Kovářství má na Broumovsku i v jiných krajích rozhodně budoucnost
Ondřej Klír se živí kovářstvím, což je dnes již polozapomenuté řemeslo. Nejedná se však o ledajaké kovářství, setkáváme se zde s uměleckým kovářem, který se na Broumovsko přistěhoval z Prahy. V sobotu 23. 3. chystá s obcí Šonov kovářskou akci, na které se s ním můžete osobně setkat. Co doopravdy skrývá profese uměleckého kováře a čím ho Broumovsko zaujalo?
Živíte se zajímavým povoláním, jste umělecký kovář. Jaká je Vaše náplň práce?
Vytvářím převážně umělecky hodnotné objekty. Nejčastěji k tomu používám materiály jako jsou ocel. Využívám i jiné kovy například měď nebo titan.
Jaké věci nejčastěji potřebujete ke své práci? Co ještě tato práce obnáší?
Nejčastěji potřebuji kladiva, kleště, výheň a kovadlinu. Neobejdu se ale ani bez úhlové brusky, svářečky, pily na kov, nejrůznějších zápustek do kovadliny apod.
A baví Vás Vaše profese?
Ano, baví mě.
Takže byste si jiné povolání nevybral?
Asi klidně ano. Dělal jsem přijímačky na řezbáře, ale bavila by mě i práce třeba s kamenem, lití bronzu nebo malba.
Na Broumovsko jste se přistěhoval z Prahy. Bylo obtížné začít zde podnikat a otevřít si vlastní kovárnu?
Nebylo to obtížné kvůli Broumovsku. Obtížné bylo podnikat od nuly bez půjček v nemovitosti, která byla těsně před zřícením.
Jaké další překážky byly pro Vás v začátcích podnikání nejtěžší?
Nedostatek financí, a tudíž špatné vybavení a výrobní prostory. Dále nedostatek možností odbytu pro mé výtvory.
Má tedy kovářství i jiná umělecká řemesla v našem kraji budoucnost? Jakým jiným řemeslům se podle Vás může v Královéhradeckém kraji a na Broumovsku dařit?
Kovářství má v tomto i jiných krajích rozhodně budoucnost. Momentálně je kovářů v České republice nedostatek. Práci musíme odmítat. Myslím, že se u nás může dařit řemeslům obecně.
S kým spolupracujete z umělecké branže a kdo Vás obohatil/inspiroval?
Z umělecké branže s nikým moc nespolupracuji. Inspiraci hledám spíše ve svém vnitřním světě a v přírodě.
To zní velmi zajímavě. Přeci jen, neznáte ještě další umělecké řemeslníky z okolí/kraje?
Moc jich tu není. Znám Ondřeje Berana, ale ten kove hlavně koně a v Polici nad Metují je kovář. Už asi bude v důchodu, ale občas jezdí po trzích.
Pojďme se ještě vrátit k začátkům podnikání. Co byste poradil začínajícím uměleckým řemeslníkům? Kde je nejdůležitější začít?
Důležitá je podpora rodiny a okolí. Vytrvalost a podnikatelský duch. Umět hospodařit s vydělanými penězi. Taky efektivita výroby a průběžné vzdělávání. Klidně na YouTube nebo na Facebooku.
Máte vysokoškolské vzdělání. To není u řemeslníků úplně běžné. Máme podle Vás v Královéhradeckém kraji kvalitní školy pro rozvoj a vzdělávání uměleckých řemesel?
To nevím. Já jsem studoval střední školu v Turnově, a ta rozhodně kvalitní je. Vysokou školu jsem studoval v Ústí nad Labem. K té bych měl výhrady, ale nekvalitní bych to nenazval.
Je důležité se neustále rozvíjet a vzdělávat? Jaké kroky případně podstupujete ve svém seberozvoji?
Nejvíce se člověk naučí samotnou praxí. Existují také speciální kurzy. Například v mém oboru jsou běžné kurzy tepání do mědi, galvanoplastiky a jiné. Užitečná jsou rovněž různá symposia, kde je možnost diskuze s ostatními řemeslníky. Rovněž je užitečný již zmíněný YouTube a jiné kanály.
V rámci studií jste strávil nějaký čas v zahraničí. Vidíte rozdíl mezi využitím uměleckých řemesel v České republice a jiných zemích?
Strávil jsem semestr v rumunském Jasy v oborech socha, malba a „mural techniques“ (fresky a mozaiky, pozn. red.). Musím říci, že co se týče vybavení školy, tak naše vysokoškolské prostředí je o mnoho úrovní výše. Stejně tak odborná pedagogická asistence. Do propojenosti tamních komunit jsem nestihl proniknout, takže nemám srovnání. Jaká je situace dnes, nevím. Byl jsem tam před více než deseti lety.
Na čem momentálně pracujete a co v nejbližší době chystáte?
Momentálně pracuji na kovaných sochách inspirovaných přírodou. Rovněž mám rozpracovanou sérií kovaných koster dinosaurů v životní velikosti a plánuji z nich vytvořit tematickou výstavu. Zároveň mě obec Šonov požádala o vytvoření sochy do obce, a napadlo mě, že by se na ní mohli podílet i místí lidé z Broumovska. Proto nyní ve spolupráci s obcí chystáme kovářskou akci, kde si mohou lidé vykovat lístek na strom, který bude součástí této sochy. Akce se koná 23. března a všichni jsou srdečně zváni.
A ještě nám prozraďte na závěr. Čím Vás Broumovsko a tento kraj nejvíce okouzlil?
Je tu kouzelná příroda. Mnoho lesů, skály, diverzita fauny a boží klid. Jsem původem z Prahy, tak vím, o čem mluvím. Jako tvůrčí osoba mám zde volnost pohybu a spoustu možností. Navíc je tu mnohem příznivější cenová hladina než ve městě.
Tento rozhovor vznikl v rámci bakalářské práce autorky.