstanou jen ty nejlepší a největší, které budou své služby postupně přeorientovávat spíš na servis a optimalizace než na jejich samotnou instalaci. Proto radím svým zákazníkům, aby s rozhodnutím zbytečně dlouho neotáleli,” říká Ing. Vladimír Brünn, zástupce firmy Bidli na Broumovsku.

Co svým zákazníkům nabízíte?

Svým zákazníkům nabízíme snížení jejich nákladů na bydlení (nebo provoz firmy) formou levnějších dodávek elektrické energie, možnosti vyrábět si vlastní elektrickou energii z fotovoltaické elektrárny nebo efektivní variantu vytápění pomocí tepelného čerpadla.

Pokud už třeba FVE mají, nabízíme její zefektivnění prostřednictvím inteligentního řízení celého systému (spotřebičů, výroby a uložení el.energie, a prodeje přetoků). Nebo také jedinečným řešením, které na českém trhu poskytuje pouze naše firma, a to zapojením se do systému výkonnostní rovnováhy.

Samozřejmě pracujeme se státními dotacemi, takže celá realizace vyjde zákazníka mnohem výhodněji. Například pro zájemce v důchodovém věku nebo invalidním důchodu 3.stupně či rodiny s prokazatelně nízkými příjmy, nabízíme skvělé řešení z programu dotací Nová Zelená Úsporám Light jak ušetřit na ohřevu teplé užitkové vody (TUV), kde dostanou zjednodušenou elektrárnu s pěti panely a novým bojlerem za 4990 korun.

 

Je pravda, že je teď nejvhodnější doba na pořízení fotovoltaické elektrárny? Někoho může odrazovat vysoká pořizovací cena.

Při pohledu do historie je tomu tak. Firmy se předhánějí v levnějších nabídkách, technologie výrazně pokročila a také zlevnila, dotace jsou pořád ještě štědré a troufl bych si říci, že poměrově vůči ceně lepší než kdykoli dříve. Při pohledu do budoucna je jasné, že se budou dotace snižovat, z firem zůstanou jen ty nejlepší a největší, které budou své služby postupně přeorientovávat spíš na servis a optimalizace než na jejich samotnou instalaci. Proto radím svým zákazníkům, aby s rozhodnutím zbytečně dlouho neotáleli. 

Co se týče vysoké pořizovací ceny za fotovoltaickou elektrárnu, která odrazuje mnohé potenciální zájemce, nabízí firma Bidli výhodu ve svém širším spektru podnikání. Jednak samozřejmě pracujeme se státními dotacemi, a jelikož se pohybujeme i na trhu financí, jsme schopni zákazníkům nabídnout i výhodné úvěry, při kterých bývá často měsíční splátka nižší, než je jejich stávající měsíční záloha za energie. Takže ve výsledku ušetří na měsíčních zálohách a přitom si splácejí vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

 

A co strach z možného vzplanutí. Je na místě?

Často se mě klienti ptají jestli nemohou vyhořet. Je však třeba brát v potaz, že samotné panely jsou samy o sobě nehořlavé - jsou vyrobeny z křemíku, skla a kovu. To co má na fotovoltaických elektrárnách potenciál vzplanout, je špatně udělaná kabeláž nebo nekompatibilní nekvalitní bateriové úložiště. Oba tyto faktory jsou u nás ošetřeny již v počátku při samotném plánování projektu, kdy pracujeme s kvalitními ověřenými komponenty. Používáme baterie technologie LiFePO4 (lithium-železo-fosfátové), které ve své podstatě nemají potenciál vzplanout, jako je tomu u Li-Ion (lithium iontových) baterií, které nosíme ve svých kapsách, jelikož jsou v drtivé většině mobilních telefonů. LiFePO4 baterie jsou nejbezpečnější baterie na trhu a jsou naprosto bezpečné pro instalaci do obývaných objektů. Našim zákazníkům nabízíme kvalitní a ověřené značky komponent (konkrétně AlphaESS, Solax nebo Lenercom). Instalaci provádí naši vyškolení zaměstnanci, nikoli externí pracovníci, jak tomu často bývá u konkurenčních firem. Tím pádem můžeme zaručit opravdu kvalitní servis instalace. 

 

Mluvíte také o optimalizaci již instalované fotovoltaické elektrárny. Můžete to popsat detailněji?

Fotovoltaická elektrárna je ve své podstatě jako obyčejný telefon, který umí jen volat a psát zprávy. My ho naší optimalizací vylepšíme, uděláme z něj chytrý telefon (smartphone), a tím jsme schopni snížit náklady ještě o cca 35% oproti fotovoltaické elektrárně bez chytrého řízení. Funguje to jednoduše - k fotovoltaické elektrárně se nainstaluje chytrá krabička (konkrétně jde o hardware Loxone Miniserver), ta se propojí se spotřebiči, které mají v domě největší odběr a pomocí neustále se vyvíjejícího a učícího se algoritmu řídí jak spotřebu tak případný nákup, prodej a uložení vyrobené elektrické energie do baterií. Do algoritmu vstupují mnohé důležité proměnné jako například předpověď počasí, aktuální spotové ceny energií, návyky domácnosti (kdy se jaký spotřebič nejvíc používá) atd. Pak například v časech, kdy fotovoltaická elektrárna elektřinu nevyrábí nebo se nestihne baterie zcela nabít (několikadenní oblačnost, období zimy, kdy je slunečního světla míň), je chytrá krabička schopna baterii nabít ze sítě v čase, kdy je elektřina nejlevnější. Ta je potom použitelná v čase, kdy by za ni zákazník zaplatil třeba i dvojnásobek. Tato služba se jmenuje Chytrý Spot a běží na platformě hardwaru Loxone, takže zákazník dostane i výhodu možnosti využití Loxone jakožto inteligentní domácnosti.  

