Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Na náchodském zámku jsem přízrak nikdy nepotkal

Na náchodském zámku jsem přízrak nikdy nepotkal

Text a foto Bára Fialová

Středa, 27. března 2024

Na náchodském zámku jsem přízrak nikdy nepotkal

Historii má tak trošku v genech. Jeho babička byla učitelkou dějepisu a děda se zase rád věnoval regionální historii. „Od malička mě bavilo prohlížet si staré fotky a srovnávat podle současnosti, co kdy kde bylo. Tuhle zálibu jsem však pořádně probudil až v době, kdy jsem tady průvodcoval,“ říká Petr Ťažký, nový kastelán zámku v Náchodě, který pochází z Meziměstí.

Jste novým kastelánem zámku Náchod. Je to něco jako splněný sen?

Určitě ano. Už když jsem na střední studoval cestovní ruch a měli jsme mít desetidenní praxi, během níž jsme provázeli na hradech a zámcích, vybral jsem si Náchod – než se vydám někam dál, jak jsem si tenkrát říkal. Pak jim tady vypadl průvodce, takže jsem pak provázel i v sezóně. Tehdy se asi můj vztah a láska k tomu objektu zrodila a už jsem ani jinam nešel. Chvíli jsem lavíroval, zda nestudovat pedagogiku a společenské vědy, ale láska k památkám převážila a já nakonec vystudoval v Hradci Králové obor Prezentace a ochrana kulturního dědictví, na což jsem pak ještě navázal dalším studiem v Praze.

 

Čím si vás náchodský zámek získal?

Okouzlila mě jeho architektura. Tady totiž nelze mluvit jen o zámku, pořád je to i hrad. Je to zámek, který nepřestal být hradem. Jsou úseky, kde to poznáte. Jako když se při revitalizaci kopce odhalily základy hradního areálu nebo když se procházíte v zámecké budově, vidíte, že šíře té stěny je hradní.

 

Máte radši hrady než zámky?

Baví mě právě takové hradozámky. Objekty, na kterých je vidět vývoj a zámek v Náchodě je toho typickým příkladem. Je tady krásně vidět, jak se postupně měnil a rozšiřoval a z každé historické etapy tady něco najdete. Což je i velká hodnota toho objektu a věc, která mě oslovila, i když se dřív o Náchodě říkalo, že to je zámek, kde nic není…

 

Nic není?

Že jsou interiéry poloprázdné a že nemá vlastní vybavení. To byla věc, po které jsem se pak jako průvodce pídil, když jsem to tady částečně opustil a pracoval jsem na Sychrově v oddělení expozic. Tam jsem zjistil, že Náchod vybavení má, jak mobiliární, tak knižní fond. Ale nebyl na trasách. Reinstalací expozic jsme se zabývali ještě s minulou paní kastelánkou, kdy jsme provedli úpravy prvního a druhého okruhu, takže dnes je většina mobiliáře na trasách.

 

Bývalá paní kastelánka rezignovala po třech letech ve funkci z osobních důvodů. Národní památkový ústav tehdy ale podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nesrovnalostem v hospodaření na zámku. Už se něco zjistilo?

K tomu zatím nemám žádné informace. Ale když tady paní kastelánka byla nově, tak jsem si myslel, že tím to je uzavřené a že to místo je na dlouhá léta obsazené. V té době jsem byl na Sychrově už pět let a chtěl jsem se profesně někam posunout. Když pak odstoupila, mé srdce zaplesalo. Hned jsem začal věc mapovat a přemýšlet nad koncepcí. Co změnit, co upravit, v čem pokračovat…

 

Takže, čeho byste v Náchodě rád dosáhl? Co je vaše priorita?

Když to řeknu obecně tak postupnou údržbu a obnovu areálu. Náchodský zámek je rozsáhlý objekt a úseků, se kterými je tady potřeba něco udělat, je víc. Rád bych, kdybychom ve spolupráci s památkovou péčí připravili citlivou úpravu, protože je tady dost úseků, které už v minulosti opravené byly a, i když to tehdy udělali, jak nejlépe mohli, dnes už se na některé věci z hlediska památkové péče pohlíží jinak. Prioritou je určitě oprava střech, ale rád bych se věnoval i fasádám. Třeba psaníčkové sgrafito už na mnoha místech není vidět a je potřeba udělat podrobný průzkum, protože v 70. letech se obnovovalo jinak, než jak bylo původně. Už letos nás čekají průzkumy v interiérech, kde je většina místností bílých, ale v minulosti to tak nebylo, takže chystáme výmalby…

 

Byly snad v minulosti v interiérech nějaké nástěnné malby?

