Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Musela jsem si stanovit cíle, abych vydržela
banner

Musela jsem si stanovit cíle, abych vydržela

Michaela Plchová, foto archiv J. Kovářové

Pondělí, 30. ledna 2023

Musela jsem si stanovit cíle, abych vydržela

Studentka a lyžařka Jitka Kovářová (17) ze Žďáru nad Metují se vydala díky podpoře rodiny a AMOS – Vzdělávací fond Broumovska na rok studovat na mezinárodní lyžařskou školu do Francie. Zeptali jsme se jí, jak se jí daří ve světě daleko od rodiny a kam by to ráda dotáhla v lyžování.

Jitko, Vy se aktuálně nacházíte ve Francii, kde studujete a lyžujete, je to tak? Jak jste se tam ocitla?

Ano, právě teď jsem ve Francii. V minulém roce jsem sem na konci sezóny přijela na závody a viděla pár dětí, jak tady trénují. Zaujalo mě to, a tak jsem si zjistila více informací, jak to tady funguje. Pak jsem poslala přihlášku – zpočátku hlavně ze zvědavosti – a řekla to doma rodičům. Ze školy mi napsali, že by mě chtěli vidět a že se jim líbí, jak lyžuji a jaké mám výsledky. Přiletěla jsem tedy do Francie, udělala anglické a lyžařské testy a bylo. Ocitla jsem se tady. Jela jsem sem hlavně proto, že se chci zlepšit v lyžování.

 

Na jaké škole ve Francii studujete?

Jmenuje se Ski International School Apex 2100. Mám tu jen tři předměty – ekonomii, angličtinu a sportovní trénink a ostatní předměty studuji dálkově v česku na škole Academie Mercury v Náchodě se zaměřením na management sportu. Určitě chci mít udělanou českou maturitu.

 

Kde přesně jste ve Francii?

Jsem v Tignes – Val d’Isère. Je to asi 2 a půl hodiny od Ženevy, je to takové mini městečko v horách s dvěma obchody, jednou lékárnou a poštou.

 

Jaké máte spolužáky, jedná se o mezinárodní školu?

Ano, je tu asi 25 národností. Jsou tu desetileté děti až po mladé do 20 let a pocházejí opravdu z nejrůznějších zemí – Francouzi, Angličani, Slováci, Rakušáci, já jsem tu jediná Češka.

 

Je náročné být sama bez rodiny ve Francii?

Po psychické stránce to není vždycky jednoduché – pořád se pohybuji na malém, ohraničeném místě a chybí mi parta mých vrstevníků a kamarádů. Musela jsem si stanovit cíle, co chci a co nechci.

 

Jakým jazykem se v takovém mezinárodním prostředí dorozumíváte?

Na prvním místě anglicky. Ale jsme ve Francii – můj trenér je Francouz, mluví se mnou francouzsky.  

 

Byla francouzština rovněž předpokladem k přijetí?

Ne. Na prvním místě byla angličtina, francouzsky se člověk naučí tím, že každý den komunikuje, poslouchá… Například přednášky jsou ve francouzštině s anglickými titulky, díky tomu se člověk dost naučí. Když jsem sem jela, neuměla jsem francouzsky nic, teď už trochu rozumím, o čem se baví. Ale je to hodně těžký jazyk.

 

Vy lyžujete od dětství?

Ano, lyžuji od tří let, kdy mě máma postavila na lyže a řekla mi, ať si to zkusím. Poté jsem dlouho lyžovala pod Slavojem Teplice nad Metují a později jsem byla v Liberci pod jedním trenérem a odtud jsem šla k mému vlastnímu trenérovi Tomáši Horáčkovi, s kterým jsem strávila pět let.

 

A jaké kategorii se věnujete?

Nyní jsem druhým rokem v juniorské kategorii FIS. Nejvíce jezdím různé závody tady ve Francii, nejsem úplně vyhraněná, ale pozítří odjíždím na evropskou Olympiádu dětí a mládeže do Itálie. To bylo mým letošním cílem. Podle toho, jak v tam dopadnu, se budu dále specializovat. Obecně mi však více sedí točivé disciplíny – slalom, obří slalom než disciplíny na rychlost.

 

Máte v sobě ambici dotáhnout to v lyžování daleko?

Byla jsem tři roky v reprezentaci, minulý rok se mi ale bohužel moc nedařilo. Mým letošním cílem je proto zlepšit se v lyžování a dostat se do české reprezentace v točivých disciplínách a získat podporu od Českého svazu lyžařů. To by mi moc pomohlo k dalšímu roku studia ve Francii. Ráda bych tu zůstala, je to skvělé prostředí – sotva vyjdete ven, jste na lyžích.

 

Finančně Vás podpořil AMOS – Vzdělávací fond Broumovska. Jak Vás napadlo tuto podporu zkusit využít a bylo těžké ji získat?

S možností využít AMOS přišla moje mamka, která znala Honzu Semeráka a věděla, že získal podobnou podporu pro studium v Americe díky tomu, že hraje tenis. Rozhodli jsme se to tedy zkusit. AMOS mi hodně pomohl, díky této finanční podpoře jsem si zaplatila pět letenek a můžu létat do Česka na zkoušky do školy a za rodinou na Vánoce.

 

Zbytek nákladů na studium nesou rodiče?

Ano. Mám i nějaké sponzory na lyže a na sportovní oblečení.

 

Doporučila byste svým kamarádům a vrstevníkům, aby se nebáli udělat podobné rozhodnutí?

Určitě bych to doporučila. Mě to dalo něco, co mi nikdy nic jiného nedalo. Naučila jsem se jazyk, orientovat se na letištích, pracovat s lidmi z jiných zemí, co mají úplně jiné životní návyky… Naučila jsem se spoustu nových věcí. Je to jen o tom, najít něco, co chceš dělat a jít do toho a prostě to zkusit. Buďto to půjde, nebo nepůjde. Doporučila bych to každému jako to nejlepší, co pro sebe může udělat.

 

Záludná otázka – kde se vidíte za pět let?

Když to vezmu z lyžařského pohledu, vidím se někde vysoko ve světovém poháru. Budu-li tomu dávat tolik, kolik dneska, pak je to určitě možné. Z druhé stránky bych to chtěla někam dotáhnout i ve škole, dokončit současnou českou i francouzskou školu a jít studovat na vysokou školu – s lyžemi i bez lyží. Určitě by to ale mělo být něco se sportovním zaměřením.

 

Myslíte si, že zůstane ve světě? Kam Vás to táhne – do světa, nebo domů?

Táhne mě to do světa. Nejdřív chci ale dodělat českou maturitu, to je teď nejdůležitější a dokončit školní rok ve Francii.

 

A jaký je Váš vztah k Broumovsku, kromě toho, že jste tu vyrostla?

Bez Broumovska, Adršpachu a dalších krásných částí našeho kraje bych se nikdy nedostala tam, kde jsem teď. Jsou tam super podmínky na sport, na běhání, to mi určitě obrovsky pomohlo. Broumovsko je jedno z mých oblíbených míst.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)