 

Jak u vás můžu ušetřit na energiích? Co je to spotová cena energií? 

Společnost Bidli působí i na trhu energií jako spolehlivý dodavatel elektrické energie a plynu. Nabízíme svým zákazníkům jak fixní ceníky s garantovanou měsíční splátkou, tak pohyblivé tzv. spotové ceny za energie. Jsou to reálné ceny, za které se na trhu obchoduje s energiemi a za tyto ceny ji nakupují všichni dodavatelé. Během dne se každou hodinu mění, a to klidně i z 0 na 6000 korun na megawatt. To znamená, že pokud využíváte takzvaný spotový ceník, teplou užitkovou vodu (TUV) si můžete nahřát skoro zadarmo nebo v jinou hodinu dne za 6000 korun za MW. Nezřídka se stává, že cena energií dosáhne zápornou hodnotu, takže pokud by například zákazník vlastnil i naši již zmiňovanou chytrou krabičku (služba Chytrý Spot), za dobití svých baterií, nebo ohřevu TUV dostane ještě zaplaceno. 

 

Mohou u vás ušetřit i firmy? 

Ovšem. Kromě levnějších energií pro firmy nabízíme především tyto dvě možnosti:

  1. firmám, které mají například velkou střechu s potenciálem výroby elektrické energie, nabízíme pronájem jejich střechy, kde firma Bidli nainstaluje fotovoltaickou elektrárnu, daná firma bude využívat elektřinu pro svůj účel za fixovanou cenu po dobu 20 let, zbytek nevyužité elektřiny využije firma Bidli a po uplynutí doby nájmu přejde fotovoltaická elektrárna plně do vlastnictví dané firmy. Případě firma může odkoupit fotovoltaickou elektrárnu kterýkoli rok provozu za předem stanovenou cenu, jež je známa od prvního dne podpisu smlouvy.

  2. firmy, které mají velkou spotřebu, mohou též využít dotační program OP TAK, jenž je schopen pokrýt 50% na výkon fotovoltaické elektrárny a 30% na akumulaci do bateriového úložiště. Též je možnost v rámci tohoto programu čerpat bezúročný úvěr od Národní Rozvojové Banky až do výše 90% výdajů.

 

 

Hodí se tepelné čerpadlo, i když nemám podlahové topení?

Tepelné čerpadlo je v dnešní době nejkomfortnější forma vytápění, jež je navíc velmi efektivní. Představte si, že byste do tepelného čerpadla vhodili jednu korunu a vypadly by z něj koruny tři. Zhruba tak to funguje s energií. Za jednu kW elektrické energie, kterou do čerpadla dáte, dostanete přibližně 3 kW tepla. Nemusíte chodit do kotelny a nehoří vám nikde žádný oheň. Mýtus, se kterým jsem se už několikrát potkal, že pokud nemáte podlahové vytápění, tak je tepelné čerpadlo k ničemu, je nesmysl. Samozřejmě že pokud máte podlahové vytápění, nemusíte dávat do topného systému tak teplou vodu jako do běžných radiátorů - podlahovému vytápění stačí voda cca 55 stupňů Celsia, kdežto například do staršího domu, kde se topí tuhými palivy, je potřeba dávat vodu o teplotě cca 70 stupňů Celsia. Tudíž s podlahovým vytápěním není potřeba tak výkonného čerpadla, jako v případě starší otopné soustavy. Tepelná čerpadla se však vyrábějí v různých výkonech a pro různé typy domů. Navíc mají konstantní a regulovatelný výkon oproti například kotlům na tuhá paliva, kde se jednou zatopí a výkon kolísá podle toho, jak majitel přikládá. Tudíž není potřeba držet se toho, že by voda v otopné soustavě musela být alespoň 80 stupňů celsia (i to by však v případě potřeby tepelné čerpadlo bylo schopné na krátký čas zvládnout). V naší nabídce najdete skvělá tepelná čerpadla od Českého výrobce Acond, která jsou vyvíjena a vyráběna v Milevsku, a těší se oblibě více než 10 000 českých domácností a nebo čerpadla značky Sinclair, jež jsou ověřenou a oblíbenou stálicí na trhu s tepelnými čerpadly.

 

Jako zákazník bych samozřejmě chtěla, abych se na Vaši firmu mohla obrátit i třeba za 15 let, kdy bych eventuálně potřebovala nějaký servis. Je to možné?

Člověk může budoucnost jen předpovídat a ne zaručit, ale za naši firmu vám mohu říct, že jelikož se neorientuje pouze na technologie, ale jsme mimo jiné i jedni z předních hráčů na trhu nemovitostí, financí a investic s vlastními developerskými projekty, nově dokonce i prodejem aut… Dovolím si tedy předpovědět, že i za pár desítek let zde firma Bidli bude, zákazník bude mít možnost se na nás obrátit a my mu určitě rádi pomůžeme.

Já osobně svým zákazníkům a zájemcům o naše služby nabízím možnost bezplatné a nezávazné osobní konzultace, u nás v kanceláři nebo u nich doma, kde zhodnotím a vypracuji návrh řešení přímo jim a jejich domům na míru. 

 

Kontakt: 725 364 790, ​vladimir.brunn@bidli.cz

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)