To ne, ale nebylo tolik bílé v interiérech. Místnosti byly často vymalovány v okrové nebo zelené a pocit z té místnosti je pak úplně jiný. Rád bych se také zasadil o úpravu areálu nádvoří. Bývaly tam keře a zeleň, ty bychom tam v budoucnu chtěli vrátit, aby atmosféra místa byla přívětivější. Chtěl bych se také zaměřit na propagaci, abychom památku představili veřejnosti z více stran. Třeba teď v neděli ráno jsem vyběhl na věž, bylo krásně, dole se válela mlha, tak z toho byly krásné záběry, které jsme dávali na sítě. Ještě bych chtěl říct, že objekt není jen o kastelánovi, ale i o týmu lidí, kteří tady jsou. Je to práce nás všech.

 

Pocházíte z Meziměstí. Je přímo ve městě nebo v jeho okolí nějaká zapomenutá památka, která by zasloužila oživit?

Jsem hrozně rád, že se opravilo unikátní nádraží a že se obnovovalo citlivě s ohledem na původní barevnost fasád. V Meziměstí je trochu neštěstí, že tady v 60. a 70. letech proběhla výrazná přestavba, při které byla historická zástavba odstraněna a místo ní postavili paneláky. Určitě si však myslím, že by se měla věnovat pozornost kamennému mostu na vjezdu do Meziměstí, který je i památkově chráněný a obnovu by si zasloužil. Byla tam socha, která je teď ve Vižňově na hřbitově.

 

Zůstanu ještě na Broumovsku – existuje iniciativa, která chce dostat broumovskou skupinu kostelů na seznam světového nebo evropského dědictví. Jaký na to máte názor?

Málokdo si uvědomuje, že je to velmi hodnotný soubor i tím, jak krásně jsou ty kostely zasazené do místní krajiny, takže je opravdu dobře, že se postupně daří jejich stav narovnávat a kostely zachraňovat. Určitě se dají považovat za významné v evropském kontextu. Otázka je, jak moc by Broumovsko zasáhl turismus, protože je fajn, když jsou památky navštěvované, ale když je turistů víc, může to památkám být i na škodu, což vidíme třeba v Českém Krumlově nebo v Praze.

 

Město Broumov také plánuje oživení Muzea Broumovska. Co by mu podle vašeho názoru prospělo?

Podle mě by bylo fajn, kdyby se v takovém muzeu návštěvníkům představil celý region jako takový. Aby, když tam člověk půjde, se dozvěděl o místech, která stojí za vidění. Broumovský klášter, kostely, ale třeba i nádraží v Meziměstí, Ostaš a další místa, která jsou na Broumovsku kouzelná…

 

Jaké novinky chystáte pro návštěvníky náchodského zámku tuto sezónu?

Letos se bude v Náchodě slavit 770 let od založení města, což je současně i výročí náchodského hradu. První zmínka o něm totiž pochází z roku 1254. Každý měsíc je letos nějak tematicky zaměřený. V dubnu to bude třeba divadlo. Historicky tady byla dvě zámecká divadla, jedno za vévody Kuronského, druhé za posledních majitelů. Budeme pořádat přednášku a také prohlídky půdy, kde se dochovalo pár torz původních výmaleb divadla. Bude to příležitost prohlédnout si mimořádné prostory s krásným výhledem.

 

Naskočil jste do turbulentního roku…

Je toho dost. V červnu se chceme zapojit do Noci kostelů, pro návštěvníky také otevřít nové úseky, jako například oratoř v zámecké kapli Nanebevzetí Panny Marie. V létě budou večerní prohlídky a na podzim, pokud to dobře půjde, bych rád zorganizoval kastelánskou prohlídku.

 

Můžeme tady potkat bílou paní? 

Někdy se vypráví o černé paní, ale já tady nikdy žádný přízrak nepotkal. Je ale fakt, že se tady někdy dějí divné věci.

 

Jaké divné věci?

No třeba slyšíte z nějaké místnosti kroky a když tam přijdete, nikdo tam není. Nebo třeba když je venku teplo a úplné bezvětří a v zámku je nevysvětlitelný průvan.